DUKLA PRINÁŠA Z MAROKA 100 BODOV UCI

O bohatý prípis do olympijského rankingu cestnej cyklistiky sa v uplynulých dňoch postarali cyklisti Dukly Banská Bystrica. Na trojici jednorazových pretekoch kategórie UCI 1.2 si Lukáš Kubiš pripísal dve víťazstvá a jedno štvrté miesto, spojené s rovnou stovkou bodov UCI.

Marocké jednorazovky, na ktoré získal tím pod vedením Martina Fraňa pozvánku priamo od tamojšej federácie, zaradila Dukla do programu len nedávno. Pre reprezentačné povinnosti dráharov Martina Chrena a Pavla Rovdera v Nemecku a štarte Jakuba Galoviča a Filipa Lohinského na Nation Cupe Orlen Nation Grand Prix, ktorých jedna etapa viedla i cez Slovensko, cestovala do Maroka len štvorica pretekárov – Lukáš Kubiš, Simon Nagy, Dávid Kaško a Denis Hoza.

Trojica jednorazových pretekov bola pomenovaná po marockom princovi Moulayovi el Hassanovi a kráľovskej rodine. Jazdili sa v náročnom púštnom teréne pri pohorí Atlas, v okolí starobylého mesta Fes.

Po úvodných problémoch s príchodom bicyklov, ktoré im zadržali na letisku a jazdci sa k nim dostali až tesne večer pred prvým štartom, písali ďalšie dni už len šťastný scenár. Vďaka aktívnej spolupráci chalanov Lukáš Kubiš dvakrát triumfoval, posledný deň preťal cieľovú pásku na štvrtok mieste. Získal tým cenných 100 bodov UCI do olympijského rankingu.

„Posledná jednorazovka sa od štartu išla len do kopca. V kopci odišla skupina, kde sme mali Simona, no na vrchole na rovine ho Marokánci odpojili, a tak sme museli začať ťahať. Únik mal dve minúty, keď chalani začali ťahať. Spolupracovali aj Alžírci, a tak sa nám skupiny podarilo dôjsť desať kilometrov pred cieľom. V dojazde ma prekvapila krátka stena, ktorá v itinerári nebola zaznačená, a tak som neočakával za ňou pásku, len opak bol pravdou. Posledný deň to stačilo až na štvrté miesto, ale musím vyzdvihnúť prácu chalanov, ktorí na špici odrobili celý deň, aby sa v závere šprintovalo,“ opísal priebeh posledného dňa Lukáš Kubiš.

„Chcel by som týmto poďakovať prezidentovi marockej federácie za pozvanie. Som veľmi rád, že sme tu mohli štartovať. Je to nádherná krajina s pohostinnými ľuďmi a dobre zabezpečenými podujatiami. Po smolných jarných výsledkoch tesne za bodovanými miestami sa Lukášovi podarilo nielen zabodovať, ale aj dvakrát zvíťaziť a raz byť do top 5, čo je výborné i z hľadiska zisku bodov i z hľadiska motivácie a psychickej pohody pred ďalšími štartami. Pochvalu si však zaslúžia všetci, fungovali ako tím, pomáhali si, ukázali sa v únikoch i neskôr odrobili väčšinu práce pri ich sťahovaní, ak v ňom náš človek chýbal. Lukášove body sú výbornou bodkou za tímovou robotou. Teraz nás čaká presun na Slovensko a budúci týždeň štart na domácich etapových pretekoch Trnava Tour,“ povedal k marockým štartom Martin Fraňo, športový riaditeľ.