TROPICALE AMISSA BONGO: TYBOR 11. V CELKOVOM PORADÍ

Po dobrých výsledkoch v minulom roku, dobrých osobných kontaktoch SZC aj tímu Dukly s francúzskymi organizátormi pretekov, obdržal náš tím prekvapivo pozvanie na podujatie UCI 2.1 kategórie Tropicale Amissa Bongo. V roku 2020 (20.-26.1.) sa uskutoční už 15. ročník tohto podujatia, ktoré dlhé roky patrilo do jednotkovej kategórie, ako jediné na africkom kontinente. Francúzsky organizátor v spolupráci s Gabonskou cyklistickou federáciou si už dlhé roky pozýva okrem najlepších afrických reprezentácií i silné World Tour, či Prokontinentálne zoskupenia z Európy. V minulých edíciách sa na podujatí predstavil napr. Lampre Merida s Cattaneom, Quick Step so Chavanelom, Lotto s Reyneesom,  Cofidis so Senechalom,  Androni s Pellucchim, Vital Concept s Hutarovichom, Caja Rujal s Luisom Leonom Sanchezom, MTN Qubeka s Gerdemanom a Mentjesom. No predovšetkým tím Jean Reneho Bernadeaua, súčasný Direct Energie a predtým Europcar, ktorý každý rok začína sezónu práve tu s Berhanem a Voecklerom.

Aj v časoch najväčšej slávy a víťaznej etapy na Tour de France, líder Thomas Voeckler začínal sezónu práve v Gabone. Práve Jean Rene Bernadeau a jeho tím je každoročne najväčším favoritom. I vlani si podujatie podmanil Nicollo Bonifazio z Direct Energie, pred Loreznom Manzinim z Vital Concept a Andrem Greipelom z Arkea Samsic.

Bonifazio s Greipelom nechýbali ani na Tour de France, prvý menovaný dokonca obsadil tretie miesto v poslednej etape na Champs Elisees za Ewanom a Groenewegenom. Gabonské cesty sú v januári tradičnou zastávkou najmä francúzskych zoskupení. Nie je tomu inak ani v roku 2020. Organizátori tradične pozývajú päť európskych tímov. V roku 2020 okrem štvorice Cofidis (WT), Total Direct Energie (Prokonti), Nippo Delko Marseille (Prokonti), Roubaix Lille Metropole (konti) dostala pozvánku aj Dukla Banská Bystrica. Na štarte spomínané tímy doplnia kontinentálne zoskupenia Bai Sicasal (Angola) a Pro Touch (Juhoafrická republika) a osem najlepších afrických reprezentácií vrátane Eritrei, Rwandy, Alžírska a Maroka.

„Náš štart na Tropicale Amissa Bongo sme neplánovali. Keď sme však boli nečakane vybraní francúzskymi organizátormi, prispôsobili sme plán prípravy a vybraná šestica sa zodpovedne pripravuje v Španielsku. Odtiaľ sa rovno presúvame do Paríža, kde organizátor zabezpečil hromadný odlet so spoločnosťou Air France, sponzorom podujatia,  pre všetky európske tímy Cofidis, Direct Energie, Delko aj Roubaix Lille. Prelom januára februára využívajú Pro konti zoskupenia na prvé štarty, či už sú to Tour de San Louis v Argentíne, Hainan Tour v Číne, Tour of Oman, Tour of Colombia alebo Harald Sun Tour. A Francúzi vo francúzsky hovoriacom Gabone. Po prvýkrát zažijeme takúto skorú formu cestárskej sezóny aj my,“ priblížil úvod novej sezóny Martin Fraňo a dodal: „Samozrejme, nie sme favoriti. No výhodou je, že poznáme dobre tunajšie pomery. Prvá etapa dokonca štartuje na pohraničí a končí v kamerunskej Ebolowe, presne v tom dojazde, ktorý naposledy na GP Chantal Biya ovládol Marek Čanecký. Samozrejme, Tropicale Amissa Bongo je iný level, no do neznáma nejdeme. Každý už v tom prostredí neraz pretekal. Aj z pohľadu na náročnú sezónu je fajn, že vlastne celý január strávime v teple, najazdíme kvalitné kilometre, aj tie prvé tréningové, budeme mať kúsok náskok pred jarnými podujatiami, jednorázovkami v našom regióne.“

