MSR: STRIEBRO A BRONZ MEDZI DVADSAŤTROJKÁRMI, HARING 6. MEDZI ELIŤÁKMI

V nedeľňajších pretekoch jednotlivcov v nabitej konkurencii najlepších profesionálov sveta na čele s Petrom Saganom štartovali na spoločných MSR a ČR aj naši pretekári. Hoci sa Dukla nemohla spoľahnúť na dvojicu lídrov eliťáka Patrika Tybora a dvadsaťtrojkára Juraja Bellana, v konečnom hodnotení získala medaile medzi dvadsaťtrojkármi, veľmi dobré šieste miesto Martina Haringa medzi eliťákmi a celkovo 28 UCI bodov (Haring, Harag, Kováč). 

Bellan po brutálnej kolízii so zábranou na časovke nebol schopný nastúpiť na štart. Rovnako Patrik už na časovku nastupoval s veľkým sebazaprením, keď ho skolila deň pred štartom viróza s vysokou teplotou na hranici 38st. Bohužiaľ po časovke sa jeho stav nezlepšil a aj keď sa čakalo až do poslednej chvíle, obaja naši lídri neboli schopní v nedeľňajších pretekoch odštartovať. Zodpovednosť za výsledok padla teda na ďalších členov tímu. Už od štartu mal technické problémy Zimány, no bez problémov sa vrátil do pelotónu. Strmiska po páde už hlavnú skupinu nedostihol a postupne pri selekciách vypadli z pelotónu Kováčik a v časovke prekvapivo šiesty Palčák. Bohužiaľ tím nezareagoval na útok dvojice Tinkoffu Kolář a Baška v úvodnom kole, no v záverečných kolách bojovali o ich dostihnutie. Pri tvrdých nástupoch sa definitívne skupina delila v záverečných dvoch kolách, kde mala Dukla stále želiezko v ohni Martina Haringa. Po útoku bratov Saganovcov sa skupinka torza pelotónu pripravovala na boj o bronzovú priečku. V závere však neodolal Haring tvrdým nástupom a do cieľa prišiel na celkovom šiestom mieste s niekoľko sekundovou stratou na trojicu legionárov Kolář, Čanecký a Malovec, ktorá si v tomto poradí prišla po 3., 4. resp. 5.miesto.

„Šlo sa mi vcelku dobre, no v závere som už trochu šiel do kŕčov. Veľmi ma mrzí, že na štarte nestáli aj Bellan s Tyborom, ktorým podobný okruh sedí, určite by sme v závere boli silnejší a štípali viac. Ešte stále nemám dosť pretekových kilometrov na ceste, keďže som sa sústredil na vyjazdenie olympiády v MTB, kde sú preteky neporovnateľne kratšie, no už to bolo o poznanie lepšie ako na Okolo Slovenska. O jeden okruh menej a cítil by som sa lepšie na boj o medailu, ktorá mi unikla“ povedal najlepší z Duklákov Martin Haring, ktorý si na svoje konto pripísal 20 UCI bodov.

V boji o medailové priečky v kat. U23 si tentokrát prehodili poradie z časovky Harag s Lajchom, keď získali striebro a bronz, navyše Harag za celkové deviate miesto aj 5 UCI bodov. „Po zlom úvode sezóny, zdravotných a študijných problémoch mi forma ide nahor. Podstatne som pritvrdil v tréningu, mierne schudol a už časovka ukázala, že to má stúpajúci trend, hoci samozrejme to nie je ideálne. Bronz a striebro z kat. U23 ma veľmi motivuje k ďalšej práci, 6 UCI bodov ešte viac, sú to moje prvé v kategórii mužov. Už teraz sa veľmi teším na Sibiu Tour v konkurencii profesionálnych kontinentálnych tímov, ktoré štartovali na Gire, kde by som začiatkom júla nemal chýbať“ povedal Tomáš Harag.

„Tak ako Tomáš, aj ja som po neuspokojivom začiatku sezóny spravil rázne kroky v prístupe prípravy a jedálničku. Schudol som takmer 8 kíl, podstatne lepšie sa cítim a aj zlepšujúce výsledky ma motivujú rovnako ako Tomáša. Dve medaile sú oveľa viac ako som čakal, verím, že toto je len začiatok stúpajúcej formy a že sa ukážem aj na väčších pretekoch UCI“ povedal Juraj Lajcha, posledným rokom dvadsaťtrojkár.

„Vzhľadom na zdravotné problémy Tybora, neuveriteľne smolný pád Bellana v časovke, ktorým prišiel o zlato je celkový výsledok na MSR vcelku uspokojivý. Celkový sumár 61 UCI bodov a 5 získaných medailí, keď oproti vlaňajšiemu striebru a dvom bronzom dokázala Dukla získať tri striebra a dva bronzy je zlepšením. Z tohto pohľadu môžeme byť relatívne spokojní. Na druhej strane totálne smolne stratené zlato v časovke Bellana, veľmi blízko k zlatu rovnako v časovke u Maroša Kováča je mierne sklamanie pre mňa osobne, lebo to bolo veľmi blízko, oveľa bližšie ako kedykoľvek predtým. Čo sa týka nedele, výborná práca profíkov z Tinkoffu, keď dokázali získať české aj slovenské zlato ukázala, že nenadarmo sú mašiny ako Sagan či Kreuziger tým najlepším, čo svetová cyklistika momentálne ponúka. Najbližšie v júli nás čakajú po absolvovaní domáceho Slovenského pohára vrámci dňa Tour de Volcano dve veľmi dobre obsadené podujatia s prokonti a world tour profíkmi Sibiu Tour (UCI 2.1) a Tour de Quinghai Lake (2.HC)“ zhodnotil majstrovské vystúpenia Martin Fraňo.

Titulná foto: Jan Brychta, ďalšie foto: Jaroslav Maliňák