V RÁMCI PRÍPRAV NA ME ABSOLVUJE DUKLA ĎALŠIE PRETEKY

Kým dvadsaťtrojkári si plnia reprezentačné povinnosti v Poľsku, pätica v zložení Juraj Bellan, Andi Cully, Marek Čanecký, Martin Mahďar a Patrik Tybor absolvuje v rámci prípravy na majstrovstvá Európy ďalšie jednorazovky v Maďarsku a etapák Okolo Srbska.

V regióne Gemenc sa už po 45.krát konajú preteky zaradené v kalendári UCI. 165 kilometrov so štartom a cieľom v Szekszárde sa v horúcom šafári neustále nastupovalo. Chalani si to strážili a boli v každej skupine. Nádejne vyzeral únik s Marekom Čaneckým a Patrikom Tyborom, no  všetko bolo po pár kilomeroch zlikvidované. Situácia sa trochu upokojila až po odchode dvojičky z tímu Novak a Differdange, ktorej sa podarilo získať náskok 5 minút. Ani tento únik nevydržal úplne do konca a do záverečného stúpania sa doslova „vletelo“ pohromade.

   

Cieľ bol už štandardne na mohyle nad mestom. Na dnešný deň si však organizátori pripravili novinku – lahôdku v podobe stúpania po úzkej rozbitej cestičke cez vinice s 20 % sklonom. Zaň by sa nemuseli hanbiť ani Kolumbijci či Vuelta. Po nej nasledoval krátky zjazd a záverečných 500 m stúpania na mohylu po dlažobných kockách. Do cieľa sa pretekári doslova trúsili po jednom. Víťazstvo si na konto pripísal Maďar Attila Valter pred talianskou trojicou zo San Gemini. S časom + 0:51 na víťaza preťal cieľovú pásku Marek Čanecký, nasledovaný Jurajom Bellanom.
„Od štartu sa nastupovalo, snažili sme sa byť v každej skupine.  V jednej som sa ocitol aj ja so sajfom a vyzeralo to nádejne. V momente, keď nás došiel pelotón, nastúpili si ďalší dvaja jazdci a vypracovali náskok. Cieľ bol na mohyle ako každý rok, ale tenktokrát sa išiel z opačnej strany, cez náročnú stenu pomedzi vinice. Ďakujem chalanom, ktorí mi už v meste pripravili výbornú pozíciu. V polke steny som však stratil kontakt s prvou osmičkou a zvyšok cesty do cieľa som šiel vlastné tempo. Na viac som dnes nemal,“ priblížil preteky Marek Čanecký.
„Pozične sa dnes tím snažil dostať dopredu Mareka Čaneckého, čo sa aj vďaka Jurajovi Bellanovi podarilo a Marek vchádzal do stúpania na šiestom mieste. Neskôr to už bolo len o výkone a morálke. Spokojní nie sme, lebo sme prišli bojovať o body UCI, čo sa dnes nepodarilo. Zajtra je opäť cieľ na mohyle, ale bez tejto krutej steny. Určite budeme viac útočiť a snažiť sa aj o lepšiu koncovku,“ zhodnotil výsledky Martin Fraňo, športový riaditeľ.