MEDZI OCENENÝMI JAZDCAMI „OKOLO SLOVENSKA“ AJ ČANECKÝ A KUBIŠ

Od 18. do 21. septembra 2019 zavítalo do krajiny pod Tatrami 22 špičkových zoskupení. Popri profesionáloch z Deceuninck Quickstep, FDJ či UAE Emirates sa na štarte predstavil aj náš kontinentálny tím v zložení Juraj Bellan, Ján Andrej Cully, Marek Čanecký, Martin Haring, Jakub Varhaňovský, Martin Vlčák a Lukáš Kubiš, ktorý pár hodín pred štartom nahradil Martina Mahďara. V rámci štyroch dní pretekári absolvovali päť previerok. Na trase z Bardejova cez Ružomberok, Hlohovec a Senicu prešli celkovo 714 kilometrov a potrápili so 17 horskými a 10 rýchlostnými prémiami. 

Po minuloročnom debute sa počet tímov z najvyššej ligy zvýšil na hranicu 5 a doplnilo ich 8 profesionálnych kontinentálnych tímov. Celkový počet uzatváralo 8 kontinentálnych celkov a slovenský výber. Štartovka nabitá hviezdnymi menami vyvolávala rešpekt u viacerých pretekárov. Veď štartovať vedľa aktuálneho majstra Európy, víťazov Tour de France, známych klasík či vicemajstra sveta sa nenaskytne často. V takejto konkurencii sa mnohí ocitli vôbec prvýkrát v živote. A musíme povedať, že profesionáli nezostali svojej povesti nič dlžní. Okrem kráľovskej etapy, kedy víťazstvom prekvapil Eduard Grossu z PCT celku Delko Marseille si Slováci môhli na vlastné oči vychutnať víťazstvá svetových mien Alexandra Kristoffa, Arnauda Démara, Stephana Kunga či Eliu Vivianiho.

 

Preteky s najtesnejším rozdielom jednej sekundy sa v celkovom hodnotení stali triumfom Francúza Yvesa Lampaerta z Deceunick Quisk-Stepu. Popri nich sa len ťažko dostávali k slovu jazdci kontinentálnych celkov, hoci boli aktívni a neustále atakovali. Viackrát sa o atak pokúsili aj naši cyklisti Andi Cully, Marek Čanecký a Juraj Bellan. Ich úniky sa však nepodarilo udržať dlhšie než pár kilometrov. Až v poslednej etape bol úspešný Marek Čanecký. Už pár kilometrov po štarte sa mu podarilo v úniku vyhrať prémiu na Havrane a potom víťaziť a bodovať i na ďalších prémiách. 20 km pred cieľom bola ich skupina síce dostihnutá,  no Marek za svoju celodennú aktivitu získal ocenenie najbojovnejšieho jazdca etapy.

Výbornú prácu na tohtoročnom Okolo Slovenska odviedol aj mladučký Lukáš Kubiš, ktorý nahradil pôvodne nominovaného Martina Mahďara. Celkovo robila našim sportovým riaditeľom tohtoročná nominácia vrásky na čele. Partia eliťákov, ktorá mala štartovať na tohtoročnom Okolo Slovenska sa pripravovala na závery sezóny vo vysokohorskom prostredí v Turecku. Na konci dvojtýždňového sústredenia absolvovali dvoje preteky. Po výbornom druhom mieste Patrika Tybora náš najlepší pretekár nešťastne spadol a domov sa vrátil so zlomenou kľučnou kosťou. Pre prekrývajúce odchody na MS nemohli na štarte počítať so Samuelom Orosom. Výrazne miešal kartami aj skúsený Martin Mahďar, ktorý nakoniec pre zdravotné problémy v rodine na tohtoročné Okolo Slovenska nenastúpil.