ME XCM, SPILIMBERGO: SLOVENSKO ZASTUPOVAL LEN MARTIN HARING

V Talianskom Spilimbergu sa v nedeľu, 22.apríla 2018, postavila na štart stovka najlepších horských maratóncov Európy, aby zabojovala o medaily a cenné dresy nových šampiónov starého kontinentu. Tohtoročné Majstrovstvá Európy v MTB maratóne sa konali pre väčšinu jazdcov vo veľmi netradičnom termíne, kedy okrem južanov má len máloktorý z jazdcov odjazdené potrebné množstvo pretekových kilometrov v novej sezóne. Po širšej nominácii účasť potvrdil len náš Martin Haring. Keďže sa oficiálna slovenská výprava pre odrieknutie účasti zo strany iných eliťákov nekonala, úlohy mechanika v depe, občerstvenie na bufete, šoféra a vedúceho výpravy mu zabezpečoval Martin Fraňo.

Prvú polovicu sa Martin Haring pohyboval v prvej dvadsiatke, čo odzrkadľuje jeho výkonnosť, vzhľadom na fakt úvodu sezóny. V závere pretekov už mal trochu problémy, mierne strácal v zjazde. Svoje urobila aj vysoká teplota, stúpajúca k 30 stupňom Celzia, fakt, že Martin nejazdí na celoodpruženom bicykli, čo po 5 hodinách jazdy cítiť na celom tele. Medzi stovkou kvalitne obsadeného štartovného poľa eliťákov obsadil Martin Haring nakoniec 36.miesto. Je pozitívne, že sa nezľakol po náročnom 10 dňovom etapáku Okolo Maroka, z ktorého prišiel len v stredu vo večerných hodinách, a už v piatok nadránom cestoval do Talianska, na jeden z vrcholov sezóny MTB.  

„Od štartu som sa držal v prvej skupine, od polovice som začal mierne strácat, najmä v technických kamenistých pasážach. Predsa, boli to prve preteky MTB tento rok. Konkurencia bola výborna, dúfal som v prvu dvadsiatku. Nakoniec to nevyšlo,“ skonštatoval po dojazde do cieľa Martin Haring.
 
„ME v Spilimbergu boli veľmi skoro. Na úvod sezóny ukázali všetkým chrbát najmä Taliani, ktorí doma už dlho pretekajú a majú natrénovanú trať. Majster sveta Lakata obsadil až šiestu priečku, majster Európy zo Svitu Ferreira až 13.priečku. Sezóna len začína, bolo to vidieť. Haring po náročnej cyklokrosovej sezóne začal s prípravou neskôr. Absolvoval dva cestné etapáky a hneď vhupol do terénu. Boli to jeho prvé preteky MTB túto sezónu. Bude ďalej pokračovať v príprave a pretekoch na ceste, do terénu naplno vhupne po začiatku olympijskej kvalifikácie v júni. Trať ani celé preteky neboli tak špičkovo pripravené ako vlani vo Svite, no zišla sa špičková konkurencia, ktorej kraľovali domáci. Bolo ich na štarte neúrekom a boli skvele pripravení, predsa v Taliansku sa preteká už dva mesiace. Bolo veľmi horúco, prekvapili aj veľmi náročné XC pasáže so skalami v zjazdoch, čo nie je na maratónoch zvykom,“ priblížil preteky Martin Fraňo.