TOUR OF TAIHU: CULLY OTESTOVAL JAZDU V ÚNIKU, STRÁŽI SI ÔSME MIESTO U23

Záverečnou zastávkou na ázijskom turné je osemetapové podujatie zaradené do prvej kategórie UCI Tour of Taihu. Začínalo sa ranným prológom na 5,9 km ulicami sedemmiliónového mesta Wuxi. Na štart sa postavilo 131 pretekárov z piatich prokontinentálnych zoskupení (Nipo Vini Fantini, Wilier-Southeast, Novo Nordisk, Funvic-Carrefour,  Delko Marseille Provence) a sedemnástich kontinentálnych tímov. Medzi nimi nechýbala ani česká Dukla Praha a slovenská Dukla Banská Bystrica.

V ÚVODNOM PROLÓGU PATRIK TYBOR DEVIATY

Najrýchlejší čas v prológu na širokých bulvároch dosiahol Ukrajinec Golovash (Minsk cycling team), pred Iráncom Khorramim (Tabriz Petrochemical) a Austrálčanom Baillym (Attaque team Gusto). Podľa nášho očakávania sa veľmi dobre umiestnil aj Patrik Tybor, keď obsadil deviatu priečku so stratou 9 sekúnd na víťaza a vybudoval si dobrú východiskovú pozíciu pre celkové poradie. Andrej Cully obsadil 54. a Jozef Palčák 78. priečku.

„Tohtoročná Tour of Taihu má trochu iný profil ako tá vlaňajšia. Vyhovuje nám trošku viac. Po prológu sa trochu rozdali karty, najviac zamieša ešte poradím dojazd na kopec v tretej etape. Ostatné etapy sú skôr šprintérske s dojazdom na širokých bulvároch. Naše ciele sú jasné. Udržať pozície Patrika Tybora v celkovom poradí, pokúsiť sa posunúť do hodnotenej prvej šestky dvadsaťtrojkárov Cullyho. Ostatok bude mať za úlohu pomoc lídrom a najmä vysokú aktivitu v únikoch. Všetky etapy sa vysielajú live takmer do celého sveta vrátane Francúzska, Španielska, Holandska, takmer celej Ázie, Austrálie, samozrejmosťou je i live internetový prenos. Jeden z cieľov je zabojovať aj v aktivite na prémiách a súťaži o najagresívnejšieho jazdca a tak sa ukázať na obrazovkách,“ zhodnotil ciele po úvode športový riaditeľ Martin Fraňo.

1.ETAPA: TYBOR SA POSUNUL NA JEDENÁSTE MIESTO, PRÍJEMNÝM PREKVAPENÍM SÚ VÝKONY ANDREJA CULLYHO

Dnešná etapa predstavoval „zahrievacie“ kolo čínskeho etapáku. Víťazstvo po 111 km rovinatého terénu okolo jazera Taihu si na svoje konto pripísal Talian prokontinentálneho tímu, favorizovaný Jakub Mareczko (Wilier-Southeast), ktorý prešpurtoval svojich krajanov, Nicolasa Mariniho (Nippo Vini-Fantini) a Marca Zanottiho (Parkhotel Vakenburg CT). Našim chalanom sa dnes nepodarilo zachytiť únik a bodovať na prémiach, ani nájsť výhodnejšie miesto v záverečných metroch. Patrik Tybor sa málinko posunul v celkovom poradí, z 9. na 11. miesto. Zajtra je na programe 139 km roviny s podobným predpokladaným scenárom ako dnes.

„Dnešná etapa sa tiahla okolo jazera Taihu. Oproti Sharjahu sú nám bližšie podmienky, za akých sa jazdí, takže pre organizmus predstavujú ľahšiu záťaž, aj etapy sú menej náročné. Mnohí jazdci sem prišli najmä uchmatnúť si z vysokej dotácie a prilepšiť si k rozpočtu, takže tempo je veľmi vysoké, rovnako i odhodlanie mnohých skúšať to v únikoch, či záverečných špurtoch. Naši dnes nezachytili rozhodujúci moment ani pre únik ani potom v záverečných metroch, čo Patrika posunulo za top 10. Cieľom je teda vrátiť ho späť čo najskôr. Veľkú bojovnosť ukazuje na celom výjazde Andrej Cully, pre ktorého sú po nedávnej Afrike tieto výjazdy prvými väčšími etapákmi. Páči sa mi jeho odhodlanie, záujem pýtať sa, analyzovať etapu i jeho prístup k materiálu. Motoricky sa má ešte čo učiť, ale každým dňom vidím jeho narastajúci záujem zlepšovať sa, čo ho posúva vpred,“ povedal po etape Martin Fraňo.

