TYBOR CELKOVO SIEDMY, PALČÁK NAJAKTÍVNEJŠÍ PRETEKÁR SHARJAH CYCLING TOUR

Po minulotýždňovej Tour of Abu Zabi pokračuje v Spojených arabských emirátoch séria pretekov 1. kategórie UCI v neďalekom Sharjahu. Aj pretekári Dukly Banská Bystrica dostali možnosť predĺžiť si sezónu v teple a vydali sa na ázijské turné. Najskôr absolvujú štvoretapové podujatie Tour of Sharjah (UCI 2.1) a hneď po ňom jednorazovku Emirates cup (UCI 1.1). Dukla štartuje v zložení Patrik Tybor, Jozef Palčák, Juraj Lajcha, Kristián Zimány, Tomáš Harag a trainee Ján Andrej Cully. Po tejto dvojici náročných veterných púštnych pretekov cyklisti Dukly zamieria do Číny na rovnako jednotkový Tour of Taihu a Tour of Costal Wetlands, teda celkovo ich čaká štvorica pretekov.

„Keďže je momentálne v Európe veľmi nepriaznivé počasie, sme veľmi radi, že sme vďaka našim dobrým vzťahom dostali možnosť predĺžiť si sezónu v Ázii v podstatne lepších klimatických podmienkach. Sezónu už ukončili Mahďar a Kováč, ktorí mali veľmi veľa ťažkých štartov. Neplánovane tak urobil aj s mononukleózou boriaci sa Bellan. Do Ázie sme teda odcestovali s jasným lídrom Tyborom a skúseným Palčákom a ďalšiu šancu veľkej lekcie cyklistiky dostala mladučká štvorica Lajcha, Harag, Zimány a stážista Cully. Určite ich toto terezínové veterné jazdenie trošku posunie vpred, nakoľko doma také podmienky nemáme. Aj tohtoročný majstrák sveta sa šiel presne za podobných podmienok, dokonca pre Slovensko veľmi úspešne, preto sa im takáto skúsenosť určite zíde. Trochu ma mrzí neúčasť Bellana, ktorému by rovnako veľmi pomohla podobná škola jazdy vo vetre. Výsledky ťažko predpokladať. Čakajú nás rovinaté etapy, aj etapy v kopcoch v púšti. Limitujúcim faktorom je vietor a schopnosť jazdy v ňom, kde celkovo naši mladí nemajú toľko skúseností. Na druhej strane je predĺženie sezóny v teple skvelé, voľno všetkých čaká po návrate,“ povedal športový riaditeľ Martin Fraňo.

1. ETAPA TOUR OD SHARJAH

Prvá etapa sa išla ako časovka družstiev na 16 kilometrov po veternom pobreží emirátu Sharjah. Na štart sa postavilo 17 tímov, z toho 6 reprezentácii a 11 kontinentálnych tímov. Cyklisti Dukly najmä zásluhou Tybora a Palčáka nasadili vysoké tempo, pri ktorom dokonca na otočke figurovali na priebežnom štvrtom mieste. Bohužiaľ, pri spiatočnej ceste sa vo vetre šestica, rovnako ako u ostatných tímov, trochu rozpadla a začala mierne strácať. Nakoniec z toho bolo 8.miesto so stratou 1:57 min na víťazný Skydive Dubai tím.
Druhá etapa vedie smerom do púšte k emirátu Fujairah. Na trati čaká pretekárov silný bočný vietor a v závere tri horské prémie tretej kategórie.

