MSR: TYBOR VICEMAJSTROM V ČASOVKE, BELLAN NAJLEPŠÍM DVADSAŤTROJKÁROM

Tradične posledný júnový víkend sa konali spoločné Majstrovstvá Slovenskej a Českej republiky, tentokrát v neďalekom Žiari nad Hronom. Piatok poobede bol vyhradený pre súťaže v časovke jednotlivcov. Na štart sa postavila kompletná špička Slovenska, mimo pretekárov Bora Hansgrohe a Martina Velitsa. Dukla bola odhodlaná zabojovať o titul. V nedeľu nasledovali preteky s hromadným štartom, na ktorých nechýbala kompletne obsadená Bora a ďalší vynikajúci českí pretekári World Tour tímov.

„Naše ciele boli len najvyššie. Je jasné, že pri štarte Petra Sagana nik iný zo Slovákov šancu na titul nemá, no keďže avizoval svoju neúčasť, titul bol našim cieľom. Aj vlani sa ukázalo, že Čanecký, či Kováč mali v časovke na Kolářa, teda v tejto disciplíne to bol skôr súboj o druhé, pri neúčasti Petra Sagana o prvé miesto. Najväčší favoriti boli obhajca Marek Čanecký a náš líder Patrik Tybor, čo sa v pretekoch aj ukázalo. Hlavne skvelým záverom nakoniec zvíťazil Čanecký úplne zaslúžene, Tyborove druhé miesto je dobré. Skôr ma prekvapil výborný výkon tretieho Babiča, ktorého časomiera neukazovala na medzičasoch, nakoľko štartoval takmer prvý a pri prejazde našich pretekárov už na spomínaných medzičasoch nefiguroval, keďže preskočil na ďalšie. Aj napriek tomu, že sme Bellana neustále informovali o súperoch do vysielačky, Babič zo spomínaných dôvodov a divných live výsledkov práve z medzičasov vypadával a v tomto ma veľmi mrzí, že sme neboli schopní jeho medzičasy Bellanovi hlásiť, čo trochu ovplyvnilo jeho výkon a výsledok,“ povedal športový riaditeľ Martin Fraňo a dodal: “V časovke štartovali všetci, bez ohľadu na to, či majú na túto disciplínu predpoklady. Považujem za povinnosť zúčastniť sa na Majstráku, i v časovke, najmä pokiaľ je za rohom, čo v Dukle zvykom nebývalo. Ukázalo sa, že keď sadne deň, dokáže i slabý časovkár bez časovkárskeho špeciálu podať obstojný výkon, viď šieste miesto Haringa, ktorý porazil dobrých časovkárov Broniša a Taragela, keď siahal dlho dokonca na medailu.

Z víťazstva sa tešil obhajca Marek Čanecký (BMC Amplatz), pred Patrikom Tyborom (Dukla Banská Bystrica) a Adriánom Babičom (Firefly). Za nimi nasledovala trojička Dukly v poradí Juraj Bellan, Ján Andrej Cully a Martin Haring, ktorý sa dokonca pohyboval na treťom medzičase napriek tomu, že štartoval na štandardnom bicykli len s časovkárskymi nástavcami. Pozitívom je i desiate miesto mladučkého Orosa, pre ktorého to bola prvá takáto dlhá časovka v živote v prvej sezóne medzi mužmi.

„Odštartoval som trošku vlažnejšie, nechcel som to v horúčave prepáliť. Čaňo získal okamžite 30 sekúnd na prvom medzičase v trati v strmých kopčekoch, ktoré mu viac vyhovujú. V strednej časti trate na tiahlych stúpaniach a klesaniach, čo viac vyhovuje mne, som jeho stratu stiahol o desať sekúnd, no záver mal jednoznačne lepší. Taký je šport, vzhľadom na toto všetko som s druhým miestom spokojný, nepripravoval som sa na to špeciálne, dnes bol Marek nad moje sily,“ povedal v cieli druhý Patrik Tybor.

„Do vysielačky som počul, že sa pohybujem stále na treťom mieste, aj preto som nechcel zbytočne tempo prepáliť, na Tybora s Čaneckým som strácal relatívne dosť, chcel som ísť na istotu tretieho miesta a zároveň zlato v dvadsaťtrojke. Záver som vystupňoval, no na výborne idúceho Babiča to nestačilo. Trochu ma to mrzí, no live medzičasy jeho čas neukazovali, nevedeli sme, že naňho od štartu strácam polminútu. Neviem, či by som mal sily nakoniec tých cieľových dvadsať sekúnd zraziť, keby som túto informáciu mal, no taký je šport. Ideme ďalej do boja v pretekoch jednotlivcov,“ v cieli na margo pretekov Juraj Bellan.