2.ETAPA: JOZEF PALČÁK V CELODENNOM ÚNIKU, TYBOR DRŽÍ 11. MIESTO CELKOVÉHO PORADIA

Druhá etapa opäť viedla rovinatým terénom v okolí jazera Taihu. Pelotón bol ako obvykle veľmi aktívny prvú hodinu, keď nástup striedal nástup a priemer sa pohyboval na hranici 50km/h. Rozhodujúci únik dňa sa zrodil zhruba na 15 kilometri, keď sa na špici vytvorila sedemčlenná skupina, ktorú sa pokúšali dostihnúť ešte menšie skupinky, no neúspešne. Sedmička získala takmer dve minúty náskok vzornou spoluprácou a nechýbal v nej už v Sharjahu aktívny Jozef Palčák. Prvé dve prémie vyhral Lotyš Kanepejs (Rietumu Delfin), ktorý sa tým posunul do prvej päťky celkovo. V skupine však vôbec nespolupracoval, takže sa začalo zhruba na 80 kilometri nastupovať a skupinka sa rozdelila.

Výborný výkon podával Jozef Palčák, ktorý sa s dvojicou Američanom Adlerom (Ataque Gusto) a Mexičanom Correlom Braunom (Start Partizan) vzialil ostatku. Na poslednej prémii skončil Palčák tretí a bol rozhodnutý zabojovať o najagresívnejšieho pretekára dňa, ktorý na pódiu každodenne žne veľkú slávu a získa nemajú finančnú prémiu. Skupinka sa v závere roznastupovala na prvočinitele. Bohužiaľ, Jožo síce prvú selekciu trojice na dvojicu prežil, no záverečné kilometre, keď dvojicu dostihol Ukrajinec Popkov z pelotónu už nedokázal zakontrovať a cena pre najbojovnejšieho pretekára mu tesne ušla, keď ju získal Američan Adler. Nakoniec bol únik dostihnutý pár kilometrov pred cieľom a znova sa špurtovalo. Zvíťazil už tradične medailista z MS v Dohe, Jakub Mareczko, pred Lotyšom Liepinsom a Talianom Marinim. Naši sa v špurte nepresadili, najvyššie preťal cieľovú pásku Zimány na 42. mieste. Zajtra čaká pretekárov kľúčová etapa z pohľadu celkového poradia, keďže sa finišuje na 13 kilometrovom kopci vo výške 900 m nad morom.

„Dnes opäť predviedol dobrý výkon Jozef Palčák. Lídri Tybor s Cullym sa mali šetriť, ostatní mali bojovať v úniku. Opäť sa tam ocitol Palčák a až do posledných kilometrov to vyzeralo, že získa slávu za najbojovnejšieho pretekára dňa, spojenú s tučnou obálkou. Nevyšlo mu to len tesne, nie je ľahké kontrovať šiestim ďalším podobne naladeným borcom v 120 kilometrovom úniku. Každopádne však ukázal, že má na únik cit a vie sa nielen doňho dostať, no rovnako vie, čo v ňom má robiť. Verím, že konečne sa v podobnom duchu ukážu naši mladí, ktorí zatiaľ neboli schopní v podobnom úniku figurovať. Tento cieľ im zostáva v ďalších dňoch. Zajtra sa rozhodne o víťazovi. Dojazd v kopci s 800 metrovým prevýšením definitívne určí celkové poradie. Patrik sa cíti dobre, dve etapy si „odšoféroval,“ zajtra sa pokúsi zaútočiť. Podobne je prvý väčší cieľ pre Cullyho, predrať sa medzi hodnotenú šestku dvadsaťtrojkárov. Zostatok bude určite aktívny v počiatočnom úniku, verím, že minimálne tak ako dnes sa zviditeľní dres Dukly na televíznych obrazovkách,“ zhodnotil deň Martin Fraňo.

