ČESKÁ V4: NAJLEPŠÍM SLOVÁKOM SAMUEL OROS

Dres najlepšieho Slováka si na českej jednorazovke zo série pretekov V4 vybojoval Samuel Oros. Na valtických okruhoch sa ako jeden z mála jazdcov udržal vpredu a cieľovú pásku po preťal po 162 km na rôznom povrchu na 17.mieste, so stratou len 17 sekúnd na víťaza Aloisa Kaňkovského. Pre mladého jazdca, len druhoročáka medzi elitnými mužmi, je to najlepší výsledok na pretekoch kategórie UCI 1.2 v jeho doterajšej kariére. Medzi 52 jazdcami z početného pelotónu, ktorých klasifikovali v cieli, bol aj Martin Vlčák (45.). 

Aj česká „V4“ bola doslova vylučovačkou, keďže z pôvodného pelotónu prišlo do cieľa len 52 pretekárov. 13,5 km okruhy na úzkych cestách a šotoline sa podobali povrchu slávnej klasiky Paris-Roubaix. Na tejto trati triumfoval majster sveta na dráhe, Čech Alois Kaňkovský (Elkov), pred Poliakom Maciejom Paterskim (Wibatech) a Slovincom Rokom Korošecom. 

Svoje dojmy zo sobotných pretekov priblížil Maroš Kováč, ktorý tento víkend plnil úlohy DS, mechanika aj maséra: „Naši elitní pretekári prišli z Maroka a na budúci týždeň väčšinu z nich čaká Banja Luka 2.1, takže sme na česko-poľský víkend vzali kompletný tím do 23 rokov. Pochopiteľne sme nemali veľké oči, po tom výsledku z našej V4 už tobôž nie, ale napokon sme dnes dopadli lepšie a musím pochváliť Sama Orosa s Maťom Vlčákom.
Tieto preteky boli mimoriadne náročné a vyžadovali si veľa skúseností jazdy na veľmi úzkych cestách komplikovným terénom vrátane šotoliny. Pretekári v cieli vyzerali akoby práve vyšli z bane. Toľko prachu na mechaničáku som hádam ešte nevidel.
Chlapci získali parádne skúsenosti a Samo to vyržal až do cieľa v malej skupine zo 150 ľudí na štarte. Klobúk dole. Martin zasa jazdí tri roky a vlani sa nám mnohí čudovali, prečo berieme chlapca, ktorý sa iba učil, nič nevyhrával. A vidíme, že maká na sebe a už prekonal tých, ktorí vyhrávali v mládežníckych časoch.
Osobne som veril Jurovi Bellanovi, ale stále má tie svoje problémy s bojovnosťou v krízových situáciách. Mal tam menší problém, keď v komplikovanom úseku vykopol pedál a kým to vyriešil mierne zaostal. Mal zatnúť zuby a vrátiť sa späť.“