V JEDNORAZOVKE EMIRATES CUP (UCI 1.1) BODOVALI TYBOR, LAJCHA A PALČÁK

Na korze v Sharjahu sa konali jednorázové preteky Emirates cup (UCI 1.1). Už od úvodných kôl sa pretekalo veľmi aktívne. Nástup striedal nástup, no žiadna skupinka si nevypracovala väčší ako dvadsať sekundový náskok. V jednom úniku sa mihol aj Kristián Zimány. Skúšali to aj ostatní mladí pretekári, no neúspešne. V polovici pretekov sa vzdialila dvojica pretekárov tímov Al Marakeb a Katar a tempo sa zvoľnilo. Dvojica si vypracovala minútový náskok no zhruba pätnásť kilometrov pred cieľom bola dostihnutá a bolo jasné, že sa bude špurtovať. V rýchlom dojazde na bulvári zvíťazili najrýchlejší špurtéri pelotónu, Bielorus Papok (Minsk cycling team) pred Talianom Palinim (Skydive Dubaj). Patrik Tybor obsadil šestnáste, Juraj Lajcha dvadsiate prvé a Jozef Palčák dvadsiate tretie miesto. Všetci získali po 3 UCI body. Cully skončil tesne za bodovanou dvadsaťpäťkou na 27.mieste.

„Skúšali sme to už od štartu. Pchali sme sa do únikov. V závere som sa už sústredil na špurt. Pri predieraní dopredu mi veľmi pomohol Kiko Zimány. Nie som rýchly špurtér, no do desať sa tu dalo byť. Je z toho aspoň šestnáste miesto a zisk UCI bodov,“ zhodnotil deň líder Patrik Tybor.

„Preteky v Sharjahu hodnotím z dvoch pohľadov. Hlavným cieľom bolo predĺžiť sezónu v teple, v dobrých podmienkach, čo sa podarilo. Rovnako dôležité bolo dať mladým pretekárom príležitosť na pretekoch, nie sú dostatočne vyjazdení a každý takýto štart má pre nich cenu zlata. Trošku lepšie by to vyzeralo, keby na štarte stáli Bellan s Kováčom, či Mahďarom, hlavne v Tour of Sharjah by sme boli silnejší, no z objektívnych príčin tu nie sú a teda dostali šancu ostatní. Na rovinatej jednorazovke nám chýba čistý špurtér. Vidíme, že práve tí sa výborne presadzujú vo World Tour, napr. Baška s Kolářom. Bohužiaľ za posledné roky z mládeže prichádzajú skôr takí komplexní vyrovnaní pretekári, ktorí majú solídne výsledky aj v kopcoch aj v časovke aj v špurte, no zďalekia nie sú v niečom experti. Práve čistokrvného špurtéra, čo sa nebojí a má rýchlostné predpoklady potrebujeme ako soľ. Bohužiaľ takého nemáme. Určite je to prioritou nejakého na túto pozíciu pripraviť, no musí to byť vhodný talent a mať tú základnú výkonnosť, aby aspoň maličký kopček prežil. Napriek tomu aj nešpurtér sa vie v takejto jednorazovke a dobrej forme umiestniť niekde okolo desiateho miesta, ak sa nebojí a má dobrú techniku jazdy. Čaká nás presun do Číny na dvojicu pretekov Tour of Costal Wetlands a Tour of Taihu, ktoré budú opäť rovinaté a znova poslúžia nácviku tohto typu pretekov. Verím, že chlapci budú aktívni a budú sa snažiť na ďalšej jednotke ukázať a využiť šancu, ktorú dostali“ zhodnotil prvú časť ázijského výjazdu športový riaditeľ Martin Fraňo.