Gabon ako organizátorská krajina je pre mnohých neznáma. Nachádza sa presne na rovníku. Jej hlavným mestom je Libreville a rozpráva sa v nej oficiálne po francúzsky. Krajina susedí na severe s Kamerunom, ktorý je slovenským cyklistom dobre známy. Po objavení ropy sa stala jednou z najbohatších krajín Afriky. Podľa údajov Central Inteligence Agency a Centrálnej Banky sa pohybuje v HDP na obyvateľa okolo 60.priečky, na úrovni, Chorvátska, Rumunska, no pred Tureckom, či Bulharskom. Práve ekonomická stabilita a sila jej dovoľuje ako prvej africkej krajine roky organizovať UCI preteky prvej kategórie s účasťou Word Tour zoskupení na africkom kontinente. Organizačne preteky zabezpečuje francúzska agentúra, ktorá dáva pretekom francúzsku profesionálnu stopu.

Zaujímavosťou je i to, že rovnako ako na Tour de France, aj tu bude dresy odovzdávať päťnásobý víťaz tour, trojnásobný víťaz Gira a exmajster sveta Bernard Hinault spolu s víťazom etáp na TdF, nositeľom žltého aj vrchárskeho dresu na tour a bývalým štvornásobným účastníkom pretekov Amissa Bongo, Thomasom Voecklerom.

Tento rok budete môcť zostrihy z jednotlivých etáp sledovať na televízii TV5Monde, spravodajskom Canal plus alebo L’Equipe  TV aj na našich satelitoch, či písané live priebehy etáp na internetovej verzii Eurosportu. Viac sa môžete dočítať aj na webe organizátora.

V tomto článku Vám postupne budeme i my ponúkať priebeh jednotlivých etáp.

Medzi najväčších favoritov ročníka 2020 bude patriť víťaz z roku 2014 a piaty z Okolo Rakúska 2015 Natnael Berhane (Cofidis), v drese Cofidisu sa predstaví aj mladší brat majstra Európy Eliu Vivianiho, Attilio Viviani. V Direct Energie stavia na Lorenza Manzina, vlani druhého a víťaza dvoch etáp. V drese Nippo Delko sa predstaví víťaz etapy na Tour aj Gire Ramunas Navardauskas, v drese Alžírska víťaz Tour de Langkawi 2015 Youcef Reguigui, v drese Rwandy bývalý víťaz podujatia Joseph Areruya, v drese angolského konti zoskupenia Bai Sicassal Čiľan Ivan Carlos Oyarzun, ktorý pôsobil vo World Tour zoskupení Movistar a len koncom minulého roka mu vypršal štvorročný dištanc za doping a bude chcieť ukázať, že do starého železa nepatrí. V drese Dukly sa predstavia Patrik Tybor, Marek Čanecký, Ján Andrej Cully, Juraj Bellan, Lukáš Kubiš a Martin Vlčák, ktorý nahradil Jakuba Varhaňovského. Štartovná listina.

  1. ETAPA: Víťazstvo pre Attilia Vivianiho, Bellan na 15.mieste.

Úvodný deň v dĺžke rovinatých 149 km sa niesol v znamení neustálych pokusov o únik. Na začiatku bol aktívny Cully, na chvíľu odskočila aj väčšia skupinka s Vlčákom. Najmä európske tímy sa neustále kontrolovali, a tak úspešnejší bol až pokus trojice afričanov, medzi ktorými bol najaktívnejší eritrejský jazdec Yemane Dawit, zbierajúci prémie. Keď náskok úniku dosiahol 7 minút, zásluhou Delko sa v pelotóne rozpútalo doslova peklo a nastala naháňačka s časom. Pelotón si poradil s náskokom a uniknutých jazdcov došiel. Nasledovalo ešte niekoľko pokusov, ale ani jeden z nich nebol už úspešný, a tak pár kilometrov pred cieľom sa už takmer celý balík chystal na záverečný špurt. Cieľovej rovine predchádzal zjazd a 400 m pred páskou nebezpečný ostrý „kruháč“. S technickým záverom si najlepšie poradil mladší z bratov Vivianovcov, Attilio z Cofidisu, pred vlaňajším víťazom dvoch etáp Lorenzom Manzinim (Total Direct Energie) a Eritrejcom Biniyamom Ghirmayom (Nippo Delko). Naši chalani sa snažili pripraviť čo najlepšiu pozíciu pre Lukáša Kubiša. Lukáš však doplatil na malé skúsenosti. Vo veľkej rýchlosti kúsok pribrzdil, čím stratil pozíciu a finišoval na 21. mieste. Lepšie si v závere viedol Juraj Bellan s 15. miesotm. Všetci naši jazdci prišli do cieľa v špurtujúcom balíku bez časovej straty.

