CYKLISTI DUKLY ZÍSKALI V KAMERUNE 36 BODOV UCI

Etapové víťazstvo, 3 ďalšie pódiové umiestnenia, dva dni v žltom drese a porcia 36 bodov UCI. Takúto bilanciu výsledkov prinášajú z etapových pretekov GP Chantal Biya v Kamerune mladí cyklisti Dukly Banská Bystrica.

Etapové preteky GP Chantal Biya (UCI 2.2) v Kamerune sú pre cyklistov kontinentálneho tímu Dukla Banská Bystrica už tradičnou koncovkou za sezónou. Aj tento rok využil Martin Fraňo pozvanie tamojšej federácie a spolu s päticou jazdcov v zložení Martin Chren, Pavol Rovder, Dávid Kaško, Denis Hoza a Jakub Galovič od 3.-7.10.2023 absolvoval toto podujatie v strednej Afrike.

Niekoľko posledných ročníkov sa im darilo i vďaka koncovkám Lukáša Kubiša, a preto pri jeho tohtoročnej absencii sa len ťažko odhadovali výsledky. Prítomná pätica sa však veľmi rýchlo dostala do tempa i bez doterajšieho hlavného šprintéra Dukly. Okamžite sa aklimatizovala na tamojšie podmienky a od prvej etapy ukazovala chuť po výsledkoch.

Hneď prvý deň sa Pavlovi Rovderovi podarilo bodovať vďaka 2. miestu, druhú koncovku zvládol s rovnakým výsledkom Martin Chren. Rovder sa na pódium prebojoval opäť tretí deň. Tretie miesto mu stačilo na to, aby sa zároveň dostal i do čela celkového poradia a získal žltý dres. Keďže patril do kategórie mladých jazdcov, spolu s ním obliekal aj biely. Premiérové líderstvo v kariére udržal i vo štvrtej etape.

Záverečný deň priniesol veľké selekcie a miešanie celkového poradia. Stratu žltého dresu kompenzoval etapovým víťazstvom Martin Chren. Ten vďaka nemu poskočil i v celkovom poradí na 4.priečku, Rovder sa napriek tvrdej tímovej práci Denisa Hozu, Dávida Kaška a Jakuba Galoviča posunul mimo bodovanej desiatky.

Celkovo si však Dukla pripisuje do medzinárodného rankingu 36 bodov UCI.

„Máme za sebou posledný cestný štart v sezóne. I napriek tomu, že sme papierovo ani zďaleka nepatrili k lídrom, cyklisti sa veľmi dobre zhostili svojich úloh. Dokázali zabojovať aj o etapové výsledky aj ukázať tímovú súdržnosť pri celkových. Získaných 36 bodov UCI pomôže Slovensku v medzinárodných rankingoch k MS a získané skúsenosti sú na nezaplatenie,“ povedal k výsledkom Martin Fraňo, športový riaditeľ.

V nedeľu 8.10. sa ešte jazdci predstavili na jednorazových pretekoch GP d’ Ongola. 111 zvlnených  kilometrov v profile pripomínajúcom trať MS 2025 v Rwande sa šlo vo vysokom tempe, cez 46 km/ h, so záverom okorenenom dažďom. Tempo i trať postupne vyraďovali z hry väčšinu pretekárov. Z našich im odolaliMartin Chren na 8.mieste a Jakub Galovič na 13.mieste