VŠC DUKLA PREDSTAVILO SVOJ CYKLISTICKÝ KONTINENTÁLNY TÍM

3. marca 2016   O tíme

Na pôde VŠC Dukla predstavil riaditeľ strediska Richard Galovič cyklistický kontinentálny tím Dukla Banská Bystrica novinárom a širokej verejnosti.

„VŠC Dukla sa po zvážení všetkých pre a proti rozhodlo presunúť centrum cyklistiky do Banskej Bystrice, kde vieme cyklistom zabezpečiť špičkový servis podporného tímu na čele s lekárom strediska a športovými fyzioterapeutmi, športovú diagnostiku, ubytovanie a kvalitné podmienky na športovú prípravu. Sme radi, že s nami do tohto projektu svojou podporou šiel nielen Slovenský zväz cyklistiky, ale aj súkromní sponzori a partneri, ktorí pomohli naštartovať tím pre sezónu 2016 s dlhodobejšou víziou a plánmi pre ďalšie roky,“ povedal R. Galovič a dodal: „Je to jeden z príkladov, ako by mala fungovať spolupráca a šport na vrcholovej úrovni – ako partnerstvo tímu, zastrešujúceho strediska a príslušného zväzu.“

Armádny tím je registrovaný na Medzinárodnej cyklistickej únii ako kontinentálny a v sezóne 2016 si kladie hlavné ciele posun v rebríčku UCI tímov, viac víťazstiev a vzornú reprezentáciu na jubilejnom 60. ročníku Okolo Slovenska, ktoré začína práve v Banskej Bystrici.

„Dúfame, že sme odštartovali úspešnú éru novej Dukly. Spolupráca SZC a VŠC Dukla je na nadštandardnej úrovni, chlapci sú výborne technicky vybavení vďaka sponzorom a dodávateľom a motivovaní do nadchádzajúcej sezóny. Verím, že budú úspešní aj v jubilejnom 60. ročníku pretekov Okolo Slovenska, ktoré začínajú prológom práve v Banskej Bystrici, kde ich určite príde podporiť množstvo fanúšikov. V Dukle sa naakumulovala takmer celá reprezentácie Slovenska do 23 rokov, čo je naša cyklistická budúcnosť. Spolupráca s reprezentáciou Slovenska a reprezentačnými trénermi je tiež na vzorovej úrovni. Pred nadchádzajúcou sezónou som optimista a verím, že po jej konci budeme bilancovať úspešný rok,“ povedal prezident SZC Peter Privara.

Hlavným partnerom je Vojenské športové centrum Dukla, hlavným dodávateľom bicyklov je Merida„Spojenie Meridy a Dukly nie je úplnou novinkou. Merida dodávala bicykle za čias Saganovcov a Velitsovcov. Musím povedať, že výborná spolupráca s Martinom Fraňom akosi logicky vyústila k tomu, že Merida podporila nový projekt výraznejšie. Myslíme si, že je logické, že špičkové bicykle Merida Reacto overené vo Worldtour tímom Lampre – Merida a najlepší slovenský tím patria k sebe. Myslím, že celkové prostredie v Banskej Bystrici a vzťahy okolo cyklistike prajú, nie sú tam žiadne antagonistické sily, viacerí dodávatelia, stredisko aj SZC spojili svoje sily a ja verím, že je to ďalší pozitívny krok v cyklistike na Slovensku a Merida chce byť pri ňom. V prípade, že sa niektorý z mladých dvadsaťtrojkárov ukáže v pozitívnom svetle, je tu určite šanca ho vyskúšať minimálne ako stážistu vo veľkom Worldtour tíme Lampre-Merida, zhodnotil svoj vstup do Dukly zástupca Meridy Jaroslav Štefánik.

Materiál bude naozaj špičkový, tím bude jazdiť prilby Merida, okuliare BBB, predstavce, riadítka a doplnky HQBC, omototávky BBB, mechanická kompletná výbava, servisné náradie a pumpy BBB, fľaše Bikepro, karbónové kolesá Infinito, galusky Vredestein, kompresné ponožky Royal-Bay, komponenty Shimano, masážne a regeneračné prípravky Bína, doplnky výživy Stillmass a v neposlednom rade športové oblečenie Monton vo vojenskom dizajne s maskáčovým vzorom slovenskej armády. Veľmi si vážime aj dlhoročných finančných podporovateľov banskobystrickej cyklistiky BCFFranko Pizza a Cokin.

