MS: V TÍMOVEJ ČASOVKE OBSADILA DUKLA 21. MIESTO

Náš kontinentálny tím po prvýkrát v histórii štartoval na MS v cestnej cyklistike, v disciplíne tíovej časovky. V zostave s Jurajom Bellanom, Marekom Čaneckým, Jánom Andrejom Cullym, Martinom Mahďarom, Samuelom Orosom a Patrikom Tyborom sa postavili proti choronometru medzi tímami world tour, prokontinentálnym a kontinentálnymi tímami. Na vyše 62 km dlhej trati s náročným záverečným stúpaním triumfoval belgický Quick-Step Floors, naši chalani obsadili 21.miesto. Na majsttrov sveta stratili 8:10 min.

“Keď sme sa dozvedeli mesiac dozadu od UCI, že môžeme štartovať na majstrovstvách sveta, urobili sme všetko pre čo najlepšiu prípravu. Samozrejme, pre všetkých cyklistov v našom tíme bola takáto tímová časovka na 63 km prvá v ich živote. Trochu nás hendikepovalo v príprave aj to, že sme absolvovali medzitým aj vrcholné domáce podujatie Okolo Slovenska. Nemáme toľko pretekárov ako Quick-Step Floors alebo iné svetové tímy, aby sme ich rozdelili podľa priorít v príprave. Myslím si však, že sme vylepšili techniku v dvojtýždňovom tréningovom bloku. Dnes to bola najmä pre našich mladých jazdcov veľká škola. Ešte na 40 km pod kopcom bolo sedem kontinentálnych tímov vrátane nášho od seba v 18 sekundách, čiže sme reálne ešte mohli poraziť šesť tímov, ale mohli byť aj poslední. Potom prišiel kopec, kde sa vyžaduje obrovský cit. Tam prevládli skúsenosti a taliansky tím Sangemini sa z posledného miesta dostal o tri priečky dopredu. Tam sme už nevydržali so silami, 63 km je extrémna dĺžka časovky a my sme mali najkratší čas na prípravu spomedzi všetkých tímov. V poslednej štvrtine pretekov, respektíve v závere kopca sme najviac zaostali. Celkovo hodnotím pozitívne už len účasť na majstrovstvách sveta. Ešte štyri – päť rokov dozadu by to bol pre Duklu iba sen. Teraz najmä mladí pretekári videli, aké to je na vrcholnom podujatí a čo všetko ešte musia vylepšiť,” zhodnotil športový riaditeľ Dukly Banská Bystrica Martin Fraňo pre agentúru SITA.

Za 21. miesto získala Dukla Banská Bystrica 25 UCI bodov.
„Našťastie, nemali sme žiadny väčší technický problém. Aj napriek tomu, že s touto disciplínou chalani nemajú skúsenosti, veď sme šli tento rok iba jednu krátku, aj to v daždi a radšej bez špeciálov, na celej trati urobili iba jeden väčší kiks, ináč šli technicky veľmi pekne. Chceli sme na vrchol kopca prísť piati, pretože odtiaľ bolo ešte veľmi ďaleko do cieľa. Pod kopcom si vystúpil najmladší pretekár Samo Oros, ktorý mal za úlohu ťahať na rovine. Potom bol kopec veľmi krízový pre Martina Mahďara, ktorý dnes nemal dobrý deň. Museli ho chalani trochu čakať. Škoda toho, ale Mahďo to chalanom vrátil, keď striedal až do méty posledného kilometra, kde si vystúpil. Vedeli sme, že nebudeme mať šancu súperiť s tými najlepšími, zdolali sme aspoň jeden tím na našej úrovni. Vravel som pred štartom, že spokojní budeme, ak všetci dajú do toho všetko, a to sa stalo. Získali ďalšie skúsenosti, majú zážitok z ďalšieho obrovského podujatia. Verím, že sa od toho odrazíme v budúcej sezóne,” povedal k výsledku Maroš Kováč, asistent trénera,
Jeho slová doplnit aj Martin Fraňo, športorý riaditeľ: “Maroš zhodnotil športovú časť. Ja by som teda dodal, že naši pretekári dnes dostali ďalšiu z mnohých šancí štartovať na prestížnych pretekoch, tentoraz dokonca až na úrovni svetového šampionátu. Nikdy na Dukle nemala žiadna generácia toľko šancí ukázať sa. Samo Oros má devätnásť rokov a dnes sa exaktne porovnal s Dumoulinom a spol. Jasné, bolo vidieť, že túto disciplínu nejazdíme a máme v nej rezervy, ale nebol to žiadny prepadák. Od nás tu boli iba bohatšie tímy a tie rakúske sa na to chystali celý rok, pretože mali istú účasť a nulovú šancu dostať pretekára na štart v iných disciplínach. Bol to ich obrovský interný súboj. Opäť sme sa dostali na obrazovky Eurosportu a ďalších televízií. Náš maskot bol ďaleko lepší ako oficiálny a budil väčšiu pozornosť, až nás prišlo poprosiť vedenie šampionátu, aby sme ho trošku schovali, lebo im odoberáme z marketingového koláča. Že nás vnímajú po svete dokazuje aj fakt, že na platforme Zweeler sme boli šiestym najpopulárnejším tímom pre túto disciplínu, ľudia si na nás klikali a zisťovali informácie. Veľké tímy nechceli pustiť novinárov do svojich autobusov, my sme to urobili ochotne a Andi Cully urobil rakúskej televízii sprievodcu po našom buse.
Našim pretekárom v posledných rokoch dávame možnosť súťažiť na pretekoch, o ktorých sa Dukle nikdy ani nesnívalo. Je na každom z nich, ako k tomu bude pristupovať a ako to využije. Štyria naši ostávajú v Innsbrucku, zvyšok tímu sa pôjde na záver sezóny vyjazdiť do teplého Kamerunu, kde chceme mladých učiť líderskej pozícii a nazbierať čo najviac bodov U23 už pre budúce MS.”
Foto: oficiálne fotky MS