BELLAN ZÍSKAL PRVÉ VÍŤAZSTVO MEDZI MUŽMI NA MEDZINÁRODNOM PODUJATÍ SP TOUR DE VOLCANO

Zatiaľ čo šestica Dukly na čele s Tyborom zarezávala na UCI pretekoch Okolo Maďarska (2.2), pätica Haring, Bellan, Cully, Oros a Vlčák sa zúčastnila na domácom podujatí Tour de Volcano. Vrámci športového cyklistického dňa v Banskej Bystrici okolo sopky Poľana sa konali dve akcie. Najskôr o jedenástej hodine odštartovali eliťácii v rámci vybraných pretekov Slovenského pohára mužov a juniorov, Veľkej ceny BCF organizovanej práve Duklou Banská Bystrica na náročnom, kopcovitom okruhu okolo sopky Poľana v dĺžke 132 kilometrov. Na štart sa vydalo veľmi kvalitné sedemdesiatčlenné pole pretekárov z piatich krajín nasledované takmer tristovkou pretekárov v rámci podujatia cyklistiky pre všetkým, maratónu pre masy a verejnosť Tour de Volcano.

„Už dávnejšie sme sa pohrávali s myšlienkou spojiť hobby a vrcholovú cyklistiku v rámci jedného dňa. Vlani došlo k dohode a spolupráci Dukly Banská Bystrica a CK Banská Bystrica a zorganizovaniu podujatia pre obidve skupiny cyklistov. Je to akási forma synergie cyklistiky. Na náročnom a špičkovo zabezpečenom podujatí najskôr odštartovali elitní cyklisti v rámci kola Slovenského pohára mužov a juniorov s medzinárodnou účasťou a o desať minút neskôr masové podujatie pre hobby cyklistov Tour de Volcano. Všetci profesionálni i amatérski cyklisti mali možnosť porovnať sa na rovnakej trase, porovnať si časy a cieli pri spoločnej diskusii prebrať zážitky pri spoločnom obede, zabezpečenom organizátorom a spoločnom záverečnom vyhodnotení. Preteky boli špičkovo zabezpečené po organizačnej stránke, nechýbalo množstvo policajných motoriek a áut, kvalitní motorozhodcovia, elektronická časomiera, dobre zabezpečná trať. Srdce každého priaznivca cyklistiky v prvú júlovú nedeľu naozaj zaplesalo. Z môjho pohľadu mám obrovskú radosť, že sa na štarte zišla špičková konkurencia v elitnom štarte vzhľadom na slovenské možnosti. Nechýbali českí pretekári na čele so štvrtým cyklokrosárom posledného českého pohára Ľubomírom Petrušom, ďalšími českými a rakúskymi pretekármi, no predovšetkým so silným výberom Ukrajiny na čele s juniorským ex vicemajstrom sveta a víťazom Tour de Azerbajdžan 2013 Sergejom Gretchinom a ďalším ukrajinským kontinentálnym pretekárom čínskeho Yiman Lyshian tímu Maksymom Vasilievom. Vždy bolo mojim cieľom okrem účasti na podujatiach sa pokúsiť špičkové domáce podujatie aj zorganizovať. Na rozdiel od rôznych kritikov a tárajov, sme už po šiestykrát organizátormi jedného z najväčších masových podujatí pre cyklistov na Slovensku, po druhýkrát aj pre elitných cyklistov. Aj preto som rád, že Dukla v spolupráci s CK Banská Bystrica ponúkla domácim cyklistom nádherné ťažké podujatie, ktoré sa pomaličky zaraďuje medzi slovenské cyklistické klasiky a verím, že budeme v tomto organizačnom počine pokračovať, nakoľko podobných pretekov je na Slovensku ako šafránu. Trošku sme doplatili na termín, nakoľko včera sa konali MSR v MTB maratóne a všetci pretekári okrem nášho Haringa naše podujatie vynechali, dnes sa konali SP v cross country, šestica Dukly je na Okolo Maďarska, mnohí pretekári oddychujú a prepoľujú sezónu po Majstrákoch Slovenska v Žiari, no verím, že dobré referencie na budúci rok zvýšia nielen kvalitu, ale aj kvantitu štartovného poľa. Ukrajinský tím v cieli neskrýval pozitívne emócie a veľká pochvala z ich strany naozaj nás, organizátorov hreje pri srdci“ povedal v cieli otec myšlienky vložených pretekov SP mužov a športový riaditeľ Dukly Martin Frańo.

