ZOLDER: HARING NAPEVNO V NAJLEPŠEJ SVETOVEJ TRIDSIATKE

Martin Haring sa v rámci záverečnej prípravy na MS zúčastnil dvojice pretekov veľkého svetového pohára CDM v Namure a v Zolderi. Náročné belgické trate s kompletnou svetovou špičkou výrazne napovedia, ako sa na tom jednotlivci nachádzajú s formou. Čerstvý majster Slovenska nesklamal. V Namure sa po nie uplne vydarenom štarte posúval neustále vpred. Nakoniec sa predral v šesťdesiatke štartujúcich na 26.miesto a za sebou nechal mnoho skvelých cyklistov D.Van Der Poela, Zahnera, Mouraya, či Wildhabera.

„Namur je veľmi náročný a ťažký okruh. Nechcel som to od štartu prepáliť. No je tam veľké prevýšenie a trať mi celkom vyhovuje. Mal som malé technické problémy, čo ma stálo dve, tri miesta v poradí, no s mojím výkonom som spokojný,“ povedal v cieli už päťnásobný majster Slovenska.

Ihneď po štedrovečernom dni sa cyklokrosári tradične chystajú na sveťák do belgického Zolderu. Martin Haring si však pobyt doma predĺžil a do Zolderu odletel až na prvý sviatok vianočný. Na tradičnej trati v nabitej konkurencii 66 pretekárov na úvodných pretekoch tzv. „belgického vianočného turné“ sa Martin znova nestratil. Bohužiaľ rýchla trať a veľká tlačenica na štarte nepatrí medzi jeho silné stránky, takže po prvom kole figuroval až na 48.mieste. Neustále však zrýchľoval a od tretieho kola začal jazdiť 19-24.najrýchlejšie časy na kolo, čo ho postupne posúvalo vyššie a vyššie až na konečné 29.miesto, keď v závere preskočil aj Van der Haara, či Čecha Paprstku.

„Zvolili sme po prvýkrát cestu na sveťák lietadlom. Predsa odísť na preteky priamo od štedrej večere, resp. ešte obeda je vcelku kruté a absolvoval som to už mnoho rokov po sebe. Cesta bola kratšia menej náročná a bol som s najbližšími na Štedrý deň. Od štartu som sa nedokázal pretlačiť dopredu, je to tam naozaj nabité. Postupne som však jazdil lepšie a lepšie a skočil do tridsiatky. Od druhého, tretieho kola jazdím vždy časy do dvadsiatky, takže keď to už konečne vyjde, mohol by z toho byť dobrý výsledok na MS,“ uviedol v cieli Martin Haring.

„Martin Haring ukazuje, že vo svetovej tridsiatke je už štandardne, pomaličky, potichučky sa zlepšuje. Reprezentácia zamieri najskôr do švajčiarskeho Meilenu na preteky EKZ začiatkom roka, potom ich čaká záverečná príprava na MS. Sústredenie a svetový pohár CDM v Taliansku, záverečný sveťák v Holandsku a záverečná príprava v Luxembursku v dejisku MS. Som presvedčený, že keď mu sadne deň a dokáže sa na štarte viac pretlačiť a prebojovať, čo je pri jeho subtílnej postave momentálne najväčší problém, vie sa umiestniť na MS do dvadsiateho miesta. Výkonnosť na to určite má,“ vyjadril nádej tréner a zároveň predseda cyklokrosovej komisie Martin Fraňo.

Foto: Willem Beerland