CYKLISTI DUKLY BANSKÁ BYSTRICA PREDSTAVILI TÍM, VÍZIE A PLÁNY NA SEZÓNU 2017

V priestoroch Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica predstavil vo štvrtok, 23.3. 2017 riaditeľ strediska Richard Galovič ciele a plány kontinentálneho cyklistického tímu Dukla Banská Bystrica pre novú začínajúcu sezónu.

 „Takto po roku môžem konštatovať fakt, že rozhodnutie presunúť sídlo cyklistov z Trenčína do Bystrice bolo správne.  Sme veľmi radi, ako sa po reorganizácii tímu podarilo vo vlaňajšej sezóne nakopnúť tento nový projekt. Chcem poďakovať chlapcom za vzornú reprezentáciu. Tím dokázal získať viac UCI bodov, štartoval na ťažkých podujatiach, ktoré sa v jeho kalendári dovtedy, resp. už dávno nevyskytovali. Pred rokom si nikto na Dukle nevedel predstaviť účasť dukláckeho cyklistu na olympiáde. Pre nás je výsledok Patrika Tybora naozaj obrovský. Vnímame najmä to, že skončil v prvej štvrtine štartovného poľa, že nechal za sebou mnoho profesionálov z World Tour tímov. Chcem poďakovať vedeniu SZC za dobrú a korektnú spoluprácu. Takisto ďakujem spoločnosti Merida, ktorá je pevnou súčasťou tohto tímu a ostatným partnerom, ktorí do tohto projektu išli s nami,“ zhodnotil fungovanie tímu pri VŠC Dukla jeho riaditeľ, Richard Galovič. „Rovnako ďakujem športovému riaditeľovi a trénerovi Martinovi Fraňovi za neuveriteľný entuziazmus a obrovské nasadenie, ktoré do projektu priniesol. Verím, že sa posunieme ďalej a rok 2017 bude zase úspešnejší,“ dodal Galovič.

Rovnako pozitívne zhodnotila spoluprácu s cyklistickým tímom aj riaditeľka Slovenského zväzu cyklistiky, Katarína Jakubová: „Ďakujeme vedeniu VŠC Dukla za vzornú prípravu našich reprezentantov. V cyklistike mala Dukla pretekára na OH po ôsmich rokoch. Ba čo viac, jeho umiestnenie bolo druhým najlepším v novodobej histórii Slovenska po predchádzajúcom 34.mieste Petra Sagana na OH v Londýne. Rovnako kvalitná práca Tybora s Mahďarom v tíme na ME priniesla ovocie v podobe zisku prvého titulu Majstra Európy Petra Sagana. Samozrejme pretekári dosahujú dobré výsledky aj v iných disciplínach a sú základom slovenskej reprezentácie aj v MTB a cyklokrose. Martin Haring bol náhradníkom na OH v MTB, je suverénnou jednotkou v cyklokrose, keď na ME obsadil 15.miesto. Verím, že aj tohtoročná sezóna bude úspešná a pretekári Dukly prinesú úspechy aj v reprezentačnom drese na vrcholných podujatiach sezóny.“ 

Zástupca druhého hlavného partnera, spoločnosti Merida, Radoslav Štefánik vyzdvihol napredovanie tímu: “Chcel by som poďakovať tímu za úspešnú reprezentáciu našej značky. S Martinom Fraňom už nejaký rok spolupracujeme, takže sme radi, že sa po jeho prechode do Dukly bicykle značky Merida znova objavili v tomto vojenskom tíme. Chalani mali k dispozícii špičkovú techniku a je vidieť progres a nadšenie. Určite budeme v spolupráci pokračovať aj v ďalších rokoch. V prípade, že sa niektorý mladý cyklista ukáže, je možnosť vyskúšať ho vo World Tour tíme Bahrajn Merida.“

Športový riaditeľ a hlavný tréner Martin Fraňo predstavil novú zostavu. Z vlaňajšieho kádra sa postupne v priebehu sezóny líder tímu Maroš Kováč pretransformuje do pozície druhého trénera. Zostávajú lídri Patrik Tybor, Martin Haring, Martin Mahďar a Jozef Palčák. Do tímu sa po dvojročnej anabáze v zahraničí vracia Luboš Malovec, keď si od neho sľubujú najmä výsledky v hromadných dojazdoch. Tím dopĺňajú aj dvadsaťtrojkári Juraj Bellan, Ján Andrej Cully, Kristián Zimány a trojica prechádzajúca z juniorov Martin Vlčák, Adrián Foltán a Samuel Oros. „V tejto sezóne máme za cieľ opäť sa trošku zlepšiť. Získať viac UCI bodov, v dobrom svetle sa ukázať na Okolo Slovenska, ktoré prechádza do vyššie bodovanej kategórie a navyše jedna etapa finišuje v našom meste. Snáď dvojica rýchlych pretekárov Foltán a Malovec dokáže zaplniť dieru po špurtérovi Kováčovi. Tiež spoločné Majstrovstvá Slovenskej a Českej republiky v Žiari nad Hronom sú takmer doma a chceme uspieť aj medzi eliťákmi aj medzi pretekármi do 23 rokov a dostať čo najviac pretekárov na ME a MS. Práve v kategórii U23 máme ciele dosiahnuť aj lepší medzinárodný výsledok na ME, veríme, že sa aj niektorí eliťáci dostanú do reprezentačného tímu elite okolo Petra Sagana, rovnako ako tomu bolo vlani. Zatiaľ príprava prebieha dobre, prvé preteky priniesli takmer dvojnásobok bodov ako vlani, veríme, že sa nám vyhne smola, ktorú sme vlani mali a opäť poskočíme o kúsok vpred. Určite nás okrem tradičných dvojkových podujatí v okolí čakajú aj preteky prvej kategórie UCI. V príprave a regenerácii zaraďujeme množstvo noviniek, veríme, že sa to odzrkadlí aj vo výsledkoch.“ predstavil víziu tréner a športový riaditeľ kontinentálneho tímu Martin Fraňo.

Zostava Dukla Banská Bystrica v sezóne 2017

Hlavný tréner a športový riaditeľ: Martin Fraňo

Jazdiaci tréner: Maroš Kováč

Športový manažér a tajomník: Michal Szalma

Fyzioterapeut: Radovan Jambor

Mechanik: Vladimír Mikuš

Pretekári elite: Patrik Tybor, Martin Haring, Martin Mahďar, Jozef Palčák, Ľuboš Malovec

Pretekári U23: Juraj Bellan, Ján Andrej Cully, Kristián Zimány, Samuel Oros, Martin Vlčák, Adrián Foltán

 

Foto: Jaroslav Maliňák, www.cycling-info.sk