BELEHRAD-BANJA LUKA: KUBIŠ S PRVÝMI BODMI UCI V TOMTO ROKU, FOLTÁN V ETAPE V TOP 10

Dvadsiate miesto celkového poradia, prvé body UCI v tomto roku, druhé miesto v súťaži o biely dres i ôsme miesto v záverečnej etape. S takouto bilanciou sa po 566 kilometroch v pretekovom tempe vracia domov partia Dukly Banská Bystrica, ktorá sa v konkurencii 22 celkov predstavila na jednotkovom podujatí Belehrad-Banja Luka.

Na etapové preteky do Srbska odcestovala sedmička pretekárov v zložení Erik Baška, Lukáš Kubiš, Adam Foltán, Pavol Rovder, Martin Haring, Patrik Tybor a Filip Lohinský. Úlohu športového riaditeľa tentokrát plnil Maroš Kováč.

Päťdňové preteky odštartovali v stredu 13.4.2022 krátkym tímovým prológom, ktorý cyklisti Dukly dali na ôsmom mieste s časom + 0:12 sekúnd na víťazov. V druhej etape finišoval najvyššie Pavol Rovder, hoci pôvodne rozbiehal špurt Lukášovi Kubišovi. Pre kolíziu Lukáša v záverečných metroch to bol nakoniec teda on, kto sa pokúsil o koncovku a finišoval na 13.mieste. V celkovom hodnotení si obaja mladíci polepšili a od bodovanej dvadsaťpäťky ich delili len štyri sekundy. I to bola motivácia do tretej etapy. Počas dňa to v úniku skúšal Martin Haring. V závere si príchodom do cieľa v prvej skupine veľmi polepšil práve Lukáš, keď sa usadil na priebežnom 16.mieste a v súťaži o biely dres strácal na jej lídra len 4 sekundy. Túto pozíciu potvrdil aj po štvrtej etape, kedy sa zviditeľnil v úniku i Pavol Rovder. Vypadol z neho len pár kilometrov pred cieľom.

Do piateho dňa nastupovali naši cyklisti s cieľom nepustiť z ruky body UCI a pokúsiť sa aj o etapový výsledok. Poslednú etapu sprevádzal silný vietor, ktorý už 25 kilometrov po štarte delil balík. Zo Slovákov zostali vpredu Kubiš, Foltán i Rovder. Pri ďalšom delení balíka udržal strategickú pozíciu len Adam Foltán. V záverečnej etape finišoval v top 10 na ôsmom mieste. Kubiš síce klesol o štyri miesta na 20.priečku v celkovom poradí, ale udržal sa v bodovanej top 25. Na konto si tak pripisuje prvé tri body UCI. Celkovým víťazom pretekov sa stal Jakub Kaczmarek z HRE Mazowsze Serce Polski.

„Dnešná etapa bola čisto pozičná, približne na 25. kilometri sa na vetre rozdelil balík, vpredu sme boli asi štyridsiati. Bohužiaľ, asi 50 kilometrov pred cieľom chalani doplatili na pozičnú jazdu a to práve v momente, keď to Mazowse nakopol znova na vetre a skupina sa tak o polovicu skresala. Ja som potom ešte aj dostal defekt, ale našťastie všetko prebehlo hladko a hlavne rýchlo. Na záverečných okruhoch som vedel, že musím ísť opatrne, v každej zákrute to padalo, čo dosť výrazne zmenšilo našu skupinku. Nohy dnes boli na bedňu, bohužiaľ som zvolil zlú pozíciu na šprint, čo sa mi vypomstilo. Škoda,“ povedal po poslednej etape Adam Foltán.

„Ako už Adam vravel, dnešná etapa pre nás vyzerala ideálne. Od štartu odišiel Paľo v štvorici, neskôr sme jazdili spolu vpredu. Akonáhle to dali na terezín, Folty perfektne zareagoval a boli sme tam takmer zadarmo. Striedali sme sa s nimi na špici, aby sme to mali jednoduchšie, no na chvíľu sme sa ocitli vzadu a s Paľom sme na to doplatili. Mazowse odpojili žlťáka na terezíne. To som ešte doskočil, ale potom ako si vystupovali ostatní, tak to som už nezvládol. Pokašľal som to, keďže sme mohli mať dres a aj miesto v Top 10 GC. Takto z toho bolo 20. miesto, čo ani zďaleka nie je postačujúce. Verím, že z chýb sa poučíme a o to lepšie budeme bojovať na najbližších jednotkových pretekoch v Grécku,“ priblížil svoje dojmy po podujatí Lukáš Kubiš.

„Máme za sebou ďalšie veľmi rýchle podujatie. Niečo vyšlo, niekde sme mali medzery. Škoda tej druhej etapy, kde sme zaváhali, rovnako i dnes na vetre. Takéto štarty potrebujeme ako soľ, stále sa máme čo učiť. Myslím, že najbližšie preteky to bude o dosť lepšie smerom k výsledku,“ zhodnotil v skratke prvé jednotkové podujatie tejto sezóny Maroš Kováč.