2. ETAPA: V ÚNIKU SA ZVIDITEĽNIL JOZEF PALČÁK, PATRIK TYBOR V ETAPE SIEDMY

Druhá etapa Tour of Sharjah bola zároveň najdlhšou. Merala 172 km so štartom v púštnom komplexe Hamriyah sport and culturel club a viedla púštnymi dunami do vnútrozemia emirátu Sharjah, so záverom v kopcovitej oblasti al Malaiha. Pelotón bol od začiatku veľmi aktívny, no už na siedmom kilometri sa podarilo vzdialiť dvojici Albalushi (Al Nasr Dubaj) a Palčák (Dukla). Dvojica vzorne spolupracovala a vytvorila si takmer trojminútový náskok. Na prvej rýchlostnej prémii na 52kilometri zvíťazil Palčák, na druhej na 72 kilometri si poradie vymenili. Potom sa pelotón presunul do kopcovitého terénu, kde v závere čakali na pretekárov 3 horské prémie. Tesne pod vrchom prvej bola dvojica dostihnutá a začínalo sa odznova. Najväčšia selekcia prebehla na 122 kilometri na horskej prémii druhej kategórie, keď sa vpredu sformovala zhruba tridsaťčlenná skupina, ktorá spolu vydržala aj na poslednej horskej prémii a pretekárov čakal technicky náročný špurt, ktorý nasledoval po prejazde diaľničného obchvatu vo veľmi silnom bočnom vetre. V závere sa najlepšie zorientoval Bielorus Papok (Minsk cycling team), ktorý zvíťazil pred Talianom Palinim (Skydive Dubaj). Patrik Tybor si došpurtoval pre siedmu pozíciu. Juraj Lajcha bol tridsiaty prvý. V celkovom poradí im patrí 23. resp. 24. priečka. Lajcha je zároveň druhým pretekárom v súťaži do 23 rokov s 33 sekundovou stratou na vedúceho Kanaďana Williamsa. V bodovacej súťaži je Tybor siedmy a Palčák dvanásty.

„Od začiatku sme sa snažili dostať pretekára do úniku. Naši mladí síce skúšali, no nevyšlo im to. Po pár kilometroch som sa skúšobne zdvihol a poradilo sa. S Albalushim sme vzorne spolupracovali, našim cieľom bolo udržať náskok až po horské prémie a získať body, a tým i vrchársky dres. Bohužiaľ, pelotón nás tesne pred horskou prémiou dostihol. V závere to po stokilometrovom úniku v tej horúčave už bola otázka morálky,“ povedal v cieli aktívny Palčák.

„Dnes sa mi šlo veľmi dobre. Neustále som sa chladil ľadovými sáčkami, lebo horúčavy okolo 40 stupňov pri putovaní púšťou boli veľmi vysilujúce. Navyše 172 kilometrov pod ostrým slnkom v tomto teréne sú zradné, pokiaľ sa zanedbá pitný režim. Keďže bol Palčák v úniku, čakali sme ako sa to vyvinie. Na najťažší bod na obrátke som vyšiel zhruba na siedmej pozícii, cítil som sa veľmi dobre. Aj preto som sa tlačil v špurte dopredu. Urobil som však maličkú chybičku, vytvorila sa na vetre malá diera a nezareagoval som hneď. Škoda, lebo to mohlo byť oveľa lepšie. Siedme miesto nie je však na zahodenie. Zajtra nás čaká najťažšia etapa, s tažkým kopcom tesne pred cieľom, určite skúsim niečo vymyslieť,“ povedal líder Patrik Tybor.

„Som rád, že nás dnes bolo vidieť, boli sme dlho na obrazovkách zásluhou Palčáka, chýbali dva kilometre a vzali by aj horskú prémiu. Tybor má dobrú fazónu, skúsi zaútočiť zajtra v závere. Lajcha s Cullym boli dnes v záverečnom kopci na hrane, aby zostali v prvej skupine, Jurovi to vyšlo, Andymu nie, bola to skôr otázka skúseností. Škoda, že sme včera nezvládli časovku družstiev o pár sekúnd lepšie, lebo Lajcha má po dnešku len malú stratu na biely dres. O celkovom poradí a dresoch sa rozhodne zajtra, v najťažšej etape s kopcami v závere,“ povedal športový riaditeľ Martin Fraňo.

