V NAJSILNEJŠEJ ŠPRINTÉRSKEJ ŠTARTOVKE OKOLO SLOVENSKA NA PÓDIU KUBIŠ A TUKA

Len pár dní dozadu sa rozdali karty celkového poradia našich najprestížnejších pretekov Okolo Slovenska. V pelotóne doteraz najsilnejšej svetovej štartovky v histórii pretekov mala svoje zastúpenie aj sedmička pretekárov Dukly Banská Bystrica. Tá sa predstavila v doteraz najmladšej zostave. A aj s najmladším tímom štartovného poľa sa až dvaja jazdci Dukly prebojovali na pódium. Obdivuhodný výkon podal i Jakub Galovič. Spolu s cyklistami Dukly pútala pozornosť fanúšikov i regrutačná skupina OSSR.

67. ročník medzinárodných cyklistických pretekov Okolo Slovenska priniesol na slovenské cesty majstrov a vicemajstrov sveta, Európy, či víťazov veľkých monumentov. Srdce športového fanúšika sa doslova mohlo tešiť z účasti cyklistických „Ronaldov.“

Najsilnejšiu zostavu šprintérov poslala na naše cesty stajňa Soudal Quick – Stepu. Jej jazdci predviedli neskutočné divadlo a počas piatich etáp päťkrát finišovali ako víťazi. Aj keď v kopcoch tvrdili muziku cyklisti FDJ a Jumbo Visma, v koncovkách sa ani jednému z profesionálnych svetových tímov nepodarilo prelomiť šprintérske kvality pretekárov „Vlčej svorky.“

Popri zostave svetových hviezd mali domáci fanúšikovia možnosť držať palce i jedenástke Slovákov, z nich len štyria boli už skúsenejší jazdci mimo kategórie U23. Sedmička zostavy Dukly Banská Bystrica sa predstavila v historicky najmladšej zostave. Aj s ňou však cyklisti Vojenského športového strediska ukázali držanie kroku s profesionálmi veľkých tímov.

Lukáš Kubiš dokázal dvakrát finišovať v top 10 – raz na 7. a raz na 5. mieste, čo mu prinieslo i skok v celkovom poradí, kedy obsadil konečné 16. miesto. V konečnom zúčtovaní to bol druhý najlepší výsledok kontinentálneho cyklistu 67. ročníka pretekov Okolo Slovenska, ktorým preskočil i mnohých profesionálov. K výsledku si 3 etapy prebral na pódiu i dres najlepšieho slovenského pretekára.

Do najlepšej desiatky súťaže o biely dres pre najlepšieho mladého pretekára do 23 rokov sa 7.miestom prebojoval Samuel Tuka. Týmto výsledkom zároveň získal i špeciálnu cenu pre najlepšieho Slováka do 23 rokov. Obdivuhodný výkon podal i najmladší jazdec štartového poľa 67. ročníka pretekov Okolo Slovenska Jakub Galovič. Po „aklimatizácii“ na rýchlosť v prvých dvoch etapách dokázal tento útly mladý pretekár ďalšie tri finišovať v hromadnom špurte spolu s profesionálmi. Po celý čas pritom profesorsky plnil úlohu dvorného domestika pre tímových kolegov.

Veľkú pozornosť pútala v etapových mestách i regrutačná skupina Ozbrojených síl SR, ktorá tentokrát ľuďom predviedla špeciálne vojenské vozidlo Polaris. So záujmom sa stretli nielen pri slovenských fanúšikoch, ale i v štartovnom poli profesionálov. Zážitkom z neho sa na svojich sociálnych sieťach pochválil napr. i člen „vlčej svorky,“ celkový víťaz pretekov Rémi Cavagna. Regrutačná skupina aktívne dopĺňala tímovú zostavu v etapových mestách a informovala o možnostiach vstupu a spojenia budúcnosti s OSSR.

„Som rád, že sme popri hviezdach svetových podujatí videli v koncovkách 67. ročníka i slovenské farby. Ako riaditeľ pretekov a zároveň prezident Slovenského zväzu cyklistiky som vždy tak trochu medzi mlynskými kameňmi – snažíme sa priniesť na naše cesty svetovú špičku a zároveň však chceme v dobrých farbách prezentovať i domácu cyklistiku. No je to ako keď postavíme našich futbalistov oproti Manchester United alebo FC Barcelona. Aktuálne máme len jedného v takejto lige.

Ale ani v takejto konkurencii sa tento rok slovenskí cyklisti nestratili. Pri tých starších je to už priam povinnosť, predviesť sa v dobrom svetle, zabojovať o výsledok. Napokon, pre Kubiša aj Štočeka je to niekoľký štart na tomto podujatí. Dve miesta v top 10 sú dobré, keby boli v každej etape, povedal by som výborné. Obaja sa však tentokrát tešia z miesta v bodovanej dvadsať päťke, čo je pri najsilnejšej šprintérskej zostave štartovného poľa pozitívne pre domácu, resp. kontinentálnu cyklistiku.

Pozitívne však hodnotím i výkony ďalších mladých slovenských jazdcov, ktorí preteky dokončili. Že sa dokázali popasovať s porciou vyše 840 kilometrov počas piatich dní, nepríjemným upršaným i naopak horúcim počasím, s rýchlosťami, ktoré sa šli. Tu sa ukázala skutočne dobrá sezónna príprava, chalani absolvovali viaceré kvalitné preteky, čo sa pozitívne odrazilo i na ich aktuálnej forme počas Okolo Slovenska. V tomto by som chcel poďakovať za prácu trénerovi Dukly Martinovi Fraňovi. Aj s historicky najmladšou zostavou na štarte dokázali jeho mladí jazdci držať krok s profesionálmi svetovej ligy. Zároveň sa tu ukázala nevyhnutnosť existencie Dukly pre slovenskú cyklistiku, že mladí juniori, ktorí majú ambície pokračovať v profesionalizácii, môžu začať na domácej pôde. Je potom na nich, aby výsledkami v U23 zaujali vyššiu ligu,“ povedal k výsledkom Slovákov na 67. ročníku Okolo Slovenska Peter Privara, prezident Slovenského zväzu cyklistiky.