HARING PIATYKRÁT ZA SEBOU MAJSTROM SR V CYKLOKROSE

Tradične posledným kolo Slovenského pohára v cyklokrose boli Majstrovstvá Slovenska vo všetkých kategóriách v Krupine. Dukla mala najväčšie želiezko v ohni, 15. muža Európy a štvornásobného majstra SR Martina Haringa, no na štart sa po prvýkrát po mononukleóze postavil aj Juraj Bellan.

Diváci čakali, či sa podarí niekomu pretrhnúť už štvorročnú sériu Martina Haringa (Dukla Banská Bystrica) v rade. Od štartu sa na čele usadila dvojička Haring a Ondrej Glajza ml. (Johnson Controls AŠ M.Boleslav). Chvíľu sa zdalo, že má Glajza dokonca v technických pasážach navrch. V treťom kole však zaútočil agresívnym štýlom Haring a súperovi sa vzdialil. Tempo nepovoľoval a svoj náskok neustále zvyšoval. Po viacerých chybách Glajzu sa naňho dokonca dotiahol Šimon Vozár (Cyklistický team Firefly), ktorý až do cieľa jazdil na druhej priečke ako najlepší dvadsaťtrojkár. Z piateho titulu majstra Slovenska sa nakoniec suverénne tešil Martin Haring. Cieľovú pásku na druhom mieste a zo zisku zlatej medaily medzi dvadsatrojkármi sa tešil Šimon Vozár. Tretí skončil Ondrej Glajza, strieborný medzi eliťákmi. Juraj Bellan podával medzi dvadsaťtrojkármi dobrý výkon, no výrazne zaostával v technike v blate. Po niekoľkých kolách sa to zlepšilo a postupne sa predieral dopredu na celkovú siedmu priečku, štvrtú medzi dvadsaťtrojkármi.

„Mám z tohto titulu veľkú radosť. Je pravda, že práve v Krupine som sa stal po prvýkrát eliťáckym majstrom SR. Vtedy to bol súboj až do posledných metrov s Robom Gavendom. Husté blato a zákruty mi až tak nevyhovujú, trochu som sa obával, čo sa po štarte aj ukazovalo. Mali sme však s trénerom jasnú taktiku, skúsiť sa na hrubý výkon zbaviť všetkých súperov čo najskôr. Prvú vlnu nástupu však Ondrej Glajza odrazil, no nechcel som nechať nič na náhodu. Potom, ako som trochu predýchol som zaútočil znova a zlomil som ho. Záver som si už kontroloval a z tohto piateho titulu mám veľkú radosť. Nie je ľahké pretekať, keď sa nič iné odo mňa neočakávalo. Teraz zostáva kvalitná príprava, účasť na pretekoch SP s vrcholom majstrovstvami sveta“ povedal čerstvý majster Slovenska Martin Haring.

„Cyklokros je fantastická disciplína v príprave, chcel som sa mu v tejto sezóne viac venovať, no mononukleóza to nedovolila. Aj keď som trénoval, nemohol som si veľmi nakladať, kým sa pečeňové testy neustálili na normálne hodnoty. Napriek tomu sme sa s trénerom dohodli, že vyskúšame štart na MSR v Krupine. Na cyklokrosovom bicykli som sedel druhýkrát v tomto roku a bolo to v technike vidieť. Blato mi tiež veľmi nevyhovuje, na zemi som bol viac, ako som chcel. Chcel som medailu v dvadsaťtrojke, ušla mi najmä pre nevyjazdenosť v teréne, no som rád, že som znova pretekal. Tréning je tréning, no už mi chýbal ten pretekový náboj. Je to ak keď hladný lev cíti krv. Verím, že v budúcej sezóne sa mi tie zdravotné problémy vyhnú a v cyklokrose sa predstavím častejšie, pretože lepšia škola zatáčania, akcelerovania a stability pre cyklistu neexistuje,“ povedal v cieli Juraj Bellan.

„Majstrák dopadol podľa predpokladov. Aj keď bol Martin pred štartom nervózny, predsa toto nie je typ trate, čo mu absolútne vyhovuje, upokojoval som ho. Má jednoznačne najväčší výkon z pomedzi všetkých pretekárov, takže sa nebolo čoho obávať. Urobil presne to, čo mal, skúsil zlomiť všetkých súperov okamžite od štartu, prvú vlnu prežil len Ondrej Glajza, druhý ostrý atak už ani ten. Zvíťazil presvedčivo a s pokojom sa môže pripravovať na Majstrovstvá sveta v cyklokrose znovu v majstrovskom drese. S Jurom sme sa rovnako na poslednú chvíľu rozhodli pre štart na MSR. Špeciálnejšie sa pripravoval len jeden týždeň, veľké očakávania sme nemali, no skúsil a držal sa vcelku dobre v prvom štarte po dlhších zdravotných problémoch. Výkonom na medailu jednoznačne mal, no technika bola úsmevná, predsa bolo vidieť, že sa na krosáku znova učí zatáčať, zlepšovalo sa to z kola na kolo. S výhľadom na MS pokračuje v príprave samozrejme Haring, Bellan sa pripojí k skupine cestárov, ktorá sa stretne spoločne na sústredení Dukly na Štrbskom Plese 12.decembra,“ zhodnotil výkon zverencov Martin Fraňo.