BULHARSKO: DUKLA ZBIERALA ETAPOVÉ VÍŤAZSTVO, UCI BODY AJ CENNÉ DRESY

Po krátkom vydýchnutí po majstrovstvách SR v cestnej cyklistike v Trnave, odcestovala šestica v zložení Marek Čanecký, Juraj Bellan, Martin Mahďar, Andi Cully, Samuel Oros a Jakub Varhaňovský do Bulharska. Dvojetapové preteky „Po stopách Rimanov“ kategórie UCI 2.2 si naši chalani doslova podmanili. Získali šprintérsky i vrchársky dres, víťazstvo v hodnotení tímov, etapový triumf i 3. miesto a zároveň 3., 5., i deviate miesto celkového poradia. Za ne si pripisujú zaujímavú porciu bodov UCI.

Úvodný ročník etapových pretekoch sa od začiatku niesol v útočnom duchu. Dukláci nechceli nechať nič na náhodu a neustále sa snažili atakovať. Úspešne to vyšlo desaťčlenej skupine s Cullym, Čaneckým a Bellanom. Čanecký zvíťazil na jedinej vrchárskej prémii, Bellan bral prvenstvo na všetkých rýchlostných. V závere ešte v špurte obsadil 3. miesto. Do ďalšej etapy teda štartovali v cenných dresoch.

O nnedeľnú etapu mali záujem viacerí. Stále nebolo s istotou rozhodnuté o žltom drese, zároveň bolo treba poistiť si tie ostatné. Najprv sa podarilo úspešne zaútočiť Marekovi Čaneckému, ktorý si na prémiách vybojoval vrchársky dres. Rovnako si podobne poistil ten svoj Juraj Bellan. Rozhodujúci únik sa podaril iba Andimu Cullymu, ktorý na páske tesne porazil Bulhara Konstantinova. Víťazstvo posunulo Cullyho o 12 miest vyššie, na piate bodované miesto celkového poradia. Cekovo si pripísal 22 bodov, Juraj Bellan 26 a Marek Čanecký 3.

„Od začiatku bolo veľa nástupov, snažili sme sa to mať pod kontrolou, aby žiadna skupina neodišla, keďže Čaňo musel ísť po body na vrchársku, aby si pripísal a uistil víťazstvo vo vrchárskej súťaži. Potom ďalej odchádzali menšie i väčšie skupiny, no vždy sme tam niekoho mali tak, ze žlťák bol pod tlakom a museli ťahať. V poslednom kole, asi 20 km do cieľa, sa mi podarilo s jedným Bulharom odísť a išli sme vo dvojici do cieľa, na páske som ho skočil. A k tomu sme sa vďaka výbornej tímovej práci aj posunuli v tímovej klasifikácii na víťazný stupienok,“ priblížil etapu Andi Cully.

„Cez víkend sme pretekali vzorovo tímovo a hneď sa to odzrkadlilo vo výsledkoch. Sila tímu je podstatná. Nevyšlo nám úplne všetko podľa predstáv, no s prehľadom sme udržali aj bodkovaný, aj zelený dres. V závere to bolo o šťastí. Gréci šli naozaj do zlyhania a veľmi obetavo. Zubami-nechtami uchránili žlťák. No pri úniku Bellana aj neskôr Cullyho boli veľmi nervózni. Škoda, že Konstantinov v úniku Cullymu veľmi nestriedal, lebo až do záverečných kilometrov bol budúci víťaz etapy či už Bulhar, alebo Andi virtuálne v žltom. Samo to skúsil v závere v malej skupine tiež, bojoval a rovnako mal UCI body aj biely dres na dosah, no dostihli ich. V závere mal Andi trochu šťastia a o milimetre vyhral. Pretavila sa jeho obrovská bojovnosť, aj keď špurt začal príliš neskoro. Je to jeho druhé víťazstvo v priebehu týždňa. Opäť sa ukazuje, že bojovným a tímovým disciplinovaným výkonom sa dá niečo dokázať. Verím, že v tomto duchu budeme pokračovať aj na ďalších štyroch maďarských jednorázovkách a Okolo Srbska. Júl máme bohatý,“ zhodotil výsledky a program Martin Fraňo, športový riaditeľ.