GEMENC GRAND PRIX (UCI 2.2): TYBOR A HARING V TOP 5 CELKOVÉHO PORADIA S 35 BODMI UCI

Po tréningoch a pobyte v hypoxickej komore, ktoré pre zimu a sneh nahradili pôvodne plánované vysokohorské sústredenie v Alpách, odcestovala Dukla v zostave Patrik Tybor, Martin Haring, Jozef Palčák, Ľuboš Malovec, Andrej Cully a Martin Vlčák na preteky Gemenc – Grand Prix, zaradené do kategórie UCI 2.2. Z dvojkového podujatia si naši pretekári priniesli parádnu porciu bodov UCI za 2 miesta v top 5, keď Patrik Tybor obsadil 4. a Martin Haring 5. miesto celkového poradia.

V úvodnom prológu dokázali až piati naši chalani finišovať v prvej polovici štartovnej listiny a až dvaja v top 10.  Najlepšie sa darilo Patrikovi Tyborovi. Trinásťsekundová strata na víťaza ho klasifikovala na 7. mieste. Len o pár stotín viac namerali Martinovi Haringovi, ktorý skončil na 8. mieste. S dobrým začiatkom teda odštartovali aj do prvej etapy. Celkovo rovinatá trať mala mnoho malých „brtkov,“ ktoré priam ponúkali priestor na ataky, čo sa aj aktívne využívalo. Najskôr sa v štvorčlennom úniku predstavil najmladší z Duklákov, Martin Vlčák, ktorý na horskej prémii získal body za tretie miesto. Po kopci sa k nim pridala dvojica s našim druhým pretekárom Tyborom. Získali minútový náskok, no pelotón ich dostihol. Neskôr atakovala trojica aj s našim Lubošom Malovcom, ktorá si dokázala získať náskok až 1,5  minúty. Luboš bodoval na horských prémiach, čo ho po prvej etape posunulo na 4. miesto klasifikácie o vrchársky dres. Približne 3 km pred cieľom pelotón dostihol Malovca s Kazachom Kulimbetovom z Astany, ktorá sa objaví aj na tohtoročnom Okolo Slovenska (UCI 2.1).

Cieľ bol na vrchole Kalvárie nad mestom Szeksárd, kopírujúc presne trasu včerajšieho prológu. Do záverečnej pasáže sa vďaka tímu, najmä Jozefovi Palčákovi lídri Haring a Tybor prepracovali na úplnú špicu, keď Patrik Tybor využil dobrú pozíciu na kockách a zaútočil dva kilometre pred cieľom. Získal náskok 30 sekúnd, no napokon ho dostihla na vrchole stúpania štvorica pretekárov. Nakoniec sa z víťazstva tešil v žlom jazdiaci Talian Tagliani (Delio Galina), Patrik Tybor obsadil štvrté miesto, Haring 6.

„Trošku som sa asi uponáhľal. Šlo sa mi lepšie ako včera, naskočil som aj do úniku v polovici etapy. V závere som sa cítil dobre. Mali sme vpredu Malovca, tak sme sa snažili jazdiť pozične vpredu a šetriť na záver. Na námestie som vletel vpredu na tretej pozícii najmä vďaka Palčákovi a okamžite som využil pozíciu a techniku a v zákrutách som sa vzdialil. Vyzeralo to, že vydržím do cieľa, no najmä zásluhou Taliana Tagliagiho ma dostihli v najstrmšej časti v závere štyria. Škoda, možno keby som šiel neskôr, tak by som vydržal a možno aj nie. Škoda, no i taký je šport,“ povedal po príchode do cieľa Patrik Tybor.

