V ĎALŠOM KOLE SLOVENSKÉHO POHÁRA NA CESTE V BÁNOVCIACH ZVÍŤAZIL BELLAN

Slovenský pohár v cestnej cyklistike pokračoval ďalším kolom na náročnej trati v okolí Bánoviec nad Bebravou. Organizačný tím okolo Janky Buchelovej urobil tradične fantastickú prácu. Preteky sú aj vzhľadom na medzinárodné štandardy organizované výborne, uzavretý okruh, zvlnená trať s malými, no nepríjemnými kopčekmi, vynikajúca organizácia pretekov organizačného tímu Bánovčanov a ŠG Trenčín na čele s Jankou Buchelovou, si už pýta len medzinárodné UCI podujatie.  V tomto ročníku síce totožná trať, no neštartovala v Zlatníkoch ako v minulom roku.  Slávnostný štart bol v Bánovciach nad Bebravou a ostrý štart i cieľ v blízkej dedinke Veľké Chlievany.

Nedeľné preteky sa konali v dvoch štartoch, záverečná etapa medzinárodných etapových pretekov kadetov a juniorov a Slovenský pohár mužov. Medzi mužmi sa na štart postavila slovenská elita, doplnená o pretekárov z poza českých hraníc. Zvlnená trať je veľmi nepríjemná, pretože malé kopčeky sa po čase zažierajú do nôh. Premenlivé májové počasie však prestriedalo slnečné a teplé podmienky s vetrom a ostrým dažďom. Od štartu sa pretekalo aktívne a mnohí jednotlivci, či skupinky sa pokúšali o únik. To na druhej strane znamenalo neustále preosievanie štartovného poľa. Postupná selekcia zmenšovala vedúcu skupinu až na hranicu desiatky pretekárov. Veľmi aktívne si počínali pretekári Dukly, ktorí neustále atakovali a skupinu delili. V predposlednom okruhu zaútočil Juraj Bellan a osamotený strávil posledné kolo v úniku. Svoj malý náskok udržal až do cieľa. V záverečnom okruhu už mal každý dosť a posledný kopec a následný zjazd rozdelil skupinu na prvočiniteľe. Za vedúcim Bellanom sa sformovala trojica Dukly Tybor, Mahďar a Čanecký, ktorí v tomto poradí preťali cieľovú pásku. Päticu na stupňoch víťazov doplnil aktívny Čech Swaczyna. Do cieľa sa ostatní trúsili po jednom.  Aj keď do cieľa dorazili viaceré skupinky, časový limit nestihla ani polovica pretekárov, čo svedčí o aktívnom pretekaní a náročnosti podujatia.

„Vedeli sme, že okruh bude náročný. Asi najťažší slovenský pohár, lebo sa takmer stále idú hupky. Každé kolo sa to riedilo. V predu sa však pekne striedalo, nešpekulovalo, a tak sme v skupine krúžili  na čele poľa. Občas si niekto nastúpil, ale počas pretekov sme to zišli. Asi 30 km pred cieľom som si nastúpil a tento náskok si udržal až do cieľa. Som rád, že nám to vyšlo,“  povedal po príchode do cieľa Juraj Bellan.

„Mne osobne sa preteky v okolí Bánoviec veľmi páčia. Špičkovo zabezpečená a uzavretá trať spĺňa všetky medzinárodné UCi štandardy. Želal by som si, aby sa organizačný tím okolo Janky Buchelovej odhodlal na jednorazovku UCI 1.2. Bánovce už teraz predčili organizáciu mnohých UCI podujatí v susedných štátoch. Trať je veľmi ťažká a selektívna. Aj keď na nej nie je dlhý kopec, svojou dĺžkou 21,5km a viacerými strmými krátkymi stúpaniami má majstrovské parametre. Aj preto sa tu snažíme zúčastniť. Náš cieľ bol jasný, vyhrať, pretekať aktívne, preteky tvoriť, nastupovať a tým kvalitne trénovať. Toto všetko sa podarilo. Watové priemery pretekárov len potvrdzujú, že dnes to naozaj zadarmo nebolo. Všetci dokončili, aj mladí,  aj z tréningovej stránky to malo veĽmi pozitívny efekt. Vyskúšali sme si rôzne situácie, kvalitne zapretekali, obsadili miesta víťazov. Za dnešok som spokojný“ povedal v cieli športový riaditeľ Martin Fraňo.