KUBIŠ I TUKA BODOVALI NA PRETEKOCH GP CHANTAL BIYA

Na úvod novej olympijskej kvalifikácie sa v Kamerune darilo mladej pätici cyklistov Dukly Banská Bystrica. Lukáš Kubiš si z päťetapového podujatia GP Chantal Biya odnáša druhé miesto celkového poradia i v súťaži o zelený a biely dres, druhú priečku vo štvrtej etape i 33 bodov UCI do medzinárodného rankingu. Do bodovanej top 10 záverečnej klasifikácie sa vďaka štvrtému miestu v poslednej etape prepracoval aj Samuel Tuka. V celkovom hodnotení obsadil ôsmu priečku spojenú s troma bodmi UCI.

Do Kamerunu tentokrát odcestovala pätica v zložení Lukáš Kubiš, Pavol Rovder, Samuel Tuka, Dávid Kaško a nováčik na súpiske Denis Hoza. Dvaja z nich už skúsenosť s africkým kontinentom a aktívnym pretekaním mali, Kubiš tu minulý rok získal žltý dres.

 

Preteky GP Chantal Biya, zaradené do kategórie UCI 2.2 odštartovali v pondelok 3.10. na severe krajiny, v okolí mesta Garoua, kde býva aj v októbri mimoriadne horúce počasie. Prvý deň zbieral body na prémii Pavol Rovder, Kubiš si 7.miestom zabezpečil biely dres a dobrú východiskovú pozíciu pre celkové poradie.

Po dni presunu sa v pretekaní pokračovalo v stredu. V druhej etape len tesne ušlo pódium Lukášovi Kubišovi, v záverečnom špurte obsadil 4. priečku. Polepšil si aj Samuel Tuka, ktorý v etape finišoval na 10.mieste a v celkovom poradí sa usadil na začiatku druhej desiatky.

Tretí deň zamiešal kartami výsledkov štvorčlenný únik, ktorý so 14 sekundovým náskokom vydržal až do konca. Lukáš Kubiš vyhral špurt pelotónu, ale ušlo sa mu až piate miesto. Celkové poradie nebolo po prvej polovici pretekov podľa jeho predstáv, šieste miesto GC určite nebol výsledok, s ktorým by mladí Dukláci chceli odísť zo stredoafrickej krajiny. Chalani boli aktívni aj v únikoch, rovnako pri ťahaní pelotónu, ale aktivitu nedokázali zatiaľ pretaviť do lepšieho výsledku. Zvrátiť stav sa im podarilo vo štvrtej etape, kedy sa z úniku podarilo Kubišovi druhým miestom prebojovať až na pódium, polepšiť si v súťaži o biely i zelený dres. V top 10 preťal cieľovú pásku i Rovder.

Záverečná etapa sa niesla v znamení neustáleho atakovania. Od štartu sa odchádzalo, v únikoch sa objavili aj naši jazdci. V jednom z nich Rovder vyhral prémiu. Záver najlepšie vyšiel Samuelovi Tukovi, ktorého výsledok v podobe 4. muža etapy posunul i na ôsme miesto GC spojené so ziskom 3 bodov UCI. Kubiš ubránil druhé miesto celkového poradia, za ktoré si pripisuje 30 bodov. Spolu s bodmi za etapové pódium teda v novej olympijskej kvalifikácii získali pre Slovensko 36 bodov do medzinárodného rankingu UCI. V tímovej súťaži obsadila Dukla druhé miesto.

„Napokon teda preteky vyhral aktívny Francúz. Bola to najmä posledný deň totálna cyklistika, ktorá sa len tak nevidí, čo je pre náš mladý tím mimoriadne cenné. Aj preto, že chlapci dokázali konkurovať, bojovať o body i sekundy, čo je pre pretekára do budúcnosti veľmi povzbudzujúce. Žltý dres to dnes nezvládol, prepadol sa, Lukáš napokon druhý za Francúzom, ktorému vyšiel únik, nie prvý na týchto pretekoch, takže dopadlo to spravodlivo. My sme radi za to, ako sa ukázal Samo Tuka. Nechal sa síce ošpurtovať v tom súboji o 3. miesto dnes, ale posunul sa celkovo do desiatky. Každý deň si dával pozor, jazdil aktívne. Rovnako potešil Denis Hoza. Paľo Rovder toho veľmi veľa odtiahol. Škoda, že sme stratili víťazstvo medzi tímami, no tak to je. Získali sme odtiaľto 36 UCI bodov a keďže sa už začala olympijská kvalifikácia, môžu sa nám hodiť.

Ostávame tu ešte aj na nedeľňajšiu jednorazovku, ktorú organizátori testujú a chceli by zaradiť v budúcnosti do kalendára UCI. No a v novembri budeme ešte štartovať na šiestich jednorazovkách v Maroku, kde by sme tiež chceli získať čo najviac bodov,“ povedal k podujatiu Martin Fraňo, športový riaditeľ.

„Preteky sú už za nami. Chalani odviedli v každej z etáp skvelú robotu. Preteky sme tvorili, boli sme všade. Myslím, že každý z nás sa tu veľa naučil a verím, že to v budúcnosti zužitkujeme. Skvelý dojem zanechal Denis, ktorého zaradili na skúšku. Rýchlo sa učí, dokáže reagovať na rôzne situácie. Jediná škoda je, že sa nám nepodaril etapový triumf, hoci sme boli blízko,“ vyjadril sa po podujatí Lukáš Kubiš.

„Chcel by som v prvom rade poďakovať všetkým chalanom a celému tímu za možnosť štartovať a zbierať nové skúsenosti a vôbec za trpezlivosť so mnou. Kamerun je nádherná krajina a preteky GP Chantal Biya boli nádherné. Nie všetky moje rozhodnutia v pretekoch boli vždy správne, ale to je šport a cyklistika. Dal som do toho všetko! Z chýb sa chcem poučiť a v tom čo bolo dobré chcem ďalej pokračovať,“ povedal po pretekoch Samuel Tuka.