TYBOR ZA 8. MIESTO V GC NA OKOLO MAĎARSKA ZNOVA BODOVAL

Ihneď po Majstrovstvách Slovenska a Českej republiky v Žiari nad Hronom zamierila šestica Tybor, Palčák, Mahďar, Malovec, Zimány a Foltán na šesťetapové preteky Okolo Maďarska. Organizátori sa podujali obnoviť zašlú slávu podujatia a v 38.ročníku zaradenom do kalendára UCI v kat. 2.2 pozvali zaujímavé tímy, na čele s prokontinentálnym zoskupením z USA United Heatlhcare.

Preteky začínali krátkym, kilometrovým prológom, kde sa najlepšie darilo lídrovi Tyborovi, ktorý zaostal za víťazným Austrálčanom Sunderlandom o 5 sekúnd a obsadil 22.priečku.

„Urobil som pár chýb, mohol som byť o sekundu, dve rýchlejší, čo by ma posunulo v takto krátkom prológu do prvej desiatky, no nevadí, idem bojovať o celkové poradie, uvidíme, čo prinesú ďalšie etapy,“ povedal v cieli prológu líder Patrik Tybor.

V prvej rovinatej 138 kilometrovej etape sa šlo zostra hneď od štartu. Do čela sa dostala šesťčlenná skupina s našim Malovcom, ktorá získala takmer dvojminútový náskok. Zhruba na 85. kilometri sa rozhodcovia rozhodli preteky zastaviť a po dlhšom rokovaní anulovať. Dôvodom bol silný vietor, ktorý na trať etapy navial stromy a konáre a záver bol nebezpečný a neprejazdný. Z tohto dôvodu zachovania bezpečnosti a regulárnosti bola etapa anulovaná.

„Som sklamaný. Podľa môjho názoru sa po prerušení malo pokračovať. Vietor bol síce silný, no ani zďaleka sa nechytal napríklad na Maroko. Mali sme výborne rozohranú partiu, Malovec bol vpredu s prehľadom sme kontrolovali situáciu, rozhodnutie rozhodcov nás poškodilo. Nedá sa nič robiť, zajtra bojujeme odznova,“ povedal v cieli športový riaditeľ Maroš Kováč.

V druhej etape po aktívnej jazde sa v cieli konal hromadný špurt. Doňho sa zapojil aj Patrik Tybor, ktorý mal záujem posunúť sa v celkovom poradí. Jeho ôsme miesto je solídne, no bohužiaľ rozhodcovia vyhodnotili jeho stratu za pretekárom pred ním za väčšiu ako desať metrov a rozdelili skupinu tak, že Patrik získal štvorsekundovú stratu. Napriek tomu sa Tybor posunul na 17.miesto v celkovom poradí.

Tretia etapa sa odohrávala v rovnakom duchu. No aktívny pelotón dovolil trojici pretekárov vzdialiť sa na takmer dve minúty. Medzi trojicou nechýbal aktívny Jozef Palčák. Trojicu začal pelotón v závere sťahovať veľmi rýchlym tempom až do momentu, že ich prehučal takmer na cieľovej páske. Palčák s vypätím všetkých síl bojoval o víťazstvo, no nakoniec sa v závere pred neho dostala pätnástka pretekárov a obsadil šestnáste miesto.

„V úniku sme vzorne spolupracovali. Vypracovali sme si solídny náskok. Samozrejme sme vedeli, že pelotón v závere zrýchli a bojovali sme do posledných metrov. Keď sa cezo mňa prehnala viac ako desiatka pretekárov v záverečných desiatkach metrov, samozrejme som ostal sklamaný. Pódium som mal na dosah metrov. Po viac ako stokilometrovom martýriu v úniku som mal v závere opäť smolu a napriek aktivite a vzornej spolupráci mi pódium ušlo v posledných metroch etapy, keď sa cezo mňa prehnala špica pelotónu v špurte, rovnako ako v etape Okolo Maroka. Je to hrozná smola, naozaj chcem veriť, že ju už niekedy prelomím a vyjde to až na pásku. Tentokrát mi chýbalo naozaj pár sekúnd, ale aj o tom je tento šport. Nie je nič horšie, ako keď pretekárov v úniku dostihne pelotón na cieľovej páske. Z tohto pohľadu je 16.miesto v etape pre mňa obrovským sklamaním,“ povedal v cieli veľmi sklamaný, no zároveň najbojovnejší pretekár etapy Jozef Palčák.

