HARING PO TRETÍKRÁT V RADE MAJSTROM SLOVENSKA V MTB CROSS COUNTRY.

Lyžiarske stredisko Poráč privítalo slovenských pretekárov v boji o majstrovské dresy v MTB disciplínach eliminátor a olympijské cross country. Krásne upravená a ťažká trať sľubovala kruté, no spravodlivé boje o majstrovské tituly. Na trati sa nachádzali technické, a po predchádzajúcich dažďoch šmykľavé úseky v lese, no predovšetkým dva strmé výjazdy na zjazdovke, ktoré mali preveriť pripravenosť jednotlivých pretekárov.

V doobedňajších hodinách bojovali o medaily mládežnícke kategórie. Po pretekoch elitných žien a juniorov sa začalo nad Poráčom zmrákať. Odštartovalo sa síce pod mrakom, no bez dažďa. Okamžite sa na špici usadil Tomáš Višňovský, no už v prvom stúpaní sa cez neho prehnal Ulík. Najväčší favorit – náš Martin Haring – nenakopol pedál na štarte a pohyboval sa až na štvrtej pozícii. Už v prvom strmom výjazde zjazdovky sa však dorútil k čelu pretekov. V ďalšom kole už nenechal nič na náhodu a zbavil sa aj Ulíka a neohrozene si šiel po tretí titul majstra Slovenska v rade. Prekvapivo začal strácať Višňovský, keď ho z medailovej pozície vytláčal Ondrej Glajza. Na konci druhého kola začalo úradovať počasie. Zatiahlo sa takmer ako v noci, rýchlosť vetra sa zdesaťnásobila, stánky pretekárskych tímov začali lietať vzduchom a spustil sa prudký lejak. V tom čase jazdil na špici osamotený Haring, pred Ulíkom a Višňovským, súboje o štvrté miesto zvádzali Ondrej Glajza junior a Filip Sklenárik.  Haring išiel na istotu, keďže podstatne získaval v strmých stúpaniach na svojich súperov, mohol si dovoliť kontrolovať jazdu v šmykľavých zjazdových úsekoch a nerobiť chyby. Prejazdy kolami sa dažďom a počasím podstatne spomalili, tak sa rozhodcovia rozhodli skrátiť preteky o dve kolá pre bezpečnosť pretekárov. Keďže sa čerti ženili doslova a dopísmena a medzi jednotlivými pretekármi boli veľké medzery, o pretekoch bolo v podstate rozhodnuté a nebezpečenstvo zranenia v lese, kde bola tma ako v rohu bolo veľké, rozhodcovský zbor skrátil preteky ešte o jedno kolo. V ultraťažkých podmienkach suverénne zvíťazil Martin Haring a získal právo nosiť majstrovský dres i v nasledujúcej olympijskej sezóne. Druhý skončil podľa predpokladov náš najlepší dvadsaťtrojkár Matej Ulík a tretí Tomáš Višňovský, obaja pretekajúci za české pro tímy. Štvré miesto získal po dobrom výkone Ondrej Glajza, piaty skončil Filip Sklenárik.

 

„Neodštartoval som optimálne, v prvom kole som musel vymazať malú stratu, no podarilo sa mi to rýchlo, a tým som sa ukľudnil. Prekvapivo ľahko som sa v stúpaniach zbavil súperov, potom som situáciu len kontroloval, aby som v šmykľavom a daždivom počasí nerobil chyby a vyhol sa pádu. To, že preteky skrátili nehralo žiadnu rolu, mal som dosť síl, bol som pripravený ešte na dve tri kolá stúpiť viac na plyn. Z víťazstva mám samozrejme radosť, bol to môj cieľ, ktorý som splnil,“ povedal v cieli staronový majster Slovenska Martin Haring.

 

„Hary splnil do bodky to, čo sme si naplánovali. Boli sme si pozrieť trať aj v sobotu, aj v nedeľu, vedeli sme, kde je jeho silná stránka a kde si má dávať pozor. Je suverénne najlepší a keď priložil do kotla na zjazdovke, neuvisel mu nik. Prízvukoval som mu, aby nerobil zbytočné chyby na koreňoch, cez kamenné úseky, aj drobná nepozornosť mohla v daných podmienkach vyústiť v pád. Niekedy s tým má problém, udržať si nervy na uzde, dnes však predviedol doslova profesorský kľudný výkon. Dosiahli sme to, čo sme chceli. Teraz ho čakajú majstrovstvá Európy a svetový pohár CDM v Taliansku. Z môjho pohľadu to bola veľmi pekná trať, ťažká a spravodlivá, v každej kategórii vyhrali tí najlepší. Škoda tej víchrice na záver, nič to síce na poradí nezmenilo, no zbytočne to vyvolalo vrásky na čelách organizátorov a rozhodcov z obáv o zranenia a bezpečnosť pretekárov,“ zhodnotil majstrovské preteky tréner Martin Fraňo.