LUKÁŠ KUBIŠ V MAROKU OPÄŤ VÍŤAZNE

Lukáš Kubiš triumfoval v Maroku i druhý deň. Aj v sobotnej jednorazovke Grand Prix du Trône si vďaka aktívnej tímovej spolupráci ustrážil čelo pretekov a v špurte pätnásťčlennej skupiny zvíťazil. Do olympijského rankingu pripisuje pre Slovensko ďalších 40 bodov UCI.

Štvorica pretekárov Dukly Banská Bystrica v zložení Lukáš Kubiš, Denis Hoza, Dávid Kaško a Simon Nagy pokračovala v štartoch v Maroku i v sobotu. Hneď úvodný deň z trojice podujatí GP Du Prince Héritier Moulay el Hassan (UCI 1.2) vyšiel vďaka víťazstvu Lukáša Kubiša tímu na výbornú.

Pre nepriaznivé počasie v horách sa organizátori rozhodli zmeniť smer druhého dňa pretekania a vymeniť mestá štart/ cieľ. A tak namiesto 1000 výškových metrov čakalo na cyklistov takmer dvojnásobné stúpanie. Od začiatku sa šlo napriek neustálemu stúpaniu svižné tempo. V únikoch boli aktívni Simon Nagy i Dávid Kaško, po preskupení pelotónu ešte sťahovali únik, kde sme zastúpenie nemali.  V najťažšom stúpaní zostal vpredu z našich už len Lukáš Kubiš spolu s Dávidom v približne 25 člennej skupine. Do cieľa sa posledné tri desiatky kilometrov už len klesalo, takže dôležitá bola technika. Tá je vďaka niekdajšiemu pretekaniu na horských bicykloch silnou stránkou Lukáša, čo potvrdil i v záverečnom víťaznom špurte.  Do olympijského rankingu získal ďalších 40 bodov UCI.

„Dnešná jednorazovka bola 80 kilometrov hore kopcom a zvyšok dole. Po štarte sa vytvárali skupiny, kde sme vždy mali zastúpenie. V najstrmšej časti kopca, asi na 50. km, sa vytvorila skupina, kde sme neboli, ale Dávid so Simonom to pekne stiahli. Neskôr ako sa už začalo zjazdovať odišli dvaja Marokánci, ktorí mali nanajvýš tridsať sekúnd, ale opäť perfektne pracoval Dávid aj s Alžírčanmi a stiahli to. Do cieľa sa stále klesalo, a tak to bol veľmi rýchly šprint. Som veľmi rád, že dnešnú tímovú robotu som opäť mohol zavŕšiť víťazstvom,“ opísal priebeh druhého dňa Lukáš Kubiš.

Trojica jednorazových pretekov je pomenovaná po marockom princovi Moulayovi el Hassanovi a kráľovskej rodine. Jazdia sa v náročnom púštnom teréne pri pohorí Atlas, v okolí starobylého mesta Fes.