MAJSTROVSKÝ TITUL U23 ZOSTÁVA V DUKLE, ZVÍŤAZIL LUKÁŠ KUBIŠ

Po titule vicemajstra SR v kategórii elite vybojoval Lukáš Kubiš aj titul majstra SR U23. Na 150 km dlhej zvlnenej trati v okolí Českej Třebovej prišiel do cieľa s pohodlným náskokom pred svojimi súpermi. Veľmi dobre našliapnuté na výsledok mal v prvej skupine spolu s Lukášom aj Samuel Tuka. Od cieľa ho však zastavili zranenia, ktoré utŕžil v hromadnom páde.

Na štarte pretekov o majstrovský titul v kategórii U23 sa predstavila trojica našich cyklistov – Lukáš Kubiš, Adam Foltán a Samuel Tuka. Pavol Rovder sa v portugalskej Anadii pripravoval na dráhové majstrovstvá Európy U23, ktoré kolidovali s termínom spoločného šampionátu U23. Českí organizátori neprijali námietku Slovenského zväzu cyklistiky o križovaní termínov, ktoré sa dotkli viacerých jazdcov a klubov, reprezentujúcich naše krajiny. Filip Lohinský je v rekonvalescencii po zlomenine kľúčnej kosti z časovky ME a Lukáš Ungvarský sa lieči z ťažkých alergických stavov. Pre zdravotné problémy neobhajoval titul ani Tobias Vančo.

Od začiatku podujatia sa naši jazdci držali vpredu. Na programe bolo sedem okruhov s dvoma kopcami, ktoré sa zjazďovali rýchlosťou 100 km/ hodinu. V jednom zo zjazdov došlo v prednej skupine ku hromadnému pádu, do ktorého sa zaplietol aj Samuel Tuka. Samo ešte dve kolá pokračoval, ale po nástupe zimnice ho sanitka odviezla na ošetrenie. Výsledkom boli odreniny na veľkej časti tela. Lukáš pokračoval vpredu, v uniknutej skupine, ktorá sa postupne zmenšovala. Ešte pred nimi bol od prvého kola sám jazdiaci Petr Kelemen, ktorý vybojoval český titul. Adam Foltán sa pohyboval v skupine, ktorá na čelo pretekov postupne strácala.

Skupina s Kubišom spolupracovala až do posledného kola, kedy sa medzi českými pretekármi začal súboj o ďalšie medaily. Ani vypadnutie z nej už neohrozilo Kubišovo víťazstvo a cieľovú pásku preťal s náskokom vyše 8 minút na druhého Slováka, Samuela Kováča (Cycling Academy Trenčín). Na konto si tak pripísal 50 bodov UCI a majstrovský titul vo svojej poslednej sezóne edzi dvadsaťtrojkármi. Adam Foltán finišoval na 7.mieste, za ktoré získal 3 body UCI.

„Dnešné majstrovstvá boli od začiatku rýchle. Dvadsať kilometrový okruh bol čisto na výkon. Boli to dva kopce, v ktorých sa stále išlo vysoké tempo, následne medzi kopcami rovina, kde fúkal silný bočný vietor. V treťom kole som spolu s elkovákmi a Bittnerom urobili selekciu, kde nás ostalo len desať ľudí, ale stále tam bol Slovák Samo Kováč. Neskôr v piatom okruhu sme zrýchlil v kopci a zostal som tam v štvorici s troma Čechmi, neskôr nás došli ešte dvaja Česi a išli sme. Stále som sa točil cez špicu, lebo predsa človek nikdy nevie. V poslednom okruhu v prvom kopci začal nastupovať Toupalik a zostali sme už len štyria. V poslednom kopci, z ktorého bol zjazd do cieľa, som už s nimi nepretekal. Oni išli o medaily, ja som sa už len bezpečne doviezol do cieľa. Som nesmierne rád, že môj posledný rok v U23 môžem zavŕšiť titulom,“ povedal po príchode do cieľa Lukáš Kubiš.

„Včera mi to riadne sadlo, nohy všetko super. Snažil som sa aj pozične nerobiť chyby. Išli sme vpredu v zjazde na rovnej ceste a zrazu nejaký Čech nabúral do Lukáša. Ďalší dvaja hodili vlnu a už to išlo rovno zo špice. Dlho sme stáli, kým som si našiel bicykel. Pokračoval som ešte asi 2-3 kola, ale začínalo mi byť zle a dosť veľká zima, tak som zamieril do sanitky a tí ma hneď prevážali do nemocnice. Zlomené nemám nič, iba jeden prst trochu narazený. Lakeť mi zašili a ostatné len polepili odreniny,“ opísal svoj sobotný štart na MSR U23 Samuel Tuka.