VÍŤAZNÝ DUKLÁCKY VÍKEND

Posledný aprílový víkend sa našim cyklistom mimoriadne darilo. Rozdelení na troch frontoch priniesli tri víťazstvá. Víťazné ťaženie inicioval Martin Haring na UCI pretekoch kategórie C2 v Rumunsku. Pri rekordnej účasti pretekárov s prehľadom ovládol dudinské kritérium Patrik Tybor. V nedeľných krupinských okruhoch, v spojených pretekoch Slovenského pohára mužov a juniorov, vybojoval prvenstvo Luboš Malovec. Do TOP 5 sa dostali aj ďalší štyria jazdci Dukly – Tybor (2.), Haring (4.) a Palčák (5.). 

Uplynulý víkend bola zostava Dukly „vybookovaná“ na všetky strany. Mladá pätica Oros, Foltán, Bellan, Zimány a Vlčák pod vedením Maroša Kováča mala zamieriť do poľského Tarnowa na UCI preteky Karpatských Kuriérov. Nakoniec pre chorobu vypadol Oros. Nie úplne fit, ale napokon odcestoval Foltán s Vlčákom. Pätica Palčák, Malovec, Cully, Tybor a Mahďar využila presun leteniek na Okolo Azerbajdžanu o deň neskôr a odštartovala na 3. a 4. kole Slovenského pohára s medzinárodnou účasťou v Dudinciach a Krupine. V sobotnom podvečernom kritériu nedal nikomu šancu Patrik Tybor, ktorý kraľoval úniku od polovice pretekov a zbieral cenné body. Tie mu vyniesli celkové víťazstvo. Z druhého miesta sa tešil čerstvo sedemnásty muž z Majstrovstiev sveta na dráhe v scratchi Filip Taragel, tretie miesto si odniesol Čech Fierla. Na piatom mieste skončil Ján Andrej Cully.

„Nie sme experti na kritériá, no dnešné preteky mali veľký tréningový význam v zlepšení rýchlosti. Bolo vidieť veľkú vyjazdenosť a rýchlosť Taragela v špurtoch, no Patrik Tybor ukázal, že má suverénne najväčšiu výkonnosť a zvíťazil. Pozitívne ma prekvapil Cully, ktorý naozaj nie je šprintérom, no snažil sa chodiť do krátkych únikov a zbieral body. Štvrté miesto mu uniklo len v poslednej bodovačke, to je pre mňa príjemným prekvapením. Predsa je to jeho prvá vážnejšia sezóna a kritériá, na ktorých štartoval sa dajú v jeho kariére zrátať na prstoch jednej ruky,“ povedal Martin Fraňo.

V nedeľných pretekoch jednotlivcov, akejsi tradičnej slovenskej jarnej klasike na 130 km, doplnil tím Martin Haring, ktorý v noci pricestoval z Rumunska. Na štart Veľkej ceny Krupiny sa postavilo rekordných 128 pretekárov zo štyroch krajín. Po úvodnom oťukávacom okruhu, keď sa skupinky ešte v zjazde pospájali, zaútočila v druhom babinskom kopci štvorica Urbášek (Favorit Brno), Bárta (Tufo Prostejov) a dvojica Dukly Malovec a Palčák. V druhom senohradskom stúpaní zaútočil Tybor a dotiahol sa do skupiny, z ktorej v náročnom kopcovitom teréne zostala napokon trojica Malovec, Tybor a Urbášek, ktorá v tomto poradí preťala cieľovú pásku. Dobrý výkon pretekárov Dukly podškrtol štvrtým miestom Haring a piatym Palčák, keď pred cieľom zaútočili z druhej skupiny a doplnili tak na stupňoch víťazov dekorovanú päticu.   

„Som veľmi rád, že sme sa po vlaňajšej neúčasti v Krupine ukázali. Organizátori okolo Jara Paulínyiho sú naši priatelia a každoročne pripravia nádherné podujatie. Navyše na štarte mali tento rok rekordný počet pretekárov i počasie pretekom prialo. Krupina je už tradičnou slovenskou klasikou, zaradenie mladonických okruhov na záver urobilo preteky ešte ťažšími. Preteky poslúžili na kvalitnú prípravu pred blížiacim sa Azerbajdžanom. Navyše sme na nich dosiahli dve víťazstvá a v nedeľu podali aj vzorový výkon nielen po stránke výkonu ale aj po stránke taktiky. V päťke mať štyroch pretekárov je úspech, keď sa do desiatky dostali už len zahraniční pretekári a junior Blaško, no v podstate je to naša povinnosť. Už v pondelok spomínaná šestica Dukly odcestuje na Tour d’Azerbajdžan, preteky 1. kategórie UCI. To je akýsi vrchol jarnej časti sezóny, výborne obsadené preteky za účasti 6. prokontinentálnych a 17. kontinentálnych celkov. Tam samozrejme nepatríme ani zďaleka medzi favoritov, ani papierovo ani reálne, no určite sa pokúsime zabojovať o čiastkové výsledky v etapách a posnažíme sa dostať človeka do bodovanej celkovej dvadsaťpäťky. Preteky bude vysielaj online aj televízna verzia Eurosportu 2, tak verím, že nás na obrazovkách bude vidieť,“ zhodnotil preteky a najbližší plán športový riaditeľ Martin Fraňo.