„Chcel som ísť do úniku, pokúšal som sa o to viackrát, ale nevyšlo to. Európske tímy sa tu veľmi strážia. Taktika zabojovať o niektorý z dresov na prvýkrát nevyšla, no ideme to skúšať znova,“ povedal po etape Ján Andrej Cully.

„Posledné kilometre som mal naozaj dobrú pozíciu, no v technickom závere som zmäkol a pribrzdil, čím som pripravil seba i chalanov o lepší výsledok. Škoda. No budem to skúšať znova,“ priblížil svoj výsledok Lukáš Kubiš.

 

2. ETAPA: Najkratšia etapa totálne miešala kartami celkového poradia, z Duklákov najlepší Tybor

Utorňajšia etapa v dĺžke len kúsok nad 100 km urobila víchor v celkovom poradí. Začalo to pádom chvíľu po štarte, po ktorom sa pelotón rozdelil. Úvodný pád zabrzdil aj trojicu najsilnejších Duklákov. Skupina s Cullym, Čaneckým a Tyborom vyše desať kilometrov dorážala hlavný balík. Medzitým už čelo pretekov spolu s Kubišom odskočilo v snahe vytvoriť si väčší náskok. Chvíľu to vyzeralo nádejne, ale balík vzadu bol silnejší a najmä, bol medzi nimi aj Attilio Viviani v žltom drese. Keď sa skupiny premiešali a znovu sa začalo bojovať o únik, Bellana zdržal defekt predného kolesa. Po výmene sa síce dostal do hlavného poľa, no to už vpredu úradovali ďalšie dve skupiny, ktoré sa dlhé kilometre naháňali. Neustále sa nastupovalo, neustále naplno pretekalo. Vpredu sa vytvorila trojica, naháňaná 28 člennou skupinou aj s našimi Tyborom, Vlčákom, a pozorným Kubišom, ktorý v rozhodujúcej chvíli takmer nikde nechýbal. Bola dostihnutá až 10 km pred cieľom pri nájazde na cieľové okruhy, v ktorých bolo aj strmé 15 % stúpanie. Čelo pretekov sa opäť rozdelilo na kúsky. 10 km pred cieľom mal smolne defekt aj najaktívnejší slovenský pretekár Kubiš. Po rýchlej výmene kolesa sa dokázal vrátiť do jednej z predných skupín, no úplne čelo pretekov už bolo v nedohľadne. Našťastie, výborne čítal priebeh etapy Patrik Tybor a v rozhodujúcom momente si ustrážil miesto medzi najlepšími. Po úvodnom dorážaní už síce nemal síl na záverečný špurt, no cieľovú pásku preťal na 11.mieste. Tým doslova vyletel o desiatky miest vyššie aj v celkovom poradí, kde sa usadil tesne za top 10. Žlťák Viviani spolu s Cullym, Čaneckým a Bellanom vypili pohár smoly do dna a do cieľa prišli so stratou vyše 15 minút.

„Dnes to bola totálne spektakulárna cyklistika. Eritrea predviedla totálny boj a nasadenie, a usadili sa na čele poradia tímov. Opäť sa ukázalo, že krátke členité etapy narobia obrovské zemetrasenie v celkovom poradí. A každá pozičná chyba, či technický problém v najnevhodnejšom čase sa okamžite spočíta.,“ priblížil dnešok Martin Fraňo, športový riaditeľ.