3. ETAPA: TYBOR V CELKOVOM PORADÍ KLESOL DOLU, CULLY SA VYŠVIHOL NA 8.PRIEČKU HODNOTENIA U23

V tretej etape sa malo rozhodnúť o celkovom poradí v dojazde 16 kilometrového stúpania. Už od štartu bol pelotón veľmi aktívny. Odskočiť sa podarilo osemčlennej skupine, kde Dukla zastúpenie nemala. Keď zaútočila ďalšia dvojička, zapojil sa líder Patrik Tybor. Trojica sa dostala k vedúcej skupine na 20 sekúnd, na pelotón získala viac ako dve minúty. No veľmi smolne dvojička idúca s Tyborom tempu nestačila a ten zostal osamotený v zvlnenom teréne medzi prvou osmičkou a pelotónom. Skúšal sa v kopčekoch do skupiny v daždivom, studenom počasí dotiahnuť, no márne. Pelotón však mal všetko pod kontrolou a do záverečného stúpania naletel vo veľkej rýchlosti, keď najskôr na 3.kilometri kopca dostihol Tybora a postupne všetkých utečencov. Patrik Tybor po samostatnej jazde viac ako 50 kilometrov pri záverečnom zrýchlení tempu nestačil a z vedúcej skupiny odpadol a zlomený dokončil v grupette. Veľmi dobrý výkon podával mladý Cully, ktorý sa vo vedúcej skupine držal takmer do konca stúpania. Nakoniec ho v cieli klasifikovali na 49.mieste, keď sa vo veľmi tesnom celkovom poradí do 23 rokov posunul na ôsmu priečku.

„Z dnešného dňa som sklamaný, nechal som sa uniesť a zaútočil som veľmi skoro. Rozladilo ma, že nikoho nemáme v úniku a skupina rýchlo získavala náskok, zdalo sa mi, že náskok je taký veľký, že vydrží až do cieľa, keďže etapa nebola dlhá. No keďže sme ich nedostihli a zostal som sám, bolo to hop alebo trop, no už som tušil, že to nebolo správne rozhodnutie, i taký býva šport. Konkurencia je veľká a za každú chybu sa tvrdo platí“ povedal v cieli smutný Tybor po veľmi statočnom a bojovnom výkone.

„Som veľmi smutný. Mali sme stanovenú jasnú taktiku, že Cully s Tyborom sa budú snažiť maximálne šetriť a do kopca, ktorý bol veľmi dlhý a zozačiatku aj dosť strmý vojdu z predných pozícií. Ostatok mal jasnú úlohu naskočiť do kažého úniku od začiatku. Bohužiaľ odišla silná skupina, ktorú mladí nezachytili. Napriek tomu to mal pelotón pod kontrolou. Patrik zaútočil príliš skoro, bohužiaľ v tom okamžiku bola cesta veľmi úzka, vysielačka nefungovala dobre v daždivom a veternom počasí, keď sme zistili, že útočí, už mal dve minúty náskok na pelotón,no polminútovú stratu na vedúcu skupinu, ktorú v kopčekoch nedokázal dostihnúť. Škoda, lebo výkonnostne mal určite celkovo na prvú dvadsiatku, možno desiatku, keby dodržal pokyny a šetril sa na záver a tam šiel svoj strop. I taký je šport, stratili sme dnes akékoľvek šance na celkové poradie, čakajú nás len špurtérske etapy. Hrubé chyby v dodržiavaní taktiky sa tvrdo vypomstili a v takýchto dobre obsadených pretekoch v krátkych etapách je okamžite po šanciach. Je pre mňa obrovským sklamaním, že takéto hrubé chyby nastanú v rozhodujúcej kráľovskej etape. Andrej Cully ako jediný dodržal pokyny a predviedol veľmi bojovný výkon. Len pre zaujímavosť, záverečný kopec v dĺžke 16 kilometrov absolvoval priemerom o 30watov vyšším, ako je jeho anaeróbny prah. V cieli sa doslova zrútil, treba veľmi pochváliť jeho zodpovednosť, vôľu a morálku. Je mladý, nemá žiadne skúsenosti, sú to v podstate jeho prvé, resp. druhé etapové preteky, no do bodky dodržiava pokyny a bojuje za každú cenu. Veľmi ma jeho prístup teší a je malým pozitívom na dnešnom zbabranom dni,“ povedal v cieli sklamaný športový riaditeľ Martin Fraňo.