3. ETAPA: TYBOR FINIŠOVAL ŠIESTY, V CELKOVOM PORADÍ MU PATRÍ 7. MIESTO

Tretia etapa Tour of Sharjah mala rozhodnúť o víťazovi podujatia. Na pretekárov čakalo 155 kilometrov. Zo začiatku po rovine púšťou, no na záver ich čakali tri horské prémie, z toho dve veľmi strmé v záverečnej desiatke kilometrov. Po poslednej horskej prémii druhej kategórie už čakal pretekárov len strmý zjazd a po otočke špurt do krátkeho prudkého kopca.

Od štartu sa odpútal Francúz Fled (Verandaclassic), ktorý si osamotene získal až šesťminútový náskok a zvíťazil na prvej rýchlostnej prémii. Na rovnakej prémii si pre tretie miesto došpurtoval Kristián Zimány. Pred horskou prémiou na sto ôsmom kilometri pelotón pohltil Fleda a začínali odpadať prví pretekári. Pred záverečnou dvojicou stúpaní si ešte v meste Fujairah pripísal druhú rýchlostnú prémiu Patrik Tybor pred Jurajom Lajchom. Už prvé zo záverečných dvoch stúpaní rozdrobilo pelotón na prvočiniteľe. Po krátkom zjazde nasledovala ešte tvrdšia záverečná horská prémia. V čele sa vytvorila osemčlenná skupina s našim Tyborom. V záverečnom špurte po vetre do prudkého kopca mal najviac síl Bielorus Bazhkou (Minsk cycling team) pred Jeloulom (Skydive Dubaj) a úradujúcim majstrom Afriky Eritrejcom Ekubamariamom (Sharjah team). Patrik Tybor došpurtoval na šiestom mieste. Dvojička Lajcha s Cullym do cieľa dorazila na 35. resp. 37 mieste so stratou 4:31 min na víťaza.
Výborným výkonom sa Patrik posunul na priebežnú celkovú siedmu priečku. V bodovacej súťaži o zelený dres mu patrí štvrté miesto s rovnakým počtom bodov ako má tretí Palini (Skydive Dubaj).
Juraj Lajcha v náročných kopcoch nedokázal udržať druhé miesto v súťaži o biely dres pre najmladšieho mladíka a posunul sa na štvrtú priečku v tejto súťaži. Zajtra vyvrcholí piaty ročník Tour of Sharjah rovinatou veternou etapou so štartom a cieľom v Sharjahu v dĺžke 134km s netradične skorým štartom o ôsmej hodine rannej.

„Celý deň som sa šetril a pripravoval na ten záver. Šlo sa mi dobre, no na poslednom vrchole som mal malú stratu na vedúcu šesticu, ktorú som si však v zjazde dohnal. Záverečný špurt bol po vetre do kopca, snažil som sa neurobiť chybu ako včera a napálil som to spredu. Aj tak ma však preliezli piati pretekári a skončil som šiesty. Bol to dojazd čisto na výkon, výsledky asi odzrkadľujú skutočnosť. Trochu ma mrzí, že na priebežnú piatu priečku strácam 14 sekúnd, čo sme stratili najmä v úvodnej časovke družtiev, kde bolo množstvo chýb. Tá by zhruba odzrkadľovala reálnu výkonnosť. Tak či tak siedme miesto na pretekoch 1.kategórie je fajn. Nepredpokladám, že sa zajtra niečo výrazne zmení. Bude to skôr boj o víťazstvo v etape,“ povedal líder Dukly Tybor.

„Počas dňa sme sa snažili šetriť Patrika a Juraja, keďže sa po včerajšej etape dostali do prvej dvadsaťpäťky celkového poradia a tá boduje. Aj na začiatku rozhodujúceho stúpania sme sa ich snažili udržať na čele pelotónu, aby mali dobrú pozíciu. Patrik na vrchole kúsok zaostal a stratil kontakt s čelom, ale tesne pred cieľom sa vrátil späť a v špurte finišoval šiesty. Ten skok na siedme miesto celkového poradia je super,“ vyjadril radosť nad výsledkom Jozef Palčák.

