DUKLA S HISTORICKOU PREMIÉROU NA MS V ČASOVKE DRUŽSTIEV

Už tento víkend sa cyklisti Dukly Banská Bystrica premiérovo postavia na štart majstrovstiev sveta v cestnej cyklistike, v disciplíne tímovej časovky. V rakúskom Innsbrucku sa 23.9.2018 predstaví šesťčlenná zostava Dukly Banská Bystrica v zložení Patrik TyborMarek Čanecký, Martin Mahďar, Ján Andrej Cully, Juraj Bellan a Samuel Oros.

Už tradične je štartovka obsadená niekoľkými silnými zostavami Quick-Stepu, Bora-hansgrohe, BMC-Racing, Trek Segafredo, Team Sunweb a ďalších tímov z najvyššej ligy. Zlato z minulého roka obhajuje Sunweb, ktorého tempo kvalitne postráži  Holanďan Tom Dumoulin. Práve Sunweb zosadil z niekoľkoročného striedania na najvyššej priečke Etixx a BMC, v ktorých si trikrát vyjazdil titul majstra sveta aj Slovák Peter Velits. Vysoké ambície má aj Sky, ale tentoraz nemôže počítať s dvojicou najväčších hviezd v podobe Britov Gerainta Thomasa a Chrisa Frooma, čo otvára cestu k úspechu celkom ako Quick-Step Floors či Mitchelton-Scott. Tie dopĺňajú prokontinentálne a kontinentálne tímy.

„Pre Duklu Banská Bystrica to bude najväčšie cyklistické podujatie v jej päťdesiatročnej histórii. Ako tím sa predstaví premiérovo na majstrovstvách sveta a až štyria naši jazdci budú následne pokračovať v príprave so zvyškom reprezentácie. Verím, že v Innsbrucku podáme bojovný výkon. Nejdeme tam s veľkými očakávaniami. Nemôžeme sa porovnávať s mašinami z Quick-Stepu alebo s BMC, ale chceli by sme súperiť s kontinentálnymi tímami, ktorých tam nie je veľa,” priblížil ambície výsledku športový riaditeľ Martin Fraňo.

Cyklistov čaká v tímovej časovke trať dlhá až 62,8 km, čo pri klasických etapových pretekoch nebýva zvykom. „Je celkom náročné sa na ňu pripraviť. Najmä ak sa dĺžka trate mení každý rok. Voľakedy bolo aj pre MČSSR aj pre MS fixných 100 kilometrov, takže tá príprava bola konkrétnejšia. Časovka družstiev nie je len o čistom výkone, ako je to v prípade jednotlivcov. Tu je oveľa dôležitejšia súhra jednotlivých členov tímu, potlačenie vlastných ambícií a naladenie sa na tímovú spoluprácu. Preto je to veľmi náročná disciplína,“ vysvetlil Martin Fraňo.