NA MAJSTROVSTVÁ SVETA DO BERGENU POCESTUJE PATRIK TYBOR A ANDI CULLY

Na majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike, ktoré sa tento rok budú konať v nórskom Bergene, pocestuje aj zástupca kategórie U23. Slovensko získalo na túto kategóriu od UCI divokú kartu po tom, ako chybou hlavného rozhodcu počas MSR v Žiari nad Hronom prišlo k odpočítaniu bodov UCI v tejto kategórii za domáci šampionát. Komisia cestnej cyklistiky na toto miesto nominovala nášho Cullyho, ktorý sa spolu s ďalším Duklákom Patrikom Tyborom pridá k cyklistom, reprezentujúcim Slovensko na vrcholnom podujatí sezóny.

Na návrh člena komisie cestnej cyklistiky Martina Fraňa podalo SZC oficiálnu žiadosť o udelenie miestenky pre pretekára U23 pre Slovensko, keďže aj zásluhou odpočítania bodov UCI za majstrák, sme na nomináciu v tejto kategórii nedosiahli. UCI odpovedala kladne a nominovaným pretekárom sa stal Ján Andrej Cully, ktorý bude po Patrikovi Tyborovi, ktorý odštartuje v elitnom tíme so Saganovcami, Baškom, Kolářom a Čaneckým, druhým cyklistom Dukly na blížiacich sa MS v Nórsku. Až do majstrovstiev sveta zostane Cully spoločne s Bellanom a Foltánom v stredisku VŠC v Banskej Bystrici, aby dotiahol záverečnú prípravu. 

„Nominácia na MS je pre mňa splnením sna. Ešte vlani som v podstate pretekal na cyklomaratónoch. Na 24 hodinovke v júni si ma všimol Martin Fraňo, a pre mňa prekvapivo, mi ponúkol miesto stážistu na záver roka. Mal som obrovské šťastie a bol som odhodlaný ho nepustiť. Záver sezóny mi vyšiel, tak som získal miestenku v tíme Dukly, v jeho mládežníckej U23 neprofesionálnej časti, no veľmi ma to motivovalo. Neustále sa pomaličky zlepšujem, no vidím na sebe mnohé nedostatky. V príprave na MS aj na samotných pretekoch však určite odovzdám zo seba maximum,“ povedal sympatický mladík vyrastajúci v Nemecku, Ján Andrej Cully.

„Rovnako ako vlani sme sa snažili dať miesto stážistov od augusta, podľa pravidiel UCI dvojici cyklistov, ako každý rok. Bohužiaľ tento rok dvojica Babič a Szász ponuku z rôznych dôvodov neprijala, no káder je dostatočne široký. Na záver roka nás čaká viacero podujatí. Trojica Cully, Foltán, Bellan nastúpila na denný režim v ubytovni VŠC. Denne majú plne k dispozícii kondičného trénera, posilňovňu, telocvičňu, zbrusu novú regeneračnú linku, fyzioterapeuta. Nemajú už žiadne záväzky v škole, získali lepšie podmienky a viac času na prípravu. Dôležité je, že sa musia odpútať aj mamičke od sukne, čo je najmä v dnešnej dobe pre mladých často neriešiteľný problém. Teraz je priorita najmä Cully, aj vzhľadom na MS. No tréningová skupina Haring, Čanecký získala nimi ďalšie posily. Od októbra budeme mať k dispozícii videoanalytika, plánujeme mnohé zmeny. Videoanalýzou sa odstránia chyby v jazde, šliapaní a posede. Vidím veľké rezervy najmä v stabilizácii tela a regenerácii, a tiež vo vôli pretekárov ich cieľavedomo vykonávať. Aj preto nám denne pomáha kondičná trénerka Martina Halinárová, tam majú chalani obrovské rezervy. Najmä jesenná a zimná časť prípravy sa musí niesť v tomto duchu. V tomto spravil najväčší pokrok suverénne Cully. Je to dané jeho obrovským chcením a vôľou, je príkladom pre ostatných a v podstate ukazuje jedinú možnú cestu. Jeho nasadenie je enormné a môže byť príkladom pre všetkých, ako sa dá z chalana, čo sa vozí na bicykli okolo kvetináča, dostať veľmi rýchlo na lepšiu úroveň. Podmienky a možnosti sú v Banskej Bystrici výborné a vedenie VŠC neustále pracuje na novinkách. Momentálne testujeme