4. ETAPA: DNEŠNÝM ÚNIKOM SA STAL PALČÁK NAJAKTÍVNEJŠÍM JAZDCOM PRETEKOV, TYBOR CELKOVO SIEDMY

Tour of Sharjah pokračoval záverečnou rovinatou 133 km dlhou etapou so štartom aj cieľom v Sharjahu. Etapa viedla cez púšť a dala pretekárom zabrať. Hneď od štartu bol pelotón veľmi aktívny no zhruba na piatom kilometri sa podarilo vzdialiť štvorici Palčák (Dukla Banská Bystrica), Hellman (Massi Kuwajt), Breyne (Verandaclassic) a Gaiz (Al Marakeb). Pelotón nechcel únik pustiť, no tvrdou prácou si skupina vybudovala dvojminútový náskok, ktorý si permanentne udržiavala. Na prvých dvoch rýchlostných prémiách zvíťazil Palčák, na tretej skončil tesne druhý. Aj keď všetci štyria mali eminentný záujem spolupracovať, únik bol dostihnutý päť kilometrov pred cieľom a v závere nasledoval hromadný šprint.

V cieli etapy sa tešil Bielorus Papok. Lajcha skončil sedemnásty a Tybor dvadsiaty. V celkovom poradí sa nezmenilo nič. Celkovým víťazom Tour of Sharjah sa stal Adil Jeloul (Skydive Dubai) pred tímovým kolegom Franciskom Mancebom. Patrik Tybor skončil celkovo siedmy a pripísal si 35 UCI bodov. Zároveň je toto umiestnenie jeho kariérnym maximom na pretekoch prvej kategórie. Agilný Palčák sa stal najaktívnejším pretekárom podujatia, keď v úniku strávil takmer dve celé etapy a získal tri rýchlostné prémie.

Medzi mladíkmi do 23 rokov skončil tesne za pódiom na štvrtom mieste Lajcha, deviaty bol Cully. V boji o zelený bodovací dres sa nakoniec Tybor posunul na šieste miesto, Palčák bol dvanásty.

„Dnes bola konečne rovinatá etapa, čo mne osobne vyhovuje viac, než kopce. Pár kilometrov po štarte sa mi spolu s troma ďalšími jazdcami podarilo odskočiť a takmer nám do vyšlo až do konca. Špurterské tímy však nedovolili našej skupine získať väčší náskok ako 2 minúty, čo nám až tak nehralo do karát. Trochu sme sa spoliehali na to, že záverečné kilometre budú po vetre, kedy má sila pelotónu menšiu výhodu ako proti vetru. To sa ale nestalo a 5 km pred cieľom nás došli,“ povedal v cieli Jozef Palčák.

„Som rád, že to vyšlo, s chalanmi sa výborne spolupracovalo. Svetlé stránky výsledkov motivujú, z chýb si zoberieme ponaučenie. Verím, že to zúročíme už teraz v Číne,“ reagoval po pretekoch Patrik Tybor.

„Novú sezónu sme začali optimisticky. Priestor dostali najmä mladí jazdci, takže výsledky som dopredu nedokázal predpokladať. Navyše, prišli sme do veľmi špecifických podmienok, s ktorými naši cyklisti nemajú žiadne skúsenosti. Zobrali sme si ponaučenie aj z chybičiek v úvodnej časovke, či potom sekundových zaváhaní v etapách. Celkovo som však spokojný, máme prvé UCI body, Tybor má siedme miesto v celkovom poradí  jednotkových pretekov, Palčák sa dvoma únikmi zapísal ako najaktívnejší jazdec,“ zhodnotil prvé preteky v novej sezóne Martin Fraňo, športový riaditeľ.

Zajtra čaká na pretekárov jednorazovka Emirates cup, rovnako zaradená do prvej kategórie UCI, na okruhoch po korze v Sharjahu.