KUBIŠ BODOVAL V ESTÓNSKU, FOLTÁN VO FRANCÚZSKU

Cyklisti Dukly opäť bodovali do medzinárodného rebríčka UCI. V konkurencii, kde nechýbali ani jazdci najvyššej ligy, vybojoval Lukáš Kubiš celkové 15.miesto na etapových pretekoch Okolo Estónska (UCI 2.1). Adam Foltán sa v reprezentačnom drese prebojoval v jednej z etáp Tour de la Mirabelle (UCI 2.2) až na pódium.

Len máloktoré odvetvie športu má tak nabitý pretekový kalendár, ako cyklistika. Každý UCI bod má z hľadiska nominácii na majstrovstvá sveta doslova cenu zlata. A cesta za každým jedným je ťažký boj. Cyklistom Dukly Banská Bystrica sa ich uplynulé dni darilo pozbierať hneď na dvoch rôznych miestach. Pätica v zložení Lukáš Kubiš, Patrik Tybor, Pavol Rovder, Filip Lohinský a Martin Chren sa predstavila na trojetapovom Okolo Estónska (26.-28.5.2022). V náročných podmienkach pre zimu, dážď a prach, ktoré jazdcom priniesli mnohé technické problémy, si Kubiš pripisuje celkové 15.miesto a s ním spojených 5 bodov UCI.

„Prvý deň som výsledkovo zvládol na dobrom odrazovom mieste pre body UCI. Druhá, takmer 200 km dlhá etapa sa niesla vo veľmi rýchlom tempe, vyše 46 km/ hodinu. Ale spolu s Palom a Filipom sme s tým nemali problém, a tak som si veril aj do záveru. V cieľovom stúpaní po dlažobných kockách som však dostal defekt, čo mi prekazilo snahu zapojiť sa aj o etapových výsledok. Stále to však bolo dobré z hľadiska možnosti získať body UCI. Záverečná etapa bola od začiatku o pozičnej jazde. S Paľom sme jazdili stále vpredu, to bolo najdôležitejšie. V treťom kole mi prestal radiť prešmyk, tak som dlho musel jazdiť ťažký kopec na píle, no tri kolá pred cieľom sa mi to podarilo opraviť a veľmi mi to uľahčilo. Bolo to naozaj extrémne ťažké, každý kopec pekelné tempo. O zjazde ani nehovorím, do toho dážď. Do šprintu som sa natlačil dobre, no sily už neboli, a tak som sa nedokázal ani poriadne zdvihnúť zo sedla a šprintovať. Som celkom rád ako to dopadlo,“ povedal po pretekoch Lukáš Kubiš.

Na opačnom konci Európy, vo Francúzsku, sa dvojica Dukly Adam Foltán a Samuel Tuka predstavili v reprezentačnom drese na štvoretapovom podujatí Tour de la Mirabelle (26.-29.5). Záverečný špurt druhej etapy vyšiel Adamovi Foltánovi, keď preťal cieľovú pásku ako tretí.

„Je veľmi fajn, že to posledné dni vyšlo až dvom našim jazdcom. Po predchádzajúcich pretekoch, kde sme sa v rozhodujúcich momentoch potýkali so smolou, to boli dôležité body nielen pre tím, ale celú slovenskú cyklistiku. Peter Sagan na dlho vypadol z pretekárskeho kolotoča pre zdravotné problémy. Rovnako tak Erik Baška, ktorý prišiel k nám ako posila na špurtérske dojazdy. Až dlhé špecifické vyšetrenia odhalili príčinu Erikových zdravotných problémov, prečo ho pri záťaži doslova vypínalo. Zároveň naznačili, že je ich možné odstrániť, čo je veľmi dobrá správa. Okamžite sme spolu so špecialistami nastavili plán liečby, a tak verím, že Erik ešte v tejto sezóne ukáže kvality svojho špurtu. Každý bod má teraz cenu zlata aj pre ranking elite, aj U23,“ povedal k výsledkom zverencov Martin Fraňo, športový riaditeľ a tréner kontinentálneho tímu.

  

Foto: FB pretekov #TourofEstonia