ZLATO I STRIEBRO Z MSR V ČASOVKE DRUŽSTIEV

1. septembra 2017   Informácie z pretekov

Na prelome mesiaca august a september sa už tradične konajú záverečné kolá Slovenského pohára v cestnej cyklistike v okolí Žiliny, ktorých vrcholom sú majstrovstvá Slovenska v časovke družstiev. Predchádza im kritérium na mestskom okruhu v Rajeckých Tepliciach. Preteky na domácej pôde patria k neoddeliteľnému programu Dukly pre všetkých jej pretekárov, ktorí práve neštartujú na podujatiach UCI kategórie. Nebolo tomu inak ani tentokrát.

V sobotu sa všetci zišli na kritériu v Rajeckých Tepliciach. Od polovice pretekov, do ktorej sa striedali rôzni cyklisti v bodovaných okruhoch, zaútočila dvojička Tybor, Mahďar, doplnená o Filipa Vanča (Inter). Okamžite sa vzdialila pelotónu a až do cieľa jazdila osamotene. Z víťazstva sa radoval Patrik Tybor, pred Martinom Mahďarom. Juraj Bellan skončil siedmy, Ján Andrej Cully ôsmy.

„Kritérium považujem za výborný tréning nástupov, zmeny rytmu, špurtovania. Šli sme sem z plného tréningu, väčšina chalanov dorazila do Rajeckých Teplíc na bicykli. Keď nemáme zahraničné preteky, je našou povinnosťou štartovať doma a samozrejme zvíťaziť,“ povedal športový riaditeľ Martin Fraňo.

V nedeľu sa na tradičnom okruhu konali Majstrovstvá Slovenska v časovke družstiev. Pretekári Dukly boli netradične rozhodení na dve partie tak, aby mali možnosť sa nielen spoločne pripraviť, no oba tímy mali šancu na súboj o titul.

„Pretekárov sme rozhodili na trenčiansku a banskobystrickú skupinu. Papierovo boli silnejší skúsenejší Tybor, Mahďar, Malovec s mladým Orosom, no ja som veril mladosti a ctižiadosti druhého tímu Cully, Bellan, Palčák a Foltán. To sa nakoniec potvrdilo. Práve tieto dva tímy bojovali až do posledných metrov o titul, aj keď málokto čakal, že tak vyrovnane. Nakoniec o máličko skúsenejšia jednotka Dukly zvíťazila na takmer hodinovej trati len o 4 sekundy. Dokonca mladíci dokázali zajazdiť tri najrýchlejšie časy kola, no doplatili na trošku pomalší štart a získali striebro. Presne o toto nám šlo, vycibriť techniku jazdy v časovke družstiev, ktorá býva často súčasťou etapových pretekov a majú s ňou veľmi málo skúseností a zároveň motivovať všetkých chalanov. Každý šiel svoje maximum, cítil šancu na titul a bolo vidieť aj obrovskú prestíž medzi oboma našimi tímami. Oba prekonali čas vlaňajšieho majstra zloženého z našich najlepších o takmer minútu a ďalším piatim družstvá nedali žiadnu šancu, aj to svedčí o dobrom a bojovnom výkone,“ povedal na margo netradičného rozhodenia pretekárov Martin Fraňo.

„Veľmi nás motivovala šanca na titul. Obe družstvá mali svoju kvalitu. V prvom bol jasný ťahúň Tybor a skúsení chalani, dobrý mladý časovkár Oros. No my sme sa naozaj nechceli dať. Škoda toho začiatku, prvý okruh sme šli pomaly, potom sme neustále zrýchľovali a nakoniec nám titul unikol o štyri sekundy, no bolo to napínavé až do konca, veľmi sa mi tento súboj páčil, aj keď sme ho nakoniec nevyhrali. Šli sme však veľmi vyrovnane,“ povedal líder druhého tímu Ján Andrej Cully.