„Z celkového piateho miesta, tretieho v dvadsaťtrojke som šťastný. Šiel som na hranici svojich možností, až do posledného medzičasu som bojoval s Haringom a Bellanom doslova na lakte, v závere bol Juraj rýchlejší. Ja už som žiadne rezervy nemal. Podal som svoje maximum v tento deň a prvá U23 medaila v živote ma veľmi teší a motivuje do ďalšej tvrdej práce,“ povedal v cieli vlaňajší objav sezóny Ján Andrej Cully.

Celkovo Dukla získala v časovke 56 UCI bodov oproti vlaňajším 33 bodom.

V nedeľu na štarte pretekov jednotlivcov na 193 kilometrov sa zišla kompletná slovenská špička vrátane majstra sveta Petra Sagana a exmajstra Európy Erika Bašku. Už v prvom kole sa zrodil rozhodujúci únik pretekov, keď 13členná skupina s českými favoritmi Štybarom, Kreuzigerom, Vakočom, či štvoricou Elkovu, zaútočila na úzkych cestách v polovici prvého okruhu. Nechýbal aktuálny majster Juraj Sagan (Bora), ako jediný zástupca Slovenska. Za nimi sa vydala šesťčlenná skupina, v ktorej hlavným motorom bol Martin Haring. Začala naháňačka medzi skupinami, keď sa Haring dokázal priblížiť na 20 sekúnd vedúcej skupine, no potom začalo ich manko narastať.

„Veľmi ma mrzí, že som zareagoval neskoro, nebol som na dobrej pozícii. Keď sme sa vydali stíhať vedúcu trinástku, len veľmi málo chýbalo, aby sme ich dostihli, bohužiaľ pretekári v mojej skupine moc nespolupracovali a po márnej stíhačke sa úplne zlomili a prestali striedať úplne až nás pohltil pelotón. Náskok už bol taký veľký, že nebolo v silách žiadneho tímu ho zmazať aj preto, že vpredu bola nabitá skupina silných favoritov. Ďalej sme sa mohli už sústrediť len na boj o druhé miesto a medaily v U23,“ povedal smutný Haring v cieli.

Aj keď sa Dukla snažila zmazať manko, ostatné tímy nespolupracovali a náskok znížili maximálne na 5:40min a bolo jasné, že o titule je rozhodnuté. V predposlednom kole sa začalo aktívnejšie pretekať a pole sa poriadne preosialo. V zlomových momentoch došlo k pádu, ktorý rozdelil skupinu na dve, vzadu zostal Oros, Malovec, Cully a Bellan. Vpredu sa s Petrom Saganom, Mišom Kolářom, Erikom Baškom a Marekom Čaneckým pohybovala dvojička Martin Mahďar a Patrik Tybor. Práve spomínaný Tybor sa pokúsil zaútočiť na poslednom stúpaní z Lutily, jeho nástup zachytil Peter Sagan aj Marek Čanecký, no nechceli spolupracovať a skôr sa sústredili na záverečný špurt, aj preto sa skupina znova spojila. V závere nastúpil prvý Tybor, no prešpurtoval ho Peter Sagan, Erik Baška aj Marek Čanecký, takže nakoniec obsadil piate miesto. Martin Mahďar prišiel siedmy. V ďalšej skupine si pre víťazstvo v U23 prišiel na deviatom mieste Juraj Bellan, pre striebro v U23 na desiatom Ján Andrej Cully. Medaila v U23 ušla o centimetre Samovi Orosovi, ktorý skončil štvrtý, celkovo dvanásty.

„Mrzí ma, že nikto z nás nebol v prvej skupine, no Bora je silná. Predsa len Peter Sagan je majster sveta a bežne si poradí aj so silnými svetovými tímami. Dnes bol od štartu pomocníkom parťákov a poctivo schádzal všetky útoky v začiatku. Je to mašina, proti ktorej sa ťažko bojuje. Naša taktika bola poslať niekoho z ostatných eliťákov a ja som sa mal šetriť na záver. Urobil som maximum. Nastúpil som v poslednom kopci, no striasť sa Petra Sagana nie je v mojich silách. Baška s Koláŕom však mali problémy, nakoniec si nás došli. V závere nie som tak rýchly v špurte, piate miesto bolo v danom momente maximum,“ povedal vyčerpaný Patrik Tybor.

Trochu ma mrzí, že som nenaskočil do úniku. No v cieli je každý generál. Peter Sagan si nás strážil všetkých, cieľ Bory bol zjavný od začiatku, chceli mať kompletné stupne víťazov. Je jasné, že Peter Sagan ako domestik svojich chalanov je viac ako celý náš tím mladých a aj to bolo vidno. Bojovali sme zároveň o tituly U23, a tým nomináciu na ME. Z môjho pohľadu som spokojný so zlatom U23, z pohľadu tímu ma mrzí, že nik nebol v úniku dňa, aj keď si myslím, že v prípade, že by Haring do skupiny doskočil, Bora by to zišla a začínalo by sa odznova,“ povedal v cieli zlatý medailista U23 Juraj Bellan.

