ME: SAGAN 15., TYBOR PRIŠIEL DO CIEĽA S VEDÚCOU SKUPINOU
Rovno zo spoločného šampionátu odcestovala pätica našich jazdcov Martin Haring, Marek Čanecký, Patrik Tybor, Lukáš Kubiš a Martin Vlčák do francúzskeho Plouyé na kontinentálne majstrovstvá. Ján Andrej Cully letel do dejiska európskeho šampionátu už skôr, keďže časovka elite bola na programe už v pondelok, 24.8. 2020.
V časovke na 25 km finišoval jediný slovenský eliťák Cully na 24. mieste, keď na Švajčiara Stephana Kunga stratil 3:39 min.
„Aj keď prvý pocit po dojazde do cieľa nebol vôbec negatívny, dal som do toho dnes všetko čo som vedel, tak po analýze výsledku a času nemôžem byť s dnešným výkonom vôbec spokojný, priam som sklamaný. Ako cieľ som mal umiestnenie do 20. miesta. Hlavne keď porovnávam dnešok s MSR, tak som napríklad na českých súperov stratil na minútu jazdy takmer až dvakrát toľko času, čo by znamenalo, že pri zopakovaní výkonu z MSR by Top 20 bola reálna. Pravda je, že charakteristika trate bola dosť odlišná, no musím ešte spraviť analýzu dnešku, že v akých úsekoch som šiel slabo,“ povedal po preštudovaní výsledkov Ján Andrej Cully.
V pretekoch čakalo na elitných jazdcov celkovo 177 km a 2535 výškových metrov v 13. kolách regiónom Bretónska. Pozornosť v prípade elitných jazdcov sa sústreďovala na domáceho pretekára známeho aj z minuloročného Okolo Slovenska, Arnauda Démara. Silné zostavy poslali do Francúzska i Holanďania, Belgičania, či Taliani, ktorí sem poslali topku domáceho výberu. Najmä Taliani vystupovali veľmi sebaisto a držali priebeh pevne vo svojich rukách a do cieľa sa špurtovalo.
Našim pretekárom sa vyhýbali technické problémy aj pády, no Erika Bašku napokon vyradili z hry kŕče. Všetky selekcie napokon zvládli Juraj Sagan s Patrikom Tyborom a prvý menovaný sa zapojil aj do záverečného špurtu. Klasifikovali ho na pätnástom mieste. Tybor bol 35.
„Celkom som spokojný s výsledkom, aj keď si myslím, že Top 10 bola blízko. Nepretekal som veľa tento rok, ale šlo sa mi dnes celkom fajn, veril som, že by to mohlo dobre dopadnúť. Dobrý výsledok pre reprezentáciu. Som vďačný aj celému slovenskému zázemiu, ktorý to aj napriek ťažkej dobe teraz a krátkeho času na prípravu zvládol veľmi dobre. Maséri, mechanici, všetci členovia realizačného tímu. Som rád za tento výsledok a ideme ďalej. Sezóna ešte nekončí,“ povedal pre Slovenský zväz cyklistiky Juraj Sagan.
My len dodáme, že tento servis pre elitných pretekárov zabezpečovali práve naši ľudia, mechanik Vlado Mikuš a masér Tomáš Líška.
V pretekoch jednotlivcov sa v drese slovenskej reprezentácie takisto predstavila šestica jazdcov, z toho i naši dvaja pretekári. Profil trate v celkovej dĺžke 136 km dobre sedel obom z nich, a až do poslednej chvíle sa držali vpredu. Lukáš Kubiš dokonca zapojil do záverečného špurtu. Zo sľubného umiestnenia ho vyradil 200 metrov pred cieľom ruský jazdec, ktorý vyplietol koleso. Aby sa Kubiš vyhol pádu, musel pribrzdiť, a tak cieľovú pásku preťal na 25. mieste.
„Majstrovstvá Európy boli pre nás jedným z vrcholov sezóny. Forma pretekárov pomaličky gradovala, najviac sme si sľubovali od Kubiša. Mal výbornú formu, podobný okruh mu veľmi vyhovuje. Šiel dobre, no záver nezvládol. Na prvú dvadsiatku i desiatku mal výkonnosť, no ukázala sa ešte veľká neskúsenosť na veľkých podujatiach. Stále bude ešte dva roky dvadsaťtrojkár, máme na čom stavať. Vlčák skôr pre slabšiu pozičnú jazdu nevyužil tiež úplne svoju zatiaľ najlepšiu sezónu a životnú formu. V časovke som o máličko viac očakával i od Cullyho. Chýbalo cca 20-25 sekúnd, aby predal to, na čo mal a čo ukázal na MSR, čím by sa zmestil do dvadsiatky a ukázal medziročný posun, teda výsledok nie je odzrkadlením výkonnosti. Trošku ma mrzí, že na vrcholnom podujatí nedokážeme na 100% predať to, na čo máme natrénované. V pretekoch elite podal výborný výkon najmä Paťo Tybor. V závere pomohol Jurovi Saganovi a prvá tridsiatka mu ušla tesne. V každom prípade je to jeho druhé najlepšie vystúpenie na ME v kariére. V prvej polovici štartovného poľa dokončil aj Marek Čanecký, škoda zlej pozície v zlomových momentoch, takáto trať mu mohla vyhovovať. Pozitívom je i to, že všetci naši pretekári náročné a ťažké preteky dokončili, čo sa stalo pravdepodobne prvý raz v histórii, veď napríklad z osmičky Slovincov to šesť v limite nedokázalo. Verím, že to ďalej naštartuje najmä mladíkov, i tých starších, čaká nás dvoje pretekov v Srbsku a Bosne, domáci vrchol Okolo Slovenska a stále verím, že i Majstrovstvá sveta,“ zhodnotil výkon zverencov Martin Fraňo.