Káder sa čiastočne obmenil, no stavať bude na staronových lídroch, kapitánovi tímu Marošovi Kováčovi a lídrovi pre celkové poradie Patrikovi Tyborovi, ktorí majú veľké skúsenosti a sú lídrami tímu. Obaja dokážu víťaziť v etapách a aj v celkovom poradí etapových pretekov. Martin Haring, najlepší slovenský cyklokrosár sa momentálne sústredí na vyjazdenie druhej olympijskej miestenky na OH v MTB cross-country, no tím určite využije jeho výborné vrchárske schopnosti aj na ceste. Medzi čiernych koňov sezóny by mali patriť Martin Mahďar a Jozef Palčák, obaja sú v najlepšom veku a majú pred sebou najlepšiu sezónu, navyše v pomoci lídrom sú nepostrádateľní.

„Sme veľmi radi, že dochádza k synergii síl VŠC Dukla, SZC a súkromných partnerov, ktorí vidia veľký potenciál v tomto tíme a urobíme všetko preto, aby sme sa im odvďačili aj výsledkami. V zahraničí je o náš tím záujem, máme množstvo pozvánok na preteky nielen UCI druhej, ale dokonca prvej kategórie. Vyskytli sa aj pozvánky na preteky HC v konkurencii World Tour tímov. V tíme je okrem piatich cyklistov v kategórii elite, ďalších sedem mladých pretekárov do 23 rokov, prakticky kostra reprezentačného družstva. Veríme, že popri skúsených a ostrieľaných starších pretekároch budú mladí postupne rásť a napredovať a dosahovať kvalitné výsledky aj na vrcholných podujatiach,“ povedal Martin Fraňo, hlavný tréner a manažér kontinentálneho tímu.

Medzi novinky patrí nielen špičkový materiál, bicykle a doplnky, ale aj novučičký dizajn dresov, ktorého podklad je maskáčový vzor. „Jedná sa o maskáčový vzor slovenskej armády, ktorý je základným prvkom dizajnu nových dresov. Na prvý pohľad je jasná príslušnosť k armáde Slovenskej republiky,“ predstavil nový dizajn riaditeľ Richard Galovič.

3D vizualizáciu dresov si môžete pozrieť tu.

„Medzi hlavné dôležité podujatia patria preteky prvej kategórie UCI Tour de Estonia, Tour de Azerbajdzan, Sibiu Tour a veríme, že aj Czech Tour. S potešením konštatujeme, že tím dostal napr. pozvánku aj na preteky HC kategórie v Európe na začiatku sezóny, čo bohužiaľ nebolo možné absolvovať pre časový nesúlad už s vopred objednaným sústredením. Samozrejme, medzi vrcholy sezóny patria preteky Okolo Slovenska a Majstrovstvá Slovenska. Mladí pretekári sa budú chcieť ukázať na Pretekoch Karpatských Kuriérov. Veríme, že sa na ME a MS zúčastnia pretekári Dukly, či už v kategórii U23, alebo elite. Našim veľkým snom je účasť Martina Haringa na OH v Riu v MTB,“ zhodnotil plány a vízie športový riaditeľ Martin Fraňo a dodal: “samozrejme, každé víťazstvo si budeme vážiť a budeme oň bojovať, každý v širokom dvanásťčlennom kádri šancu sa presadiť dostane. V tíme vládne výborná atmosféra, všetci sú motivovaní a dobre naladení pred sezónou 2016.“

 Zloženie tímu pre rok 2016:

Športový riaditeľ: Martin Fraňo

Mechanik:              Vladimír Mikuš

Manažér VŠC:       Michal Szalma

Pretekári Elite:

Maroš Kováč, Patrik Tybor, Jozef Palčák, Martin Mahďar, Martin Haring

Pretekári U23:

Juraj Lajcha, Juraj Bellan, Andrej Strmiska, Tomáš Harag, Tomáš Meňuš, Kristián Zimány, Vladimír Kováčik