NAMIESTO ZRANENÉHO PETRA SAGANA POCESTUJE NA OH DO TOKIA LUKÁŠ KUBIŠ

Lukáš Kubiš pocestuje na olympijské hry do Tokia. Po zranení Petra Sagana počas tohtoročnej Tour de France a následnej operácii kolena ho nominoval Slovenský zväz cyklistiky ako slovenskú dvojku v rankingu UCI. O jeho účasti sa kvôli jeho mladému veku dlho viedli v interných kruhoch diskusie, ale Lukáš Kubiš svojimi výsledkami a bojovnosťou počas celej sezóny získal dôveru reprezentačného trénera, komisie cestnej cyklistiky i zväzu.

Organizátori pripravili veľmi náročný profil trate v dĺžke 234 km a nastúpanými takmer 5000 metrami. Čo je ešte náročnejšie, než bola olympiáda v Riu de Janeiro. Lukáš Kubiš sa spolu s Jurajom Saganom predstaví v pretekoch s hromadným štartom, a neskôr nahradí i pôvodne nominovaného Juraja Sagana v časovke. Tá ma rovnako ako preteky, kopcovitý profil.

„Aj keď tie okolnosti boli aké boli, som rád, že sa mi podarilo nominovať na OH dokonca hneď pri mojej prvej šanci. Veľmi som šťastný a hrdo budem reprezentovať Slovensko na takomto vrcholnom fóre. Ďakujem za podporu všetkým. Petrovi prajeme skore zotavenie a návrat do sedla i na pódiá. A držte nám palce!“ povedal k nominácii samotný Lukáš Kubiš.
„Lukáš Kubiš cestuje na olympijské hry z môjho pohľadu zaslúžene. Je slovenská dvojka v rankingu UCI. Bolo jasné, že o druhej miestenke bude vášnivá diskusia. Peter Sagan bol jasný, druhé miesto nie až tak celkom. Škoda, že nám len tesne ušla tretia miestenka, o jednu priečku. Lukáš bol po MSR v pozícii prvého náhradníka, nakoniec osud rozhodol inak a Peter Sagan sa pre zranenie nemôže na olympiáde zúčastniť. A tak tam budeme mať dvoch „nováčikov,“ keďže aj pre Juraja to bude jeho olympijská premiéra. Obaja však do výkonu dávajú maximum,  verím, že to bude i tentokrát. Lukáš je v tomto v akejsi nevýhode, keďže definitívu zostavy sme sa dozvedeli až na poslednú chvíľu, v podstate len 5 dní pred odletom. Hoci sme sa na to posledné dva týždne do istej miery chystali, nebola to definitíva, a tak sme prípravu smerovali na ďalšie podujatie, ktoré čaká našich dvadsaťtrojkárov v druhej polovici augusta. Čo je škoda, lebo aj v prípade nominácie Patrika Tybora na OH v Riu sme to vedeli 2 mesiace dopredu, a mohli tomu lepšie prispôsobiť špeciálnu výškovú prípravu. Všetko to sa oplatilo, Patrik sa dokázal umiestniť ako najlepší kontinentálny cyklista na štarte. Takže určite by príprave pomohlo, keby sme sa na také podujatie, akým je olympiáda, mohli pripravovať s akýmsi kľudom. Na druhej strane je Lukáš veľmi ambiciózny pretekár a aj táto nominácia v ňom vyvolala extrémnu chuť a na takýchto podujatiach ide až do úplného zlyhania. Fyzicky je pripravený vzorne reprezentovať našu krajinu,“ priblížil okolnosti nominácie Martin Fraňo, športový riaditeľ Dukly Banská Bystrica.
Foto: ilustračná, Ján Melicher