MAJSTROVSTVÁ EURÓPY U23: KUBIŠ V TOP 20, S NAJLEPŠÍMI SA AŽ DO ZÁVERU UDRŽAL AJ PRVOROČÁK SAMUEL TUKA

Tohtoročné majstrovstvá Európy do 23 rokov písali históriu v portugalskej Anadii. Anadia to „zobrala“ jedným razom a vytovrila priestor pre konanie MTB, cestnej i dráhovej cyklistiky. V cestných pretekoch sa do top 20 prebojoval svojím výsledkom Lukáš Kubiš, na dráhe si 11., 13. a 15.miesto vybojoval Pavol Rovder.

V slovenských farbách sa postupne predstavili aj naši jazdci. Základ päťčlennej reprezentácie cesty U23 tvorila štvorica našich jazdcov Lukáš Kubiš, Filip Lohinský, Samuel Tuka a Pavol Rovder. Spolu s nimi štartoval aj Samuel Kováč z Trenčína. Prvá dvojica sa predstavila aj v časovke na 20 km. S horúcim počasím, ktorého teploty presahovali 35 stupňov celzia a silným nárazovým vetrom si s trasou plnou zákrut a náročným zjazdom najlepšie poradil Alec Segaert (Belgicko), ktorý jazdí za Lotto Soudal do 23 rokov. Náš Lukáš preťal cieľovú pásku s časom + 3:29 min na víťaza, na 34.mieste. Filip cieľovou páskou žiaľ neprešiel, zastavil ho pád, následkom ktorého si zarobil na zlomeninu kľúčnej kosti.

Nedeľné preteky ponúkali porciu 147 kilometrov. Aj tie sa niesli v pretvávajúcich štyridsiatkach. Lukáš preťal cieľovú pásku majstrovstiev Európy U23 jazdcov na 20.mieste. Na konto si tak pripisuje ďalšie body UCI. Obdivuhodnú jazdu predviedol prvoročák Samuel Tuka, ktorý sa až do záveru držal spolu s Lukášom vpredu a na víťaza stratil len 12 sekúnd.
Spolu s Lukášom a Samom šiel takmer do záveru aj Pavol Rovder, kým ho v poslednom kole nezdržala výmena bicykla.
„Dnešné majstrovstvá Európy boli od štartu veľmi nervózne. Trojčlenný únik odišiel pomerne rýchlo no v balíku sa každý tlačil, čo malo za následok množstvo pádov. Ja som jazdil celý deň v prednej časti pelotónu, takže som sa našťastie vyhol všetkým pádom. Cítil som sa celý deň veľmi dobre, a tak som sa snažil čo najviac našetriť na záver. Bolo aj dosť teplo, tak som sa snažil piť veľa vody a chladiť telo. Únik sme došli asi päťdesiat pred cieľom a začalo sa nastupovať. Tridsať pred cieľom odišla štvorica, po ktorej som rozmýšľal ísť, no zdalo sa mi to ešte veľmi ďaleko. Nakoniec im to vyšlo asi o tri sekundy. Do záveru som si hovoril, že to bude dôležité presne načasovať, pretože to bolo do kopca. No aj tak som sa splašil, začal skoro a pred páskou som vytuhol, kde ma preskočilo dosť ľudí. Veľmi ma to mrzí, pretože bolo z toho len 20. miesto a viem, že som mal na viac. Zrejme som si len príliš veril skrz to, že som mal perfektné nohy celý deň,“ povedal k pretekom Lukáš Kubiš.
.