GRAND PRIX CHANTAL BIYA (UCI 2.2): V POSLEDNEJ ETAPE ZVÍŤAZIL BELLAN, DUKLA ZÍSKALA MNOHO ÚSPECHOV

S najväčšími úspechmi v tomto roku sa z pretekov UCI 2.2 vracia domov z Kamerunu šestica cyklistov Dukly Banská Bystrica. Partiu zloženú zo skúsených Jozefa Palčáka a Martina Mahďara doplnili štyria dvadsaťtrojkári Andrej Cully, Juraj Bellan, Adrián Foltán a Martin Vlčák, čo sa ukázalo ako veľmi dobrá voľba. Zo štvordňových pretekov si prinášajú dve víťazstvá v etapách, aj triumf medzi tímami, tri dresy a k tomu 94 bodov UCI. Bodovací dres aj vrchársky dres získal Martin Mahďar, dres najlepšieho mladého jazdca Andrej Cully. Triumfy v etapách vybojovali Andrej Cully a Juraj Bellan. Do zbierky im chýba len žltý dres, ktorý od druhej etapy obliekal Kamerunčan Kamzong Clovis, najúspešnejší pretekár histórie týchto pretekov. Dukláci si zároveň na konto pripisujú body za 2., 3. a 4.miesto celkového poradia.

Na pretekoch Grand Prix Chantal Biya, zaradených do kategórie UCI 2.2, dostávali mladí jazdci voľnú ruku, ktorú fantasticky využili. Získaných 68 bodov v rebríčku dvadsaťtrojkárov je dobrým základom pre kvalifikáciu tejto kategórie na ďalšie majstrovstvá sveta. Výborne zvládnutý úvod si už z ruky nepustili.

1. ETAPA: ÚVODNÁ ETAPA V RÉŽII DUKLÁKOV

Po 125 kilometroch z Yaoundé do mesta Ayos zdolal len 21 ročný Cully v tesnom záverečnom súboji Kamerunčana Clovisa Kamzoga, niekoľkonásobného víťaza týchto pretekov. Toto víťazstvo mu zároveň prinieslo dres celkového lídra pretekov, dres najlepšieho jazdca na rýchlostných prémiach aj dres pre najlepšieho jazdca do 23 rokov, a k tomu 8 bodov UCI. Celý deň unikajúci Martin Mahďar bral víťazstvo na dvoch horských prémiach, čím si vybojoval vrchársky dres. V etape vyšpurtoval 3.miesto. Náš jediný kontinentálny celok vedie aj súťaž tímov. 

Od začiatku etapy si do úniku zamierila dvojička Mahďar a Holanďan Van Pijl (Global Cycling). Nášmu Mahďarovi sa podarilo zvíťaziť na oboch horských prémiach, čím už v polovici etapy vedel, že získal dres. Približne 20 km pred cieľom, sa k úniku pridala ďalšia dvojica, Cully- Kamzog, ktorá v závere bojovala o prvenstvo. Náš pretekár dokázal v tesnom súboji o galusku poraziť najlepšieho cyklistu Kamerunu a získať 3 cenné dresy. Štvrtý dres získal Martin Mahďar. Keďže Cully pôjde zajtra v žltom, biely dres ponesie druhý jazdec v klasifikácii U23, ktorým je teraz náš Juraj Bellan.

„V závere sezóny som cítil dobré nohy. Posledný mesiac sa mi jazdí výborne, mám životnú formu. V Kazachstane ma od dobrého výsledku odpojil defekt, no bol som odhodlaný bojovať. V závere som do toho dal všetko. V štvorčlennej skupine sme boli dvaja, zvládli sme to na jednotku. Kamzong je rýchly pretekár, dokázal ošpurtovať Kováča vlani, no v miernom stúpaní do cieľa som bol odhodlaný položiť život. Vyhral som o centimetre. Prvé víťazstvo v živote, prvýkrát žltý dres, osem UCI bodov. Stále tomu nemôžem uveriť. Ešte pred rokom som sa vozil po maratónoch a o rok ME, MS a teraz prvé víťazstvo. Som veľmi šťastný. Obrovská vďaka Martinovi Fraňovi, že mi dal šancu a celej Dukle! Preteky nekončia, bojujeme ďalej,“ povedal plný dojmov z dnešného úspechu Andrej Cully.

„Dnes chlapci plnili taktické pokyny na jednotku. Som veľmi rád, že to Andimu konečne vyšlo. Má príkladný prístup k tréningu a zlepšuje sa doslova zo dňa na deň. Urobil za rok obrovský progres a len ukázal, že to čo som v nom videl, keď som ho do Dukly vytiahol prakticky „z kukurice“, bolo opodstatnené. Výborne však šiel celý tím. Mahďo odviedol kus roboty, všetci si schuti zapretekali. Máme žlťák po dlhom čase. Najťažšie etapy ešte len prídu, no rozbehli sme to výborne.
Andi plní všetky tréningové aj pretekové pokyny do bodky. Denne diskutujeme, preberáme každú tréningovú jednotku i preteky do detailov. Je veľmi inteligentný a je radosť s ním pracovať. Bodaj by všetci mladí pretekári mali jeho prístup…“ 
pochválil svojich zverencov Martin Fraňo.