„Dnes bola na programe zvlnená etapa. Hneď po štarte bol pred nami pád, a tak sme s Čaňom a Cullym niekoľko kiometrov naháňali balík. Vpredu sa stále nastupovalo, čo zvyšovalo tempo. Asi na 23 km sa nám podarilo pripojiť sa k balíku, no to už vpredu boli ďalšie dve skupiny, aj s našim Lukášom. Dopredu vyrazil aj Vlčák a neskôr spolu s Marokáncom i ja. Dobehli sme druhú skupinu, a po ťahaní Cofidisu a ďalšieho francúzskeho tímu aj tú prvú. Pri nájazdoch na okruhy sa v kopci neustále nastupovalo. Do posledného okruhu som vpredu zostal z našich už len ja. Záverečné stúpanie sa šlo totálne nadoraz a som rád, že som to ustál. V cieli to mohlo byť aj lepšie, no po tej naháňačke som už vo finiši na viac nemal,“ priblížil priebeh dnešnej etapy Patrik Tybor.

Lukáš Kubiš sa celé preteky snaží byť v centre diania a chytať príležitosti.

3. ETAPA: Eritrejčania ustrážili aj tretiu etapu, Tybor 13. v GC

Druhá najdlhšia etapa z Mitzic do Ndjolé sa tiež niesla v znamení únikov a tvrdého boja Eritrejcov. Dopredu sa neustále snažili dostať rôzne skupinky cyklistov, žiadnej z nich sa však nepodarilo odísť na viac ako pár minút. Táto taktika sa podpísala na vyčerpaní viacerých jazdcov, ktorí v záverečných 15 km vypustili a do cieľa nazbierali niekoľkominútovú stratu. Z Duklákov si miesto vpredu ustrážil Patrik Tybor a Marek Čanecký. V 1,5 kilometrovom záverečnom stúpaní dnes Paťo finišoval na 21. mieste s časom + 0:19 na víťaza Eritrejca Biniyama Ghirmaya (Nippo Delko). V celkovom poradí sa posunul o dve miesta dolu, na 13. priečku. Marek prišiel tesne za ním, v celkovom poradí je však už mimo bodovaných miest. Pre Cullyho sa gabonské turné kvôli zdravotným problémom skončilo.

4. ETAPA: Po 160 km v úniku si v tesnom spboji pripísal víťazstvo Kamerunčan Kamzong, Tybor si stráži 13. pozíciu GC

Najdlhšia etapa tohtoročného etapáku sa niesla v znamení celodenného úniku, z ktorého neskôr vyšiel i víťaz, Kamerunčan Clovis Kamzong. Štvorici afrických pretekárov sa podarilo odskočiť už na 30. kilometri. Vzorne spolupracovali a počas etapy si vytvorili náskok až ôsmych sekúnd. Pelotónu sa podarilo stiahnuť ich len o polovicu a v cieli ešte stále mali vyše 4 minúty k dobru pred hlavným balíkom. O víťazovi rozhodovali milimetre na fotofiniši. Úspešnejší bol spomínaný Kamerunčan pred Rwanďanom Josephom Areruyaom. Žltý dres od druhej etapy oblieka mladý Eritrejčan Natnael Tesfatsion.

Štvrtá etapa sa niesla v znamení teplôt až okolo 35 stupňov, čo takmer dvestovku kilometrov riadne priťažilo a pretekári nachytali aj väčšie straty. V hlavnom balíku, ktorý sa snažil stiahnuť náskok vedúcej skupiny, sa až do konca udržali Patrik Tybor a Lukáš Kubiš. Paťo si tak ustrážil 13. priečku celkového poradia.

5. ETAPA: Najkratšia etapa sa niesla vo vysokom tempe, Tybor 13. v GC

Krátka, len 82 kilometrová zvlnená etapa sa niesla vo vysokom tempe. „Na 30. km odskočila dvojica Jérémy Cabot z Direct Energie a Oyarzún z BAI. Keďže virtuálne išli do žltého, v balíku nastala panika a veľká naháňačka. Nástup striedal nástup, doslova sa letelo, veď priemerka dosiahla 46,8 km/ hodinu, čo je ďaleko vpredu aj napr. od priemerky aktuáleho WT podujatia v Austrálii. Balík stiahol únik až tesne pred cieľom,“ priblížil dnešný priebeh Martin Fraňo.

