NA BELGICKEJ KLASIKE CIRCUIT DE WALLONIE BRAL KUBIŠ 11.MIESTO

Lukas Kubis bodoval v Belgicku
Fantastický výkon na belgickej jednorazovke Circuit de Wallonie kategórie UCI 1.1 dnes podal Lukáš Kubiš. V premiérovom štarte Dukly na severe Európy sa aktívne zapájal do priebehu i záveru 194 km zvlnenej belgickej klasiky. Výsledkom je vynikajúce 11.miesto v konkurencii WT tímov (Ag2r, Lotto Soudal, Cofidis, Intermarché) a PCT tímov (Alpecin, Arkea, Bingoal, Uno-X) a dôležitých 15 UCI bodov do tohtoročného rankingu. Zvíťazil jeden z favoritov podujatia, Christophe Laporte z Cofidisu.

Dukla sa v Belgicku predstavila po prvýkrát. Po dobrých výsledkoch tímu za uplynulý rok, kedy obsadila 6. miesto medzi európskymi kontinentálnymi tímami, sa Martinovi Fraňovi podarilo získať pozvánku na 55. ročník tejto belgickej klasiky. Preteky patria do série belgického pohára Pro tímov, a tak štartovka ponúkala veľa zvučných mien. Dukla štartovala v zložení Patrik Tybor, Marek Čanecký, Ján Andrej Cully, Juraj Bellan, Lukáš Kubiš, Adam Foltán a Tobias Vančo.

„Dnešná upršaná jednorázovka vôbec nebola jednoduchá. Neustále ataky, dážď a najmä krátke, no prudké kopce. Po štarte som bol aktívny, lebo jeden z cieľov bol únik dňa, no neskôr som si uvedomil, že to zrejme nepôjde do únikov. V únikoch bol každú chvíľu niekto iný. Nakoniec asi po stovke odišli traja a tí tam boli najdlhšie. Najväčšia selekcia nastala v prudkom, dvadsaťpercentnom kopci, kde sme vpredu ostali asi deväťdesiati. Dnes som sa cítil naozaj dobre, a tak som si o to viac veril do šprintu. Nebál som sa a snažil som sa využiť vláčik Cofidisu. Vláčik som si vybral dobrý, ale už som nemal na to z toho zrýchliť, čo ma mrzí, pretože to nebolo do desiateho miesta,“ povedal po príchode do cieľa trochu sklamane Lukáš Kubiš.

„Prvý raz v histórii sme absolvovali takéto preteky – belgickú klasiku zaradenú do belgického pohára Pro tímov. Bolo to iné preteky ako zvyčajne pre nás. Sme radi, že sme tu mohli byť, lebo to pre nás bola obrovská skúsenosť. Od začiatku sa šlo strašne rýchlo. Navyše bolo premenlivé počasie. Prvú hodinu sa šiel priemer cez 55 km/h.
K najväčšej selekcii došlo v polovici pretekov, keď sa pelotón rozdelil na dve časti. My sme ostali vpredu zásluhou Lukáša, tesne tam bol aj Marek, ale rozhodcovia si to strážili, aby mechaničáky nemohli žiadnej skupine pomôcť, poodpájali to. Nedostal sa tam späť.
Lukáša veľmi chválim, lebo jazdil dobre pozične a po tom všetkom sa ešte aj dokázal natlačiť do špurtu, kde skončil na hranici Top 10. Je to pre neho najlepší výsledok kariéry, alebo možno najcennejší. Určite ho to motivuje do ďalšej roboty. Vidí, že sa to dá. Aj na takých ťažkých pretekoch.
Mali sme v pláne aj ďalšie UCI preteky v Belgicku, ale kvôli pandémii boli zrušené, takže cez víkend nastúpime na jednorazovky francúzskeho pohára, ktoré nie sú UCI kategórie, ale štartujú tam všetky domáce konti tímy. No a potom budúci týždeň prídu na rad veľmi ťažké etapové preteky Alpes Isére Tour v kopcoch opäť aj s niektorými Pro tímami. Tam nás doplní aj Martin Haring,“ povedal k belgickej jednorazovke a ďalšiemu programu Martin Fraňo, športový riaditeľ.
.
Výsledky: https://www.procyclingstats.com/race/circuit-de-wallonie/2021/result
.
.