TOUR OF BIHOR: JURAJ BELLAN V CELKOVOM PORADÍ 20.

23. mája 2016   Informácie z pretekov, Juraj Bellan, Maroš Kováč

Aj v poslednej 183 kilometrov dlhej etape čakal na pretekárov mierne zvlnený terén. V úniku to skúšali viacerí, no scenár bol podobný tomu predchádzajúcemu dňu. Všetky pokusy Androni Giocattoli stiahli a o víťazstvo sa nakoniec špurtovalo. 

Víťazom etapy sa stal Talian Marco Benfatto. Juraj Bellan a Martin Mahďar prišli v hlavnom balíku, čím si udržali zaujímavé miesta v celkovom poradí. Jurajovi Bellanovi patrí 20. miesto, Martinovi Mahďarovi 26. Maroš Kováč, Juraj Lajcha a Kristián Zimány prišli do cieľa v druhom balíku s oneskorením 17 sekúnd.

„Maroš bol po príchode silno nachladnutý, teda jeho štvrté miesto je pred Okolo Slovenska, kde sa pôjde podobný prológ, sľubné. V náročnej kopcovitej etape šiel dobre Bellan, ktorý sa tlačil aj do špurtu na ďalší deň, objavil sa aj v úniku prvý deň. jazdil relatívne aktívne a má stúpajúcu formu. Rovnako Mahďar sa zlepšuje z pretekov na preteky. Teda verím, že Tour of Bihor bolo dobré posledné prípravné veľké podujatie pred Okolo Slovenska,“ zhodnotil preteky Martin Fraňo.

DNEŠNÝ DOJAZD OVLÁDLI VRCHÁRI, BELLAN 24.

Výborný výsledok úvodného prológu dodal našim chalanom energiu aj do prvej etapy. Vzhľadom na vrchársky charakter záverečného dojazdu etapy dostal príležitosť ukázať sa Juraj Bellan.

Už od začiatku 123 kilometrov dlhej etapy boli naši pretekári aktívni a skúšali to v únikoch. V prvej časti etapy atakovali viaceré skupinky, žiadnej z nich sa však nepodarilo vybudovať významnejší odstup od zvyšku pelotónu. Ich náskoky sa pohybovali okolo jednej minúty, prokontinentálny tím Androni Giocattoli všetko kontroloval a unikajúcich vždy po krátkom čase stiahol.

Posledných 20 kilometrov predstavovalo strmé stúpanie. Kolumbijskí jazdci Egan Bernal a Rodolfo Torres (Androni Giocattoli) nahodili tempo, ktoré nedokázal udržať žiaden z prítomných vrchárov a do cieľa prišli so 40 sekundovým náskokom. Z našich to najlepšie zvládli Juraj Bellan a Martin Mahďar, ktorí cieľovú pásku preťali na 24., resp. 29. mieste so stratou + 03:48 na víťaza. Ostatní dukláci zaznamenali väčšie rozostupy, nik však neprekročil stanovený limit, a tak do najdlhšej 183 kilometrov dlhej etapy nastupujeme v plnej zostave.

„Nadšený by som bol, kedy sme mali niekoho v cieli v prvej pätnástke. Ale som spokojný s dnešným výkonom chalanov. Boli od začiatku aktívni, všetci sa vystriedali v únikoch. Androni si však všetko kontroloval a nikoho nenechal prísť pod cieľový kopec v predstihu. Na začiatku stúpania potom nahodili tempo, na ktoré nedokázal nik iný z prítomných cyklistov reagovať. Záverečné stúpanie bolo miestami brutálne strmé,“ zhodnotil dnešnú etapu Martin Fraňo.

ŠTVRTÉ MESTO A BIELY DRES PRE MAROŠA KOVÁČA

Len necelý mesiac pred jedným z vrcholov sezóny (Okolo Slovenska) odcestovala zostava v zložení Maroš Kováč, Martin Mahďar, Juraj Lajcha, Juraj Bellan, Kristián Zimány a Vladimír Kováčik na preteky Tour of Bihor kategórie UCI 2.2 do Rumunska. V úvodnom prológu sa výborne darilo Marošovi Kováčovi. Na dva kilometre dlhej trati zašiel štvrtý najlepší čas, čím si zároveň obliekol biely dres lídra bodovacej súťaže.

Prológ, tri etapy v celkovej dĺžke 492,4 km a konkurencia niektorých zvučných kontinentálnych mien sa stretli na štarte v rumunskom meste Oradea. Najrýchlejší čas dnes zaznamenal Nemec Florian Bissinger (WSA – Greenlife), druhý skončil Luca Pancioni, tretí Daniele Ratto, obaja tím Androni Giocattoli. Nášmu Marošovi len o stotinu sekundy ušlo dnešné pódium. Štvrté miesto mu však zaistilo zajtrajší štart v bielom drese.

Veľmi dobre dnes išiel aj Juraj Bellan, ktorého klasifikovali na 26. mieste. „Chcel som tu ísť, lebo už o tri týždne je Okolo Slovenska a prológ. Chcel som zistiť, ako som na tom. Bohužiaľ, bol som chorý, podarilo sa mi z toho dostať, ale včera som do toho zase padol. Mám strašne chytené dutiny, som úplne hotový. Našťastie nemám teplotu, takže sa dá pretekať. Štvrté miesto je ok, škoda, že som sa nedostal na pódium, bolo to veľmi tesné. Na tú krátku vzdialenosť to bol dosť málo technický prológ. Hodila sa „koza“. Prví traja šli na špeciáloch. Ja nie. Zajtra bude veľmi náročná etapa. Určite nepôjdem do nej s odovzdaným postojom, budem sa snažiť bojovať, ale neviem čo mi dovolí zdravie a moja nevrchárska forma. Uvidíme,“ povedal pre portál Cycling-info.sk Maroš Kováč.

„Na prológu sa prejavili skúsenosť aj forma. Maroš dnes napriek nachladnutiu išiel veľmi dobre a rastúcu formu potvrdzuje poslednými výsledkami aj Juraj Bellan,“ zhodnotil prológ Martin Fraňo. „Zišla sa tu zaujímavá konkurencia, ani etapy nie sú jednoduché. Uvidíme, ako dopadne zajtrajšia etapa.“