V štvrtej etape čakal pretekárov v závere najväčší kopec pretekov a čakali sa veľké posuny v celkovom poradí. Od štartu sa vpredu pohybovala skupina šiestich pretekárov, kde bol aj Patrik Tybor, ktorý však z úniku vypadol. Vzápätí po učičíkaní pelotónu náskok utečencov vzrástol na hrozivých päť minút. Vtedy sa tím Dukla zomkol a v spolupráci s United Healthcare sa im podarilo stiahnuť náskok úniku po začiatkom rozhodujúceho stúpania na 40 sekúnd, čo v konečnom zúčtovaní stálo všetky šance pretekárov Dukly mimo Tybora, no na druhej strane vrátilo lídra Dukly do hry o celkové víťazstvo. V kopci a následnom zjazde sa vyformovala 28 členná skupina s Patrikom Tyborom, ktorý sa v závere odhodlal na zlej vozovke a neprehľadnom závere zaútočiť s cieľom zvíťaziť veľmi skoro, viac ako 500 metrov pred cieľom. Patrik viedol až do záverečných metrov, keď sa doslova na cieľovej páske cez neho prehnala trojica pretekárov a obsadil smolné štvrté miesto. V celkovom poradí sa posunul na bodovanú deviatu priečku.

„Naozaj sú to pre nás infarktové preteky. Včera pelotón dostihol Palčáka na cieľovej páske. Dnes to isté čakalo Tybora. Navyše súboj o tretie miesto prehral na fotofiniš. Týmto nám ušlo nielen pódium a UCI body v etape, ale vďaka bonifikácii za tretie miesto sa Patrik mohol posunúť na celkovú štvrtú priečku. Je to neskutočná smola, čo nás tu sprevádza, o päť centimetrov dnes Patrik pravdepodobne prišiel v konečnom zúčtovaní možno o 15-20 UCi bodov. Cyklistika vie byť krutá a dnes sa to ukázalo. Na druhej strane ma teší, že sme v pretekoch aktívni, dokážeme ich tvoriť, dnes sa tím v dorážaní prvej skupiny zomkol a podal výborný výkon, aj keď to stálo hlavu Zimányho a Foltána, ktorí nedokázali dokončiť v časovom limite. Za zmienku stojí aj pekná aktivita od úvodu, keď Palčák získal prvú rýchlostnú prémiu. Patrik je však stále v hre o celkové pódium, aj keď myslím, že v záverečnej etape sa toho už veľa nezmení a tímy si to postrážia,“ povedal v cieli športový riaditeľ Maroš Kováč.

Podľa predpokladov sa v záverečnej etape žiadne veľké zmeny nediali. Prokontinentálny celok United Healthcare si ustrážil prvé miesto Kolumbijčana Jaramilla, ktorý zvíťazil v celkovom poradí 38. ročníka Okolo Maďarska. Záverečnú etapu pre seba získal v hromadnom špurte Austrálčan Sunderland, keď Patrik Tybor skončil osemnásty. V celkovom poradí poskočil líder banskobystrickej Dukly Patrik Tybor na konečnú ôsmu priečku a získal ďalšie tri UCI body do rankingu UCI.

„Boli to veľmi napínavé preteky. Rozhodovali, rovnako ako na Okolo Slovenska sekundy. Veľmi ma mrzí zbabraný záver štvrtej etapy. Neustále sa mi to premieta pred očami. Stačilo lepšie hodiť bicykel na cieľovú pásku a tretím miestom v etape a bonifikáciou v cieli by som poskočil na konečné štvrté miesto. Verím, že tá smola sa mi už vyhne, lebo tých druhých a štvrtých miest a iných smolných momentov bolo už túto sezónu dosť. Napriek tomu som získal v doterajších pretekoch tejto sezóny najviac UCI bodov v kariére, no na druhej strane táto športová smola zabránila zisku mnohých ďalších,“ povedal v cieli líder Dukly Patrik Tybor.

Duklu už budúci týždeň čaká ďalšie veľké podujatie, keď odcestuje na preteky prvej kategórie UCI Sibiu cycling tour. Najlepšieho pretekára Dukly Patrika Tybor doplní tentokrát druhá pätica Haring, Cully, Bellan, Vlčák a Oros, ktorá štartovala tento víkend na domácom podujatí s medzinárodnou účasťou Tour de Volcano.