LUKÁŠ KUBIŠ ZVÍŤAZIL V MAĎARSKU

S etapovým víťazstvom a celkovým tretím miestom prichádza z etapových pretekov GP Gemenc šestica cyklistov Dukly Banská Bystrica. V trojetapovom dobre obsadenom podujatí si po sobotnom nepríjemnom páde zo špice špurtujúcej skupiny napravil v nedeľu chuť prvenstvom na páske Lukáš Kubiš. Tento výsledok ho zároveň posunul z druhej desiatky až na pódium celkového poradia.

Po náročnom týždni v podobe päťdňových etapových pretekov Okolo Rakúska a kopcovitých dňoch pretekov V4, sa po krátkom vydýchnutí predstavila od 14.-16.7.2023 šestica cyklistov Dukly Banská Bystrica v zložení Lukáš Kubiš, Samuel Tuka, Dávid Kaško, Simon Nagy, Denis Hoza a Jakub Galovič na etapových pretekoch GP Gemenc v Maďarsku.

Úvodný prológ po strmej ceste v stúpaní po kockách na kalváriu priniesol Lukášovi Kubišovi 15. najlepší čas v 151-člennom balíku. Výsledok s vidinou top 10 bol však len jedným z cieľov, pre ktoré si Dukla do Maďarska prišla.

177,5 rýchlych horúcich kilometrov 2. etapy GP Gemenc sa nieslo v teplotách vysoko nad 35 stupňov a rýchlom tempe v priemerke nad 47 km/ hodinu. Únik, v ktorom sa zbierali bonifikačné sekundy, nám nevyšiel, ale do záveru sa Lukáš dostal na výbornej pozícii. Do cieľa sa hromadne špurtovalo, špurt však v ochrannej zóne približne 300 m pred cieľom poznačil hromadný pád. V plnej sile ho pocítil Kubiš. Po výmene bicykla a zistení rozsahu zranení cieľom prešiel, čas víťaza ho o jednu priečku posunul vyššie v celkovom poradí.

Po všetkej smole predchádzajúcich dní priniesla záverečná etapa chalanom veľkú radosť. V stúpaní do kopca po kockách centra mesta Szekszard vybojoval tretie UCI víťazstvo v sezóne Lukáš Kubiš. Vďaka nemu doslova vyletel i na pódium celkového poradia. Tretie miesto GC pretekov kategórie UCI 2.2 a víťazstvo mu priniesli porciu 33 bodov UCI, i druhé mesto v bodovacej súťaži, kde ho od zisku dresu delil jediný bod.

Veľmi dobrú prácu ukázal v horúcom maďarskom počasí i tím ako taký, ktorý v danej konkurencii obsadil 7. miesto.

„Posledná etapa bola o niečo kopcovitejšia, než druhá. Čakali nás štyri okruhy, kde bol dvojkilometrový kopec. V každom kole sa to v kopci triedilo. V poslednom okruhu sme navrchu zostali asi pätnásti. Rýchlo sme začali spolupracovať a vytvorili si značný náskok. V našej skupine bol aj líder z Elkovu, ktorý tam mal aj svojich jazdcov, ktorí ťahali spolu s ATT. Páska bola na rovnakom mieste, ako včera. Akurát na dvestovke bola ľavotočivá zákruta. Do zákruty som chcel ísť prvý, no išiel som druhý, ale pekne to vyšlo na víťazstvo. V celkovom poradí som poskočil na tretie miesto, takže po včerajšom páde veľké zadosťučinenie,“ opísal priebeh posledného dňa s výborným záverom Lukáš Kubiš.

Večer sa výber jazdcov predstavil na večernom kritériu. V duchu pódiového umiestnenia pokračoval Lukáš Kubiš i večer, keď obsadil 3. miesto celkovo a získal víťazstvo v bodovacej súťaži.