MAJSTROM SR DO 23 ROKOV JE TOBIAS VANČO

Novým majstrom SR medzi cyklistami do 23 rokov sa stal Tobias Vančo (Dukla Banská Bystrica). Po úspešnom ťažení na domácom dráhovom šampionáte predošlý víkend získal Vančo  v Tlmačoch aj titul majstra SR do 23 rokov v cestnej cyklistike. Za víťazstvo si tak pripisuje 50 bodov do medzinárodného rankingu UCI. Striebornú medailu si odnáša Simon Nagy (Cycling Academy Trenčín) a bronz Lukáš Kubiš (Dukla Banská Bystrica).

Po júnovom spoločnom šampionáte elitných kategórií, kedy sú mladí jazdci najmä v úlohe pomocníkov svojim starším kolegom, sa už niekoľko rokov konajú majstrovstvá i pre kategóriu U23. Aj tentokrát využila šancu získať body UCI takmer sedemdesiatka mladých cyklistov. Na programe mali 5 mierne zvlnených okruhov v okolí Tlmačov, čo tiež neponúkalo väčšie selekcie.

Po celý čas sa tvorili úniky, mnohé z nich iniciovali práve naši jazdci. Celá pätica sa striedala v atakoch, ale žiadny sa nedokázal vzdialiť na viac ako minútu a prejsť celé kolo. Každý atak bol veľmi rýchlo zlikvidovaný početnejšími českými celkami. Nádejne to vyzeralo viackrát aj so skupinami Lukáša Kubiša, no nakoniec i tie boli zídené a do cieľa špurtoval početný balík. Medzi Slovákmi mal najlepšie nohy náš najmladší pretekár Tobias Vančo. Ten v špurte zdolal aj na záver takticky vyčkávajúceho Simona Nagya a atakmi už mierne unaveného Lukáša Kubiša. Top 5 mladých pretekárov uzatvárajú ďalší Duklák Martin Chren a Matej Blaško (CyS – Akadémia Petra Sagana).

„Dojmy sú teda fantastické. Vôbec som nečakal, že to takto dnes dopadne. Som trochu v nemom úžase, že som sa stal majstrom SR do 23 rokov. Cieľ bol jasný, vyhrať titul v tíme a nezáležalo, kto to bude. Samozrejme, že lídrom bol Lukáš Kubiš, vieme, že je na tom lepšie ako ostatní, bol na OH, ukázal to aj vo štvrtok v časovke. Chceli sme mu to rozohrať tak, aby obhájil titul, ale situácia sa vyvinula tak, že sa Lukáš rozhodol, že bude aktívny, skákať do únikov a nebude čakať na špurt, kde sa môže hocičo stať. Bohužiaľ, nevyšlo mu to, tesne pred cieľom ho skupina posledný raz došla.

V rýchlosti sme sa dohodli, že sa špurtovať bude na mňa. Adam Foltán s Pavlom Rovderom dobehli Štočka, super robota, a potom mi Lukáš rozbehol špurt, za čo som mu veľmi vďačný. Do nominácie na Avenir som sa nedostal, škoda, ale predsa len, som ešte veľmi mladý, takže pôjdem teraz na dráhové ME, kde by som chcel dôstojne reprezentovať Slovensko. Budem sa snažiť. Dúfam, že sa nominujem aj na ďalšie preteky, napríklad Okolo Slovenska. Po tom veľmi túžim,“ povedal po zisku titulu Tobias Vančo.

„Moje pocity sú úplne skvelé. Chceli sme vyhrať preteky, podarilo sa nám to. Čo mám viac chcieť (úsmev). Šli sme do pretekov s tým, že ich urobíme ťažké a verím, že sa nám to podarilo. Boli sme všade, v každom úniku a odviedli sme, myslím, super robotu. V závere som Tobiasovi povedal, aby to skúsil, že mu to rozbehnem a som veľmi šťastný, že mu to vyšlo. Takto to má vyzerať a verím, že mu to pomôže v kariére, posilní ho. Moje tretie miesto je takým príjemným bonusom. Teraz sa presúvame do Francúzska na preteky, po ktorých sme dlho túžili. Chceme tam niečo zajazdiť, hoci to bude veľmi ťažké. Veľmi by som chcel, aby sme sa domov vrátili s úsmevom,“ pogratuloval kolegovi k zisku titulu bronzový Lukáš Kubiš.

A výkony pretekárov zhodnotil aj Maroš Kováč, športový riaditeľ:

„Cieľ sme splnili, chceli sme vyhrať a byť aj s ďalšími pretekármi čo najvyššie. Podarilo sa. Lukáš bol, samozrejme, najsilnejší, ale veľmi veľa času strávil vpredu, takticky to dnes malo menšie rezervy, budem sa s ním o tom rozprávať. Zaujíma ma ako to tam bolo s Gajdulom, tam som si myslel, že to už zvládne priviesť do cieľa. Hovorím, prejdeme si to. Bolo na rovinatej trati ťažké spraviť rozdiely. Ten balík bol stále hladný, Česi to tam dobiehali. Lukášovi by viac sadla členitejšia trať, kde by sa ešte viac ten výkon ukázal. Ale dobre.

Paľo Rovder, to je ďalší pretekár, na ktorého je absolútne spoľahnutie. Vzorová práca už druhý rok. Veľmi dobre aj Tobias, ktorý čakal na šancu ako taká šprintérska záloha a keď ju dostal, výborne sa jej zhostil. Musí sa ale ešte veľa učiť. Nie je to z jeho strany ešte úplne bezpečné v tých špurtoch, čo mu robí problémy vo veľkých balíkoch. Tu to v menšom bolo fajn, ale musíme na tom robiť, lebo ten štýl jazdy nie je zatiaľ taký ako by mal byť. Jeho dravosť je ale na nezaplatenie.

Aj Maťo Chren dobre, škoda, že končí ako U23, už sa začal zlepšovať. No trochu neskoro. Adam Foltán dnes veľa pracoval, veľa zlepoval. Na ťažšom okruhu alebo bez Čechov by sa naša kvalita vo výsledkoch ukázala ešte viac, do špurtu by to asi nedošlo, ale koniec-koncov je to jedno, aj tak sme boli traja v Top 5. Simonovi Nagyovi táto trať sedí, vyhráva tu Slovenské poháre, takže sa šetril a takticky to zvládol.“

Výsledky: https://www.cyklistikaszc.sk/kalendar/vysledky/vysle209efe9dafeff31d216f2ef9c.pdf

Foto: Ján Melicher