Od štartu sa pretekalo veľmi aktívne. Ihneď sa odpútala od pelotónu štvorčlenná skupina, kde nechýbal „duklák“ Martin Vlčák, no v skupine sa nachádzal aj nepríjemný Ukrajinec Gretchin. Aj vďaka aktivite Juraja Bellana sa rozšírila na vrchu stúpania na Lom nad Rimavicou na sedmičku. Pelotón bol neustále aktívny a po stálych atakoch v náročnom kopcovitom teréne sa po zjazde do Hriňovej vytvorila takmer tridsaťčlenná vedúca skupina. Prvú horskú prémiu získal Ukrajinec Movčan. V stúpaní na druhú horskú prémiu sa pole znova podelilo na prvočinitele. Druhú horskú prémiu získal Ukrajinec Vasiliev. V zjazde do Detvy nastala naháňačka malých skupín, ktoré sa zbesilo snažili dostihnúť pretekárov pred nimi, čo sa za Detvou podarilo, a zhruba dvadsaťpäťka pretekárov začínala odznova. Aktivitou hýrili najmä Ukrajinci, ktorým sa snažila kotrovať Dukla, no nestratila sa ani dvojička Spartaku Tlmače Broniš a Lajcha. Zhruba dvadsať kilometrov pred cieľom zaútočila dvojica Juraj Bellan a Maksim Vasiliev a získala rozhodujúci náskok. V stúpaní na Môlču, ktoré bolo mimochodom súčasťou trate Okolo Slovenska zaútočil Bellan, striasol sa súpera a výbornou jazdou v závere získal prvé víťazstvo medzi mužmi a cieľovú pásku preťal osamotene. Na druhom mieste dorazil Ukrajinec v službách čínskeho kontinentálneho tímu Maksim Vasiiev so stratou 44 sekúnd. V záverečnom prudkom stúpaní na Môlču sa rozdelila aj skupina prenasledovateľov doslova na jednotlivcov. Výborným výkonom na treťom mieste do cieľa dorazil vekom prvoročák Samuel Oros spoločne so štvrtým Andrejom Cullym (obaja Dukla) so stratou 1:07min na víťaza. Na piatom mieste dorazil osamotený Ukrajinec Sergej Gretchin so stratou 1:24min. Pretekári sa do cieľa po náročnom záverečnom kopci a technickom 500metrovom úseku po nespevnenej vozovke a la Strade Bianche trúsili doslova po jednom, či v maximálne dvoj-trojčlenných skupinách. Na 11.mieste dorazil Martin Haring, ktorý predsa cítil únavu z predošlého dňa, po zisku titulu majstra SR v MTB maratóne a viac ako štvorhodinovej mordovačke v blate a teréne. Martin Vlčák po sympatickom bojovnom výkone v úniku obsadil 17. priečku. (kompletné výsledky)

„Pred štartom ma veľmi motivoval tréner Martin Fraňo. Poukázal, že podobná trať mi veľmi sedí, namotivoval ma a pozitívne naštartoval. Víťazstvo bolo našim cieľom, no v duchu som si tajne želal uchmatnúť ho pre seba. Predsa náš najlepší vrchár Haring cítil nohy po včerajšom MTB maratóne, takže lídrom som bol ja. Trať sa mi neskutočne páči, strmý kopec v závere, aj cyklokrosová technika a la Strade Bianche v úplnom závere mi sedí ako riť na šerbel. Ukrajinci štípali naozaj veľmi, aj z tohto pohľadu som z víťazstvom spokojný nadmieru. Navyše tretie a štvré miesto Orosa a Cullyho je pekným bonusom. Mám obrovskú radosť a idem ju osláviť cestou domov na bicykli. Šesťdesiatka navyše neuškodí a už sa veľmi teším na blížiace sa Sibiu Tour“ povedal v cieli šťastný Juraj Bellan.

„Pretekári Dukly dnes aj napriek tomu, že štartovali len v pätici ukázali čo mali. Mladučký tím, kde na štarte okrem Haringa, ktorý mal dosť v nohách po včerajšom zisku titulu majstra SR v MTB maratóne, pozostával len z dvadsaťtrojkárov, čelil skúseným tímom Merida Ethicsport na čele s Petrušom, či veľmi silným Ukrajincom s Gretchinom. Napriek tomu podali skvelý taktický výkon a podali si súperov. Prvé, tretie a štvrté miesto je z nášho pohľadu skvelé. Mladučkí pretekári U23 sa presvedčili, že aktívnou a disciplinovanou jazdou sa dá dosiahnuť úspech. Je to všetko v ich podaní otázka psychiky. Na ľahších pretekoch sú dostatočne sebavedomí a dokážu si veriť. Zostáva dúfať, že sa to prejaví aj vo väčších pretekoch a podobná aktivita im zostane. Táto partia doplnená o Patrika Tybora už v utorok zamieri na jednotkové UCI preteky Sibiu cycling tour. To už bude samozrejme iná káva, pätica prokontinentálnych celkov na štarte bude iný súdok cyklistiky, no verím, že sa ukážeme v aktívnom svetle, pretože len aktivita a bojovnosť vedie k progresu“ povedal v cieli riaditeľ pretekov SP a zároveň športový riaditeľ Dukly Martin Fraňo a dodal: podujatie Tour de Volcano dopadlo organizačne veľmi dobre. Česi, Rakúšania a predovšetkým Ukrajinci veľmi okorenili a sťažili preteky. Veľmi ma teší prejavená spokojnosť Ukrajincov, ktorí prejavili eminentný záujem aj o štart na budúcu sezónu. Tour de Volcano je naozaj ťažké a krásne podujatie v srdci Slovenska okolo najväčšej sopky Strednej Európy Poľana. Verím, že sa napevno zaradilo medzi slovenské klasiky, podobne ako Znievske dni cyklistiky, nielen v cyklistike pre všetkých-maratóne Tour de Volcano, ale aj ako Slovenský pohár s medzinárodnou účasťou elitných cyklistov. Za zmienku stojí pekný bojovný výkon juniora Mateja Blaška, ktorý sa rovnako ako v Krupina dokázal vo vybraných spoločných pretekoch s mužmi pretlačiť do prvej desiatky.“