Africkí pretekári ani dnes nepustili víťazstvo profesionálom a prvenstvo si pripísal Alžírčan Youcef Reguigui. Líderstvo celkového poradia si nakoniec udržal Eritrejčan. zmenilo sa však poradie tímov a na prvé miesto sa posunula Rwanda pred Eritreu. Patrik Tybor i dnes bojoval vpredu, a stále si drží 13. miesto celkového poradia. V záverečných 5 kilometroch už vysokému tempu nestačili Lukáš Kubiš a Marek Čanecký. Bellan s Vlčákom kvôli zdravotným problémom nazbierali stratu.

6. ETAPA: Dopredu sa tlačil Kubiš, Tybor i po dnešku 13. v GC

Sobotná  150 kilometrov dlhá etapa mala podobu mestských okruhov v prístavnom meste Port-Gentil. Keďže je obklopené národnými parkami a nevedie doň klasická cesta, organizátori prepravili účastníkov pretekov lietadlami. I tentokrát mala etapa veľmi rýchly priebeh a priemerná rýchlosť dosahovala vyše 45 km/ hodinu. Pelotón zozačiatku nechal bojovať v úniku trojicu pretekárov, no do cieľa prišiel v 60 člennom zložení a o víťazstvo sa špurtovalo. Aj v šiestej etape sa podarilo triumfovať africkému jazdcovi, tentokrát však už členovi PCT tímu Nippo Delko, Biniyamovi Ghirmayovi. Na 17. mieste preťal cieľovú pásku Lukáš Kubiš. Patrik Tybor opäť na 13. mieste GC.

7. ETAPA: Čanecký v úniku, Tybor konečné 11. miesto v celkovom poradí

Aj dnes to bolo rýchle a veľmi aktívne. Bojovalo sa nadoraz úplne od začiatku až do samotného konca 130 km etapy z Nkoku do hlavného mesta Libreville. Takže na pretekárov nečakali žiadne záverečné manifestačné jazdy „a la Champs Elysées.“ Prvý únik dvojčlennej skupiny vytvoril náš Marek Čanecký. Odišiel spolu s bronzovým medailistom z MS v Richmonde Rumunom Navardauskasom. Dvojica získala náskok vyše minúty, keď sa začali tímy skladať na prvú rýchlostnú prémiu a dala úniku stopku. Rozdiely v celkovom poradí prvej dvadsiatky boli tak malé, že do poslednej chvíle sa dalo získavať i strácať. Francúzski profesionáli preto pri vjazde na päťkilometrové mestské okruhy opäť rozpútali boje a priemerka etapy na konci dňa znova vyskočila nad 45 km/ hodinu. V záverečných troch kolách sa pelotón úplne roztrhal a kúsok sa pomenilo celkové poradie. Z našich chalanov si celý deň výborne viedli Patrik Tybor a Lukáš Kubiš, až do záveru sa držali úplne vpredu. Tyborovi to vyšlo až do cieľa, ža čo sa posunul na 11. priečku celkového poradia a na konto pripísal 15 bodov UCI. Druhoročáka Kubiša v ochrannej zóne znova smolne zastavil defekt.