4.ETAPA: V ŠPURTÉRSKEJ ETAPE SA NAŠI NEPRESADILI, CULLY SI USTRÁŽIL POZÍCIU V HODNOTENÍ DVADSAŤTROJKÁROV

V štvrtej etape po ťažkej kráľovskej bolo jasné, že lídri dovolia úniku sa vzdialiť. No tvorba úniku nebola vôbec ideálna. Dlho sa bojovalo, kým odskočila sedmička pretekárov, kde sme nemali zastúpenie. Na veternej diaľnici však pelotón dostihol sedmičku už pred polovicou, keď zaútočila ďalšia dvojička, znova bez slovenského zastúpenia. Tá síce statočne bojovala, čo Iráncovi z tímu Tabriz vynieslo cenu pre najbojovnejšieho pretekára, no pelotón po jej dostinutí opäť špurtoval. Z víťazstva sa tešil prokontinentálni pretekári Marini (Nippo-Vini Fantini) pred Mareczkom (Southeast-Willier) a Kolumbijcom s francúzskym pasom Duquem (Delko Marseille). Najlepší z pretekárov Dukly bol Andrej Cully na 34.mieste.

Z pretekov dnes pre chorobu vypadol Kristián Zimány. „Zimány dostal včera v noci 40 stupňové horúčky. Mladý organizmus sa nevyrovnal s vysokou záťažou posledných troch týždňov a telo si vybralo reset. Ráno do etapy síce nastúpil, no po niekoľkých kilometroch nevládal ťahať vysoko nastolené tempo, a tak sa preňho preteky skončili,“ odôvodnil odstúpenie Zimániho Martin Fraňo. 

„Po včerajšom masakri som sa cítil veľmi unavený, no napriek tomu som sa pchal v dojazde čo najviac dopredu. Nechcel som stratiť včera ťažko vybojované sekundy dnes v závere, kde sa pelotón na vetre už vcelku delil. No už mám celkom dosť. Nikdy predtým som neabsolvoval žiadny etapák, a teraz v priebehu mesiaca hneď tretí. Najskôr GP Chantal Biya v Kamerune, Tour of Sharjah a teraz Tour of Taihu. Z toho hneď dva jednotkové. Je to pre mňa veľký šok, no učím sa, je tu veľa dobrých pretekárov. Snáď sa dozajtra dám viac dokopy,“ povedal v cieli vyčerpaný líder Cully.

5.ETAPA: CULLY SI OTESTOVAL JAZDU V ÚNIKU, V PORADÍ U23 SI DRŽÍ ÔSME MIESTO

V piatej etape sa opäť pretekalo zostra od štartu. Etapa mala 148 kilometrov a vyvrcholila okruhmi v cieľovom meste. Už na desiatom kilometri sa sformovala vedúca sedemčlenná skupina, aj keď sa netvorila ľahko. Takmer každý tím tam chcel mať zastúpenie, nakoniec tam z tímu Dukly bol veľmi agilný Andrej Cully. Jeho cieľom bolo získať sekundy na rýchlostných prémiach a preskočiť súperov v súťaži do 23 rokov. Bohužiaľ s ním v úniku nechýbal aj Guangtong Ma, ktorý získal dve druhé miesta na prémiách a Andreja v celkovom poradí pred seba nepustil. Rovnako v skupine bol veľmi agilný Hill (Ataque Gusto), ktorý sa víťazstvami na oboch rýchlostných prémiách posunul do prvej desiatky celkového poradia. Aj z tohto dôvodu nebezpečných ľudí pre celkové poradie si skupina nedokázala vytvoriť viac ako dvojminútový náskok. V závere si všetko postrážili špurtérske tímy, keď utečencov dostihli v záverečných kilometroch a v hromadnom špurte sa presadil Grosu (Nippo-Vini Fantini) pred Thomelom (RST Monton) a Mareczkom (Willier-Southeast). Najlepší z pretekárov Dukly bol Palčák na 38.mieste.

„Mal som pokyny skúsiť v úniku získať sekundy a posunúť sa v súťaži do 23 rokov. Keď som sa do úniku dostal, naozaj sa tam šla úplná podlaha. Toto ázijské turné je pre mňa obrovská škola cyklistiky. Veľmi som sa snažil, ale skúsení súperi ma v úniku pekne vyškolili. Napriek tomu som veľmi rád, že som v podobnom celodennom úniku bol, nielen, že dres Dukly bol viditeľný na televíznych obrazovkách, no je to pre mňa obrovská skúsenosť. Každý deň zažívam nové veci, čo ma posúva vpred. Som veľmi vďačný Martinovi, že mi dal príležitosť ukázať, čo vo mne je, preto sa snažím využiť šancu na maximum svojich schopností a posúvať sa neustále vpred,“ povedala v cieli nová mladá nádej Dukly Andrej Cully.