UCI C1 DROZDOVO: MARTIN HARING ZVÍŤAZIL SO SUVERÉNNYM NÁSKOKOM, ZA SEBOU NECHAL I OLYMPIJSKÉHO VÍŤAZA

Na druhej slovenskej C1 v MTB XCO v Drozdove si dnes po ďalšie víťazstvo na jednotkových pretekoch v kariére prišiel Martin Haring. So suverénnym náskokom vyše tri a pol minúty nechal za sebou Maďara Zsombora Palumbyho i majstra sveta, olympijského víťaza z Londýna a strieborného medailistu z Ria, Čecha Jaroslava Kulhavého.   

Na náročnej trati v Drozdove vyšlo po predchádzajúcich dňoch dažďa v sobotu slnko. Organizátori pripravili pekné podujatie, náročná trať s kopcom v lyžiarskom stredisku bola okorenená o nové technické úseky a spĺňala medzinárodné štandardy. Po vlaňajšej dvojke sa tento rok preteky v Drozdove posunuli o kategóriu vyššie, na úroveň C1. A stým samozrejme, zatraktívnili o tučné porcie UCI bodov.

Od štartu sa v čele vytvorila trojica s našim Haringom. Už po začiatku začal strácať český majster Kulhavý, a tak slovenská jednotka zavelila okamžite k útoku. Prakticky celé preteky jazdil v čele sám a každé kolo zvyšoval svoj náskok. Do boja o pódium sa miešal aj Rakúšan Bescherer, no po defekte sa prepadol až na štvrté miesto. Až do cieľa sa nič nezmenilo, iba neustále narastanie Haringovho náskoku. Hary suverénne zvíťazil s obrovským náskokom 3:36 min na Maďara Palumbyho a 4:02 na exmajstra sveta a olympijského víťaza Kulhavého. Pripísal si ďalšie jednotkové prvenstvo a 60 UCI bodov. Za posledný rok i kariéru je to tretie víťazstvo na jednotkových pretekoch v MTB cross country, po prvej minulotýždňovej výhre na jednotkovom etapáku.

„Hari neustále ukazuje zvyšovanie formy a zlepšuje sa aj v technike. Po tomto zápise sa po prvýkrat v kariére v najbližšom stredňajšom vydaní UCI rebríčka posunie do prvej svetovej štyridsiatky. Teraz ho čakajú dve super ťažké skúšky v dva posledné kvalifikačné víkendy prvého roku kvalifikácie na OH v Tokiu – svetové poháre CDM v nemeckom Albstadte a českom Novom Meste na Moravě. Výborné postavenie v rebríčku UCI mu zaručuje aj lepšie postavenie na štarte, a tak veríme, že to v súčasnej dobrej forme zúročí aj nasledujúce dva ťažké a dôležité víkendy,“ povedal k výsledku Martin Fraňo, športový riaditeľ.

„Pretekať doma znamená vyššiu zodpovednosť a tým aj vyšší tlak na dobrý výsledok. Tentokrát to vyšlo naozaj výborne, v podstate som sa už v prvom kole dokázal osamostatniť a postupne, každým kolo ten náskok zvyšovať. Bolo šmykľavo, ale podarilo sa mi nerobiť veľa chýb, a hlavne výkonnostne som šiel v kopci relatívne dobre. Som rád, že som konečne vyhral aj doma a mohol do rebríčka pripísať cenné body,“ vyjadril radosť z víťazstva Martin Haring.