BIELA STOPA: BELLAN CELKOVO DESIATY, TRETÍ VO SVOJEJ KATEGÓRII

Cyklisti Dukly Banská Bystrica sa zúčastnili pretekov na bežkách Euroloppet Biela Stopa v rámci záveru všeobecnej zimnej prípravy, v hlavnom behu na 50km. Pre väčšinu mladých cyklistov to bol prvý kontakt s podobnými pretekmi. Počasie však na Skalke poslednú januárovú sobotu naozaj prialo. Krásne jasné a slnečné počasie len niekoľko stupňov pod nulou, perfektne upravené trate a dobré snehové podmienky zaručovali pekné a zaujímavé preteky. Keďže väčšina cyklistických mladíkov, až na Cullyho, štartovala na Bielej Stope prvýkrát, stála na štarte v poslednom koridore. Ako však výsledky ukázali, nezabránilo im to pretlačiť sa vo výsledkovej listine dopredu a väčšina si vyjazdila prvý koridor pre budúci ročník.

Stopou doslova letel Juraj Bellan. Už predchádzajúce sústredenia ukázali, že po vážnej chorobe je stopercentne zdravý, čo potvrdili aj krvné testy, a je výborne fyzicky pripravený. Zozadu sa predieral veľmi rýchlo a do cieľa dorazil na fantastickom desiatom mieste v celkovom poradí, treťom vo svojej kategórii. Po dlhšom čase sa opäť do prvej desiatky dostal cyklista, keď už pred viacerými rokmi do nej nazrel Milan Barényi.

„Veľmi sa mi príprava na bežkách páčila už na sústredení. Bol som odhodlaný bojovať. Vyhral som oddielový biatlon a pokukoval som po prvej desiatke aj na Bielej Stope. Tréner sa mi smial, čo ma ešte viac vyhecovalo. Trošku som mal hendikep, takmer celé preteky som predbiehal stovky bežcov nie na úplne širokej trati. No celý deň som si užíval. Verím, že aj na budúci rok budem na štarte a posuniem sa ešte vyššie,“ povedala v cieli mladá cyklistická nádej Bellan.

Ani ostatní cyklisti sa nestratili. Cully skončil 19., Palčák 20., Vlčák 30., Foltán 36., tréner Fraňo 40., Malovec 66. a Oros 79. Na Bielej Stope však nestáli len dukláci. Aj pre ostatných cyklistov sa stáva toto podujatie dobrou prípravou, mohli sme tu stretnúť matadorov Broniša (21.), či Debnára (27.) a mladého juniorského reprezentanta A. Foltána na krátkej trati (14.), no najmä nezničiteľného matadora banskobystrickej cyklistiky Laca Longauera, ktorý skončil vo veku 66.rokov na parádnom 76.mieste ako jasný víťaz svojej vekovej kategórie. Za špeciálnu zmienku stojí aj výkon športového manažéra – tajomníka strediska VŠC Dukla Ľuboša Machníka, ktorý sa v stredisku stará o vyúčtovania a pomoc trénerom, do cieľa dorazil na 110.mieste.

„Počasie bolo fantastické. Ďakujeme organizátorom za nádherné preteky. Trať bola krásne upravená, bezpečná a troj a viachodinové podujatie trošku „rozchodilo“ obehový systém. Mám naozaj veľmi rád toto podujatie, teda som využil príležitosť si zapretekať a musím povedať, že zadarmo to nebolo, ba priam na hranici kómy. Počas pretekov som videl takmer všetkých svojich zverencov, páčil sa mi ich prístup a bojovnosť. Bola to znova malá zmena v monotónnej zimnej objemovej príprave. Bol to nádherný deň plný zábavy pre všetkých. Všetci splnili základný cieľ, prísť do cieľa v prvej stovke a po prvýkrát si vytrvalostne zapretekať. To, čo predviedol Bellan naozaj stojí za špeciálnu pochvalu. Na ôsme miesto strácal 30 sekúnd, celé preteky sa náročne predieral dopredu. Verím, že keby štartoval z prvého koridoru, je v prvej päťke. To len svedčí o tom, že v zime sa poctivo pripravoval. O dobrej atmosfére v Dukle svedčí aj účasť športového manažéra VŠC Dukla Ľuboša Machníka, ktorý sa nezľakne výziev a žiadnej srandy. Nie nepovedal ani na výročnom hokeji Dukly, a i keď v živote nikdy 50km na bežkách neprešiel, na štarte stál a do cieľa dobehol v slušnom čase. Síce v cieli chvíľu čakal na návrat obrazu a zvuku, no i jeho účasť svedčí o fantastickej atmosfére v tíme a dobrých vzťahoch so športovými manažérmi strediska. Bielou Stopou sa skončila prvá, všeobecná, časť prípravy. Teraz príde viac na slovo bicykel, druhú polovicu februára strávime na Malorke,“ povedal spokojný Martin Fraňo.