„Nakoľko Gemenc ideme z plnej prípravy v hypoxickej miestnosti, je to na chalanoch vidieť. Našim hlavným cieľom je bojovať, pretekať a byť aktívnym viditeľným tímom. To sa nám podarilo, boli sme v každom úniku, brali body na prémiách. V závere sme dodržali pokyny, Tybor zaútočil a víťazstvo nám opäť uniklo o stovky metrov. Rovnako Lubo podal dobrý výkon v úniku a tiež bol smolne dostihnutý tesne pred cieľom. Nevadí, bol to pekný deň, pekné a aktívne pretekanie z našej strany. Som veľmi rád, že sa mení práve ten náš štýl pretekania a aj výsledky sa takto zlepšujú. Opäť sme prišli o víťazstvo takmer na páske, no mňa najviac teší zlepšený pohyb počas pretekov, aktivita a bojovnosť. To šťastie sa už raz nakloní aj na našu stranu, len vydržať v takýchto bojovných výkonoch,“ zhodnotil prvú etapu Martin Fraňo, športový riaditeľ.

2.ETAPA: CHALANI SI USTRÁŽILI CENNÉ MIESTA A DOMOV SI ODNÁŠAJÚ 35 BODOV UCI

Posledná etapa Gemenc GP sa šla na okruhoch okolo Szekzsárdu. Pelotón situáciu kontroloval a všetky rodiace sa úniky likvidoval ešte v zárodku. Po prvej rýchlostnej prémii sa podarilo poodskočiť dvojici Pelikán (Maďarská reprezentácia) a Kopfauf (WSA Greenlife), ktorá získala náskok 1,5 minúty. Tú však pelotón pohltil tri kilometre pred cieľom a o víťazovi rozhodol hromadný špurt. Z víťazstva sa tešil Talian Brugna. Patrik Tybor skončil 21. a Martin Haring 22. v čase víťaza. V celkovom poradí sa nič nezmenilo. Celkovým víťazom pretekov sa stal Talian Tagliani (Delio Galina). Patrik Tybor obsadil celkové štvrté a Martin Haring piate miesto. Čím získali 20 resp. 15 UCI bodov.

„Som rád, že sme dokončili hrubú fázu prípravy na vrcholy sezóny, odjazdili dobré preteky, získali 35 UCI bodov. Poslúžili nám k rozjazdeniu do rýchla, schuti sme si zapretekali. Mali sme aj trošku smoly, Patrika dostihli v prvej etape po jeho ataku tesne pred cieľom, skončil štvrtý, rovnako štvrté je jeho umiestnenie v celkovom poradí, Haring skončil piaty. Len si vymenili pozície z Tour du Camerun. Rovnako štvrtý skončil Ľubo Malovec vo vrchárskej súťaži. Verím, že zemiakov bolo už dosť, a že sa šťastena na to pódium už aj k nám otočí. Teraz nás čaká ladenie formy na Okolo Slovenska, rýchle tréningy a naštudovanie si trate. Druhá partia, mladí pretekári sa pod vedením Maroša Kováča predstavia na UCI pretekoch Tour of Bihor v Rumunsku na budúci týždeň,“ zhodnotil preteky Martin Fraňo, športový riaditeľ.

„Nešlo sa mi úplne ideálne po záťaži v hypoxickej miestnosti, no bol som odhodlaný bojovať. Som rád, že sme tu boli, preteky boli rýchle. Včera som zaútočil príliš skoro. Dnes sa nám už tak ideálne na tie kocky nepodarilo nadísť, aj keď chalani sa snažili nás tam dopredu dostať. 20 UCI bodov je fajn. Zdravotne som na tom dobre, verím, že nasledujúci mesiac forma pojde pomaličky hore a ukážeme sa na domácich podujatiach,“ povedal Patrik Tybor.

„Naša banskobystrická tréningová skupina spávala vo veľkej výške, 4500m v hypoxickej miestnosti prakticky do odchodu na preteky, počas takmer dvoch týždňov. Mne to však až tak nevadí, na pretekanie vo výškach som zvyknutý. Viac by mi sadol strmší a dlhší kopec v závere etáp, no vzhľadom na všetky okolnosti som s celkovým piatym miestom spokojný. Reálne odrážalo situáciu na pretekoch. Budúci týždeň máme voľno od pretekov, budeme trénovať na tratiach Okolo Slovenska, verím, že sa tam ukážeme pred domácimi fanúšikmi,“ vyjadril svoje pocity Martin Haring.