GRAND PRIX CHANTAL BIYA: KUBIŠ CELKOVO DRUHÝ, VYHRAL BODOVACÍ DRES

Druhé miesto celkového poradia, porciu bodov UCI, víťazstvo a dve druhé miesta v etapách, i zelený dres lídra bodovacej súťaže. Takúto porciu si prináša Lukáš Kubiš (Dukla Banská Bystrica) z etapových pretekov Grand Prix Chantal Biya kategórie UCI 2.2, na ktorých štartoval spolu s ďalšími členmi slovenskej reprezentácie U23.

Mladí slovenskí cyklisti zakončili sezónu najazdením 683 kilometrov v teplom Kamerune, ku ktorým pridali bonusy v podobe cenných skúseností a výsledkov Na jubilejnom 20. ročníku Grand Prix Chantal Biya, ktoré prebiehali od 18.-22.11.2020, štartovala na pozvanie organizátora slovenská reprezentácia v zložení Lukáš Kubiš, Martin Chren, Pavol Rovder (Dukla Banská Bystrica), Štefan Michalička, Matej Blaško (CyS – Akadémia Petra Sagana) a Adam Foltán.

Do pretekov nastupovali s jasnými cieľmi – tímovou spoluprácou zabojovať etapové víťazstvo, celkové poradie a UCI body. Už v druhý deň sa Lukáš Kubiš dostal k prvým UCI bodom druhým miestom v etape. V tretej, najdlhšej etape zvíťazil, čím sa dostal i do čela bodovacej súťaže. Na krok od ďalšieho víťazstva bol i vo štvrtej etape, keď ho tesne na páske zdolal líder celkového poradia, Rwanďan Moise Mugisha. Aj v poslednej etape bojoval o čiastkový výsledok, nakoniec bol po kolízii so súperom až piaty. Udržal však 2.miesto celkového poradia i zelený „saganovský“ dres lídra bodovacej súťaže. Celkovo pripisuje do rankingu našich mladých jazdcov 43 bodov UCI.

Na tretie miesto vo vrchárskej súťaži sa prebojoval jeho tímový kolega Martin Chren, celkovo skončil štrnásty.

Celkové víťazstvo si odnáša spomínaný Rwanďan Moise Mugisha, ten získal i biely dres. Vrchársky dres putuje jeho krajanovi Samuelovi Mugishovi.

„Dnešná etapa bola celkom pokojná. Chalani odrobili na špici takmer celý deň. Striedali sa s Rwandou. V závere mal nejaké problémy so mnou pretekár z Pobrežia Slonoviny, v cieli sme sa mierne konfronotvali. V závere som nemal najlepšie nohy a nepodarilo sa mi dostať do špurtu, a tak to bolo len piate miesto. Keď mám zhodnotiť celé tieto preteky, tak tento môj výsledok je výsledok celého tímu. Chalani ma v niektorých momentoch prekvapili, ako sa dokázali obetovať. Som im za to nesmierne vďačný a toto je určite tímový výsledok,“ povedal v cieli Lukáš Kubiš.

„Som rád, že sa chalani sami pýtali o štart na tomto podujatí. Najmä pre dráharov to bola perfektná šanca zúročiť prípravu na ME. Už prvý deň sme odtiahli, ale výsledok nebol adekvátny. Neskôr už bol však Kubiš nezadrzateľný a ukazoval, aký vysoký štandard má. V tretej etape rozohral aj Chren súboj o vrchársky dres, ale všetci najmä pomáhali Lukášovi. Dnes dokonca pomáhali Rwande kontrolovať preteky od štartu a v závere, ako každý deň, pokrývali ataky. Boli to pre nás dôležité preteky. Jednak čo sa bodov pre MS týka, ale chalani zažili ako repre U23 prvýkrát poriadnu tiahu zodpovednosti a povinnosti jazdiť tímovo a podmieniť svoj výkon kolegovi. Ten zas zodpovednosť za zúročenie ich práce. Bolo to päť náročných, ale pekných dní a myslím, že môžem povedať za všetkých, že sme vďační za túto príležitosť,“ zhodnotil výjazd Jakub Vančo, reprezentačný tréner U23.

A jeho slová dopĺňa i Martin Fraňo, vedúci výpravy a tréner Dukly Banská Bystrica: „Mladučká partia dvadsať trojkárov sa zhostila pretekov dobre. Ukazuje sa, že z Lukáša sa stáva dobrý líder. Komandoval si ekipu dobre aj počas pretekov. Na posledné cestné podujatie sezóny naskočil spolu s Rovderom rovno z ME na dráhe. Po prvý raz zvíťazil v UCI etape, bral dve druhé miesta, i celkové druhé miesto, plus zelený dres. Som spokojný. Martin bojoval do poslednej prémie o vrchársky dres, skončil tretí a bolo vidieť, že do toho dáva všetko. Získali sme 43 UCI dvadsať trojkárskych bodov, čo má veľkú cenu. Lukáš na rok chce byt pripravený na MS na klasikárskej trati a bude potrebovať oporu v tíme. Verím, že sa nám podarí vyjazdiť nie tri ale štyri miestenky na MS. 43 bodov je dobrý krok k tomu. A tiež verím, že okrem Lukáša sa cez sezónu k bodovaniu pridajú i ostatní mladíci a miestenky na MS si vyjazdia. Lebo tie z MSR určite stačiť nebudú. Lukáš mal super sezónu, na Tour de Szeklerland získal 16, tu 43 bodov, čo je dokopy 59 bodov mimo MSR. Tučne bodoval aj na veľkom majstráku bronzovou medailou hneď za profesionálmi Saganom a Baškom. I výsledky z ME – 25.miesto na ceste a 16.miesto v olympijskom omniu na dráhe sú opäť krokom hore oproti minulému roku. Verím, že v tomto trende bude pokračovať a okolo neho aj partia mladíkov, ktorú sme si zvolili na nasledujúcu sezónu. Bolo to posledné podujatie roka. Čaká nás posezónna pauza a plynule naskočenie do silovej a všeobecnej prípravy. Doma je veľmi škaredé počasie i mnohé veľké obmedzenia. Bude to čas oddychu po sezóne, liečenie drobných zranení a aktívnu regeneráciu.“