HARING PO ŠIESTYKRÁT MAJSTROM SLOVENSKA V CYKLOKROSE

Domáca cyklokrosová sezóna už tradične vrcholí začiatkom decembra záverečným podujatím, Majstrovstvami Slovenska v cyklokrose. Tentokrát majstrovskú súťaž privítali Bánovce nad Bebravou, ktoré hostili „majstrák“ i v roku 2013. Trať je už roky v Bánovciach nad Bebravou bez väčších zmien, pretekári ju majú dobre naštudovanú. Tentokrát však zaúradovalo počasie, všetci účastníci si okrem tradičných technických pasáží museli poradiť so snehom a ľadom. Práve daným počasím sa výrazne zvýšili šance dobre technicky zdatným pretekárom.

Od štartu sa na čele usadil snáď najlepší slovenský technik Šimon Vozár. Najväčší favorit pretekov Martin Haring sa po štarte zamotal a v prvom kole sa pohyboval až na desiatej pozícii. Postupne sa predral na druhú priečku a začala sa naháňačka za titulom. Vozár dlho Haringovi odolával, no náš pretekár bojoval a neustále sa približoval. Keď Šimona dostihol, okamžite zaútočil a svojho súpera zlomil a prišiel si po šiesty titul majstra Slovenska v rade.

Rovnako tak s náročnou technikou na ľade trápil Juraj Bellan, pre ktorého je to návrat k cyklokrosu po niekoľkých rokoch absencie. Podal však rovnako výborný výkon a neustále dobiehal súperov. V záverečnom kole nezvládol súboj o „veľkú“ medailu a do cieľa dorazil na piatom mieste za Haringom, Vozárom, Ulíkom a Ondrejom Glajzom. Od bronzu ho delilo desať sekúnd. V kat. do 23 rokov skončil na striebornej pozícii za Matejom Ulíkom. Obaja pretekári pokračujú ďalej v sezóne, nakoľko splnili nominačné kritériá na Majstrovstvá sveta vo Valkenburgu. Čaká ich séria svetových CDM pohárov, reprezentačné sústredenie v Španielsku a záverečná príprava na MS.

Haring Martin, Dukla Banská Bystrica, muži Elite: „Šiesty titul v poradí za sebou ma stál najviac síl. Chyba po štarte, vykopnutie obidvoch nôh z pedála, okamžite predposledná pozícia.  Moji najväčší súperi, Vozár Šimon, Glajza Ondrej, Ulík Matej, Bátora Lukáš mali okamžite niekoľko sekundový náskok. Prejazdom prvého kola mi hlásili stratu na odskočeného Šimona až 30 sekúnd. Vedel som, že je nebezpečný, má vynikajúcu techniku na snehu, rýchlo behá a veľmi ma chcel poraziť, ja ho mám prečítaného, viem, že jednu hodinu ísť v maximálnom tempe nedokáže. Sám seba poznám, viem na snehu tak isto jazdiť ako Šimon. Túžba po víťazstve ma hnala stále vpred, k tomu výborné technické zázemie v depe, informácie o dianí na trati a hlavne, že som nespanikáril . Z kola na kolo som predbiehal súperov, až sa mi podarilo zlikvidoval Šimonov náskok, bolo to v 40. minúte, do cieľa zostávali 3 kolá, v závere už som si veril a vyšlo to.“

Bellan Juraj, Dukla Banská Bystrica, U23: „Bol som odhodlaný bojovať o veľkú medailu. Po dobrých výkonoch v niektorých kolách SP, kde som dokázal okrem Haringa poraziť všetkých súperoch som si veril aj na majstráku. Bohužiaľ tiež som mal zlý štart a potom som sa na technickej trati predieral dopredu. Viac by mi vyhovovala trať na výkon, tu rozhodovala veľmi najmä technika, s ktorou sa trochu borím, keďže cyklokros som niekoľko rokov nejazdil. Napriek tomu som bojoval a medaila ušla o kúsok. Ani zlato v U23 som nedokázal získať, čo ma trochu mrzí, Maťo Ulík šiel výborne. Nevadí, najdôležitejšie sú MS, určite urobím všetko pre výsledok v prvej dvadsiatke, už sa teším na vianočné veĺké svetové poháre.“