„Naša taktika bola jasná, keďže som si pozrel preteky žien a juniorov, okruh som poznal do detailov. Mali sme vytvoriť únik po štarte s minimálne dvojicou pretekárov. Určení boli eliťáci Haring, Malovec, Mahďar, Palčák plus Cully, Zimány a Foltán ako pomoc najmä v začiatku. Túto taktiku vzhľadom na parametre okruhu mali však všetky tímy, vrátane Bory. Je jasné, že náš tím sa s päťčlenným WorldTour tímom na čele s najlepšou mašinou na svete Petrom Saganom porovnávať nemôže, najmä keď dnes zjavne plnil rolu superdomestika pre chalanov, ktorí mu pomáhajú celú sezónu. Aj keď sa chalani snažili po štarte, všetko zišiel Peter Sagan s prehľadom. V rozhodujúcej chvíli, keď zaútočil ten najlepší zvyšok sveta okrem Sagana, vrátane všetkých českých hviezd, sme zaváhali. Vážim si, že Haring bojoval a skúsil hneď kontrovať, aj keď bojoval dve kolá, nevyšlo to, doskočiť si silnú skupinu. Mrzí ma, že okamžite v danom momente nereagovali ostatní naši eliťáci a nepokúsili sa stiahnuť náskok, kým bol malý. Keďže nebolo možné použiť vysielačku, bolo to len na ich intuícii a okamžitej reakcii, čo sa nestalo a považujem to za hrubú chybu. Na druhej strane som si istý, keby v tej vedúcej skupine figuroval aj druhý Slovák, Bora na čele s Petrom Saganom by to okamžite došla. Za nešťastné považujem aj to, že pre dvadsaťtrojkárov boli majstráky zároveń nomináciou na ME. Z tohto dôvodu sme si nemohli dovoliť obetovať Bellana, Cullyho, či Orosa, ktorí sa nakoniec na ME nominovali. V prípade, že by sme ich ukrižovali dorážaním, v závere by im chýbali sily a na ME by sa nekvalifikovali, čo by bolo veľmi zlé z pohľadu Slovenska a kategórie U23, aj ich kariéry. Z tohto pohľadu bola naša pozícia ťažká, tím sa musel sústrediť na dva ciele, v podstate dva preteky v jednom, nomináciu a tituly v U23 a posunutie Tybora, či iného eliťáka na medailu. Toto sa nakoniec ukázalo v boji s päťčlennou enklávou profíkov z Bory, ktorá sa o U23 tituly a nakoniec ani o ten český nezaujímala, za nereálny cieľ. Som rád, že sme splnili žo, že Bellan, Cully a Oros sa nominovali na ME v kat. U23. Tybor podal bojovný výkon, splnil to, čo mal. Haring síce v úvode zaváhal, no v potom dlhé kilometre statočne bojoval proti presile v dostihovaní úniku. Taktická chyba najmä ostatných, na to určených pretekárov v úvode, nakoniec určila poradie. V pretekoch sme nakoniec získali 48 UCI bodov, čo je oproti vlaňajším 28 bodom takmer dvojnásobný nárast. Potešili nás medaily a nominácie na ME v kat. U23, veľmi sklamaný som zo slabej bojovnosti a neskorých reakcií na hlavný únik dňa, na ktorý sme dlho na porade pred pretekmi upozorňovali, no i taký je šport,“ zhodnotil obšírne preteky Martin Fraňo a dodal: „zároveň sa chcem poďakovať množstvu dobrovoľníkov, ktorí nám pomáhali okolo majstrákov, či už na časovke, kde mal každý pretekár mechanické vozidlo a skvelé zázemie, či suverénne najlepšie zabezpečenej občerstvovačke v nedeľu, kde každý pretekár mal svoju obsluhu na bufete.“

Dukla získala na Majstrovstvách SR celkovo 104 UCI bodov, oproti vlaňajším 61 bodom a celkovým doterajším ziskom 219 UCI bodov už prekonala celú vlaňajšiu sezónu. Aj v tomto je vidieť mierny nárast, keď počet UCI bodov každoročne narastá. Sezóna je však ešte len v polovici a už nasledujúci týždeň Dukla zamieri na UCI 2.2 preteky Okolo Maďarska nasledované jednotkovou Sibiu Tour.

Foto: Jaroslav Maliňák, Cycling-info.sk

[ngg_images source=“galleries“ container_ids=“19″ display_type=“photocrati-nextgen_basic_thumbnails“ override_thumbnail_settings=“0″ thumbnail_width=“240″ thumbnail_height=“160″ thumbnail_crop=“1″ images_per_page=“20″ number_of_columns=“0″ ajax_pagination=“0″ show_all_in_lightbox=“0″ use_imagebrowser_effect=“0″ show_slideshow_link=“1″ slideshow_link_text=“[Show slideshow]“ order_by=“sortorder“ order_direction=“ASC“ returns=“included“ maximum_entity_count=“500″]