„Náš cieľ bol získať vrchársky dres. Striedali sme sa v nástupoch a vyšlo to nakoniec mne. Vyhral som prvú horskú prémiu nad Holanďanom. Ten mal chuť pokračovať v úniku, a tak sme vzorovo spolupracovali. Keď som vyhral aj druhú prémiu, snažili sme sa udržať náskok až do cieľa. V závere nás doskočili Andi s Kamzogom. Prevahu, ktorú sme s Andim mali, sme výborne zužitkovali. Som rád, že Andimu to dnes vyšlo,“ popísal priebeh pretekov Martin Mahďar. 

2. ETAPA: CULLY V BIELOM DRESE, V CELKOVOM PORADÍ DRUHÝ. MAHĎAR UDRŽAL VEDENIE VO VRCHÁRSKEJ SÚŤAŽI

Víťazom dnešnej zvlnenej etapy z Yyoundé do Ebolowi sa stal Clovis Kamzog, ktorý tesne pred cieľom odskočil od unikajúcej skupiny. S trojsekundovým oneskorením prišiel do cieľa zvyšok úniku, ktorého špurt vyhral Juraj Bellan. Martin Mahďar skončil štvrtý, čím sa posunul na druhé miesto v bodovacej súťaži a udržal vrchársky dres. V GC mu patrí 3.miesto. Andrej Cully prišiel o žltý dres, druhým miestom v celkovej kvalifikácii udržal biely dres pre najlepšieho mladého jazdca. Druhé miesto s rovnakým počtom bodov patrí nášmu Jurajovi Bellanovi. Ten sa v GC posunul na 5.miesto. V prvej päťke celkového poradia má Dukla aktuálne až 3 jazdcov.

Dnešných 151 km vo zvlnenom teréne bolo od začiatku sprevádzaných atakmi. Od štartu odskočila 17 členná skupina, v ktorej sme mali Juraja Bellana. Keď boli dostihnutí pelotónom, Bellana vystriedal v úniku Jozef Palčák. V strmom 20 %-nom 3 km dlhom stúpaní ho pohtlil pelotón a nastúpil si dnešný víťaz etapy. Trojsekundový náskok udržal až do konca, získal aj dres lídra a vynahradil tak včerajšiu tesnú prehru s Cullym. Bellan si druhým miestom pripísal na konto 3 body uci.

„V závere som mal už dosť, v tej stene som šiel už v kŕčoch. V špurte dolu kopcom ledva tlačil pedále v sedle,“ povedal v cieli Juraj Bellan. Jeho slová doplnil Andrej Cully: „Kamerunčan nastúpil v najstrmšej časti, Na výkon dnes skrátka zvíťazil, bol o kúsoček lepší. Celý deň sme ťahali, v závere nám chýbal len kúsok dostihnúť ho.“

„Dnes tam od začiatku bolo veľa taktických chýb, ktoré nás stáli sily v závere. Predsa len, chalani nie sú naučení na túto pozíciu. Keď sa ustálili, predviedli dobrú prácu. Aj Vlčák s Foltánom pri ťahaní, dobrý nástup Palčáka aj záverečný špurt Bellana. Zajtra budú ťahať Kamerunci, my si viac oddýchneme a zase budeme útočiť na etapu. Vrchársky dres udržal Mahďar, no s rovnakým počtom bodov ako Van der Pijl,“ priblížil priebeh etapy Martin Fraňo, športový riaditeľ.  

3. ETAPA: MAHĎAR POTVRDIL LÍDERSTVO VO VRCHÁRSKOM DRESE

Chalani v Kamerune mali dnes na programe 134 km v kopcovitom teréne z Ngolbangu do Meyomessaly. Martin Mahďar v prvej horskej prémii bral druhé miesto, čím si upevnil náskok v „puntíkatom.“ V závere sa Jozef Palčák snažil ešte dotiahnuť chalanov do dobrej pozície, chýbal len malý kúsok na ten správny špurt. Ale udržali 2., 3. a 5.miesto v top 5 (Cully, Mahďar, Bellan), bodkovaný aj biely dres (Mahďar, Cully), a druhé miesto v boji o zelený (Mahďar) aj biely (Bellan). Zároveň potvrdili vedenie v súťaži tímov.  Stále prvoročák Adrián Foltán v etape trinásty.