„Máme za sebou náročný mesiac. Po tréningovom kempe v Calpe náročné preteky v celkovej dĺžke 1035 km, veľmi dobre obsadené. Pretekalo sa takým tým francúzskym spôsobom, veľmi bojovným, neustálym útočením, na každú jednu prémiu, únik striedal únik, vlastne žiadna etapa neprebehla tým klasickým odídením skupiny a presúvaním balíka do cieľa. O víťazovi rozhodla posledná rýchlostná prémia, kde sa o sekundu Levasseeur dostal pred Tesfatsiona. Tybor ukázal, že po vlaňajšej trieštivej zlomenine v závere sezóny je tip-top. Je to naša istota. Dnes sa dokonca posunul na hranicu prvej desiatky, skončil celkovo jedenásty, len miesto za lídrom Delka, bronzovým medailistom z MS v Richmonde Navardauskasom. Šiel konzistentne, škoda pár sekúnd v tej etape s dojazdom v kopci, tam mu ušla prvá desiatka.
Veľmi pekne bojoval druhoročák Kubiš, jazdil pozične výborne, na to, že aj na sústredení bol na tom výkonnostne najhoršie, veľmi bojuje a snažil sa pretláčať aj do špurtu, raz skončil 17., je fajn, že preteky dobojoval, veľmi ho tieto dlhé etapáky posunú vpred.
Čanecký nemal optimálne preteky, no má vysoký štandard a pomaly sa rozbieha, dnes sa kúsok blysol v úniku, lídrovi Tyborovi pomáhal. Škoda Cullyho, ktorého skolila viróza, lebo prvý druhý deň sa snažil, je to presne ten typ pretekára, čo dokáže bojovať v únikoch. Vlčák, ktorý prišiel v podstate z domu a nahradil Varhaňovského, prvé dni šiel prekvapivo dobre, aj aktívne, no nedostatok najazdených kilometrov v tomto náročnom teréne postupne jeho telo totálne vyčerpalo.
Bellan nesplnil očakávania, len potvrdil, že na 90 % nie je schopný dokončiť viac ako päťetapák a ako cez kopirák ide super v prvej etape, dobre v druhej a postupne sa prepadáva, dlhšie preteky nedokončuje. Uňho budú musieť nastať výrazné zmeny,“ priblížil prvé podujatie v sezóne Martin Fraňo, športový riaditeľ a dodáva: „cestujeme domov, v stredu o 13:00 hodine všetkých radi uvítame na tlačovej konferencii k novej sezóne. Čaká nás ľahší regeneračný desaťdňový mikrocyklus a ďalšia fáza prípravy v teple v španielskej Denii.“

„V Gabone sme absolvovali kvalitné pretekové kilometre hneď v januári zo začiatku sezóny. Po zlomenine kľučky, keď som od septembra nepretekal, som sa už na preteky tešil. Ešte pred nimi sme absolvovali sústredenie v Denii, kde sa mi celkom dobre jazdilo, tak som si aj veril, že by sa mohol podariť dobrý výsledok. Od začiatku to bolo dobré, len škoda tretej etapy, kde som sa dosť trápil. Keďže sme všetci niečo zlé po druhej etape zjedli a mali brušnú virózu. Akurát to bola rozhodujúca etapa s dojazdom do kopca, škoda tých pár sekúnd. Mohlo to byť o niečo lepšie. Ale postupne som sa z toho dostal, a každým dňom sa mi išlo lepšie a lepšie. Preteky boli kvalitne obsadené a jazdili sa vo vysokom tempe a relatívne vysokej teplote. Ďakujem chalanom, ktorí došli, že mi pomáhali,“ povedal po poslednej etape Patrik Tybor.

„Bolo to opäť niečo nové pre mňa. Prvýkrát na týchto pretekoch, prvýkrát v Gabone. Preteky sa zo začiatku vyvíjali dobre. No po druhej etape nás dostihli hnačky. Najhoršia pre mňa bola práve tretia etapa v ktorej som celý čas trpel. No nevzdal som sa. Postupom etáp sa mi išlo lepšie a lepšie, hoci žalúdočné ťažkosti neutíchali. Škoda dnešnej etapy, kde som sa snažil na cieľových okruhoch čo najviac našetriť. No chvíľu pred cieľom som dostal defekt. Hurá trénovať opäť do Denie s vidinou ďalších pretekov,“ neskrýval nadšenie z podujatia a cyklistiky Lukáš Kubiš.

„V Gabone na Amissa Bongo som bol po prvýkrát. Už prvá etapa naznačila, že to budú rýchle preteky. Ale až takouto vysokou rýchlosťou si ani nepamätám, žeby sa niekde inde jazdilo. Po druhej etape sme niečo zlé zjedli, a tak nám fungovanie znepríjemňovali zdravotné ťažkosti. Ale pozeral som sa dopredu, že sa to zlepší. Každý deň som však „nakupoval,“ nejedol som veľa, síl ubúdalo. Snažil som sa však vydržať a chalanom pomôcť maximum, čo som mohol. Dnes mi hneď po štarte vyšiel únik s kamarátom Ramunasom z Delka. Išli sme dobre, no pelotónu sa to nepáčilo a došli nás. Naozaj rýchle preteky, nazval by som ich africké Tour de France. Osobne ma mrzí, že som nepodal lepší výkon,“ opísal svoje dojmy Marek Čanecký.