EH MINSK: HRDINOM ANDI CULLY V 140 KILOMETROVOM ÚNIKU

Po štyroch rokoch hostil bieloruský Minsk historicky druhé Európske hry. V početnej skupine slovenských športovcov sa v dňoch 21.6.-1.7.2019 v bieloruskej metropole predstavili aj naši cyklisti – Juraj Bellan, Andi Cully, Marek Čanecký a Patrik Tybor.

Oproti národným či svetovému šampionátu boli ako prvé na programe cyklistických disciplín cestné preteky. Spolu s našimi jazdcami sa do úzkej nominácie cestnej cyklistiky dostal len Matúš Štoček, obliekajúci taliansky dres. Na cyklistov čakala porcia 180 kilometrov, ktorá však mala ďaleko od papierového rovinatého profilu, ako bolo avizované v propozíciách. Trať bola členitá, s množstvom malých brtkov a zákrut, takže neposkytovania žiadne vydýchnutie.

Atakovať sa začalo už v prvom kole hneď po štarte, kedy úspešne odišla trojica Andi Cully, Bielorus Branislau Samoilau a Luxemburčan Jan Pettelin. Postupne si na trati „malej olympiády“ vybudovala náskok vyše 4 minút. Vidina výsledku bez medaily sa ale nepáčila talianskym favoritom na kontinentálny triumf, a tak v deviatom kole zvýšili tempo a vysilený únik začali sťahovať. To sa im po 140 kilometroch aj podarilo. Ostatní chalani jazdili vpredu v pelotóne a pripravovali miesto Matúšovi Štočekovi. V záverečnom stúpaní „kontinentálnej olympiády“ finišovali Marek Čanecký a Patrik Tybor spolu s Matúšom, s časom +0:54 s na víťaza Taliana Davida Balleriniho.

„Mal som v pláne uniknúť krátko po štarte – čo najskôr. Podarilo sa mi to trochu s oneskorením, pretože dvojica súperov sa odpútala už skôr. Bolo dobré, že trať mestského okruhu bola dosť kľukatá, pretože pri úniku to vyhovuje. Výborne sme spolupracovali a vďaka tomu sme si vybudovali náskok až šesť minút. Výhoda bola aj v tom, že v úniku bol aj domáci pretekár, takže množstvo divákov nás veľmi povzbudzovalo a hnalo dopredu. Kulisa bola perfektná,” opísal priebeh pretekov Ján Andrej Cully.

„Veľmi musím pochváliť Andyho Cullyho, splnil to čo sme si povedali pred štartom. Naskakoval do únikov a aj sa mu podarilo odísť. Šiel veľmi pekne. V trojici to ale mali veľmi ťažké, hlavne Taliani do nich šli naplno, chceli to dnes vyhrať a aj sa im to podarilo. Ostatní jazdili dobre v prvej polovici pelotónu, no keď sa začal lámať chlieb v závere, tak sa prepadávali v skupine a na to sme veľmi doplatili. Nemali šancu zachytiť ataky, ktoré napokon boli úspešné a ani do špurtu nedokázali ísť tak, aby mohli bojovať o popredné umiestnenie. Marek Čanecký sa dobre snažil držať Matúša Štočka tak, aby z toho mohol niečo vyťažiť, ťahal aj špicu pelotónu ešte v poslednom kilometri, no nevyšlo to Matúšovi ideálne. Škoda tej pozičnej jazdy, s ktorou často bojujeme.
Našim cieľom bolo dosiahnuť výsledok v Top 20. To sa nám nepodarilo. Ale nebol to ani žiadny prepadák. Chlapi splnili väčšinu pokynov. Bolo to veľmi dobre zorganizované podujatie. Pekný okruh. Ak by som porovnal OH v Riu a tieto EH v Minsku, tak tu to bolo lepšie zorganizované,“ zhodnotil výsledky svojich zverencov Martin Fraňo, športový riaditeľ.