4. ETAPA: FANTASTICKÝ TRIUMF BELLANA, DUKLA BRALA TAKMER VŠETKO

Od začiatku etapy bolo jasné, že Martina Mahďara už z „puntíkatého“ nik nevyzlečie a ak sa nič nepredvídateľné nestane Duklákom by mali zostať aj tri miesta v top 5 a dres najlepšieho mladého jazdca, ktorý si od prvej etapy niesol aj Andi Cully. S touto situácou nebol celkom spokojný Juraj Bellan, a tak sa vydal spolu s ďalším pretekárom do úniku.  Na horskej prémii sa mu podarilo zbaviť sa ho a až do cieľa 165 km dlhej etapy zo Sangmeliny do Yaounde si udržiaval odstup od pelotónu. Hoci úplne na záver tento náskok balík stiahol, Bellan si pre víťazstvo prišiel s 24 sekundovým náskokom pred hlavnou skupinou. Vďaka tomu poskočil o miesto vyššie v celkovej klasifikácii a k bodom za víťazstvo v etape si na konto pripísal aj ďalších 20 za celkové poradie. V špurtujúcom balíku sa dopredu dostali aj Palčák s Mahďarom, ktorí nakoniec v etape finišovali na 4. a 5.mieste. Martin Mahďar si k vrchárskemu dresu pribalil aj bodovací dres a 3.miesto v GC, Andrej Cully si po prvýkrát v kariére prináša ten biely a zároveň vynikajúce 2.miesto celkového poradia. 

„Išlo sa mi výborne. Hneval som sa sám na seba, že som to neprelomil už skôr, tak teraz som neváhal a skúsil to hneď na začiatku. Už od piateho kilometra sa mi podarilo spolu s ďalším pretekárom vzdialiť sa balíku a potom na horskej prémii som sa ho striasol. Nebolo to jednoduché vydržať až do konca sám, ale podarilo sa, dokonca aj s náskokom 24 sekúnd,“ povedal šťastný víťaz poslednej etapy Juraj Bellan. 

„Pocit je to parádny. Stále tomu nemôžem uveriť. Prvé víťazstvo v živote, prvýkrát žltý dres, hoci len na jednu etapu, prvý biely dres počas celých pretekov, prvé UCI body. Tá atmofséra, keď v cieli prvej etapy vítali cyklistov tisíce povzbudzujúcich divákov, sa nedá slovami opísať. Som veľmi šťastný, že mi Martin veril, keď mi dal v Dukle šancu. Ešte stále sa mnohé veci, čo ostatní majú nacvičené alebo doslova zžité len učím, ale snažím sa robiť, čo nám hovorí, brať si z každej situácie niečo do ďalších dní. Tomuto však stále nemôžem uveriť,“ vyjadril obrovskú radosť Andrej Cully. Okrem zisku bieleho dresu ho len 3 sekundy delili od zisku žltého dresu. Na týchto pretekoch vybojoval 2.miesto celkového poradia a 38 bodov UCI. Martin Mahďar, víťaz bodovacieho aj vrchárskeho dresu skromne poznamenal: „Bolo to super. Keď sa nám v úvode podaril ten husársky kúsok získať všetky dresy, povedal som si, že urobím všetko, aby som ten svoj priniesol aj domov. Tým, že som bol aktívny na horských prémiach a v úniku, nakoniec k tomu vchárskemu pribudol aj bodovací a umiestnenie v top 5 celkového poradia. Jasné, že to človeka poteší.“ Jeho slová ešte doplnil Adrián Foltán: „Je to ohromná skúsenosť. Aj samotné preteky, aj krajina, atmosféra, takú som nikde v Európe nezažil. Som veľmi rád za príležitosť, ktorú som od Martina dostal.“

„Chalani boli naozaj výborní, spolupracovali aj ako tím, podávali výkony aj ako samotní jednotlivci. Všetci. Niektorí ťahali, iní finišovali. Som veľmi rád, že bodovali práve mladí dvadsaťtrojkári, čo je dôležité pre kvalifikáciu na MS 2018. Najmä mladí tu získali ohromné skúsenosti a prilepšili o slušné vreckové. Som veľmi rád, že sa nezľakli, to bola ich najväčšia slabina. Dokázali prelomiť tú bariéru v hlave a ukázať aj sebe, že na to majú. Na vlastnej koži konečne videli, že keď plnia pokyny, vyťažia z toho maximum, ale tiež zistili, že každé zaváhanie ich stojí strašne veľa námahy pri doťahovaní. Verím, že skúsenosti zužitkujú aj v ďalších pretekoch. V novembri nás čaká Tour du Rwanda,“ vyjadril spokojnosť po pretekoch Martin Fraňo, športový riaditeľ.

[ngg_images source=“galleries“ container_ids=“20″ display_type=“photocrati-nextgen_basic_thumbnails“ override_thumbnail_settings=“0″ thumbnail_width=“240″ thumbnail_height=“160″ thumbnail_crop=“1″ images_per_page=“20″ number_of_columns=“0″ ajax_pagination=“0″ show_all_in_lightbox=“0″ use_imagebrowser_effect=“0″ show_slideshow_link=“1″ slideshow_link_text=“[Show slideshow]“ order_by=“sortorder“ order_direction=“ASC“ returns=“included“ maximum_entity_count=“500″]