ZÁVER VŠEOBECNEJ PRÍPRAVY VYVRCHOLÍ NA 44. ROČNÍKU BIELEJ STOPY

Po dlhej minuloročnej sezóne sa nová zostava cyklistického kontinentálneho tímu Dukla Banská Bystrica stretla na prvom spoločnom zraze, zimnom kempe VŠC Dukla na Štrbskom Plese v decembri. Príprava bola zameraná predovšetkým na beh na lyžiach, beh a túry v hlbokom snehu. Zároveň sa chlapci zoznámili nielen medzi sebou, ale i s ostatnými športovcami strediska. Po vianočných sviatkoch sa tentokrát čisto cyklistická zostava opäť stretla na Králikoch na druhom – deväťdňovom – výcvikovom tábore so zameraním na vytrvalostný beh na lyžiach. Nízke teploty a dostatok snehu v prvej polovici januára tomuto druhu aktivity nahrával a všetci zúčastnení dokázali najazdiť veľké vytrvalostné objemy vo výborných podmienkach a udržiavaných tratiach na Králikoch a Skalke.

„V januári panovalo veľmi studené počasie nielen u nás, ale aj v celej Európe. Dokonca na Mallorke, či na Sahare napadlo rekordné množstvo snehu. Využili sme výborné tréningové podmienky chaty VŠC Dukla na Králikoch a chlapci absolvovali denne 4-5 hodinové vytrvalostné tréningy v behu na lyžiach voľnou technikou. V praxi to podľa ich techniky znamenalo 35-55 km v kopcovitom teréne denne. Počas prepoľovacieho voľnejšieho dňa sme absolvovali aj teambuildingový bowling. Pre zmenu sme zaradili aj večerný diktát, či záverečné preteky v biatlone. Po večeroch sme viedli dlhé dialógy. Som rád, že mladí sa mnohému priučili, pozorne načúvali a pýtali sa. Ďakujeme laserovepusky.sk za zorganizovanie biatlonových pretekov a zapožičanej streleckej techniky. Práve doplnkové aktivity veľmi oživili náročné dlhé tréningy. Prvú fázu prípravy, ktorá sa väčšinou odohrávala pomocou všeobecnej prípravy s ťažiskom na beh a beh na lyžiach dopĺňanou jazdou na MTB a trenažéri, ukončíme na 50 kilometrovej trati 44.ročníka Euroloppetu Biela Stopa v posledný januárový víkend. Práve občasné pretekové zaťaženie, či už v biatlone alebo v behu na lyžiach, udržuje obehový systém v otáčkach aj počas veľkých zím a prípravného obdobia. Vo februári sa už zameriame samozrejme na bicykel, trenažér, MTB. 12. februára celý tím odlieta na Malorku, kde budeme do konca mesiaca najazďovať objemové kilometre. Prvé štarty nás čakajú v marci. Trochu odlišný program má Martin Haring, ktorý sa celý január pripravoval s reprezentáciou v Taliansku a neskôr v Belgicku a cez víkend ho čaká jeden z vrcholov sezóny, cyklokrosové Majstrovstvá sveta v Luxembursku,“ zhodnotil úvod sezóny Martin Fraňo a dodal „veľmi sa mi páči prístup našich nových mladých pretekárov. Skúsení eliťáci na čele s Tyborom dobre vedia, čo chcú a sú profesionáli. No nováčikovia, či už skúsenejší Malovec alebo Cully a trojica benjamínkov Oros, Foltán a Vlčák, majú zatiaľ veľmi zodpovedný prístup. Zdá sa, že vedia, čo chcú a už na začiatku pochopili, že bez zodpovednej tvrdej prípravy, profesionálneho prístupu, kvalitnej životosprávy, dostatku spánku a podobne, cesta k úspechu nevedie. Bolo to vidieť v ich zodpovednom trénovaní, neustálom hecovaní a naťahovaní. Verím, že ich nasadenie im vydrží aj priebehu sezóny, no zatiaľ som veľmi spokojný s priebehom prípravy tejto partie. Absolvovali sme aj kompletné vyšetrenie krvi, keď všetky parametre ukázali, že sú všetci pretekári zdraví a pripravení znášať tvrdé objemové tréningy zimnej prípravy.“

„Atmosféra v tíme je dobrá. Trénovali sme veľa a dosť tvrdo, no nikdy nechýbala zábava. Páčili sa mi preteky v biatlone, vždy som si to chcel vyskúšať, bola to sranda,“ povedal mladíček prichádzajúci z MŠK Žiar nad Hronom Martin Vlčák.

„Chalani aj s trénerom sú fajn. Naozaj sa nikto na nič nehrá, neustále sa medzi sebou doberáme. Trénovali sme veľa, no tréningy ubiehali ako nič, už sa veľmi teším na prvé sústredenie v teple na bicykli,“ vyjadril rovnako spokojnosť Adrián Foltán.

„Tréner vždy vie, ako nám sústredenie oživiť. Diktát, bowling aj biatlon mali náboj. Venuje nám veľa času, neustále musíme byť v strehu aj po tréningoch. Trénuje nás nielen fyzicky, ale aj mentálne 🙂 Veľmi sa teším na Bielu stopu, už mi pretekanie chýba, a aj takéto malé doplnkové preteky ma veľmi motivujú k tvrdej príprave. Už sa teším aj na novú sezónu, po vlaňajšej smole to bude oveľa lepšie. Som o tom presvedčený,“ vyjadrila s úsmevom naša nádej Juraj Bellan, ktorý ukázal svoju súťaživosť aj na dielčích minipretekoch, aj keď v diktáte zaostával a dodal „na Malorke snáď napíšeme ďalší diktát, aby som mohol ukázať zlepšenie aj v písaní, už teraz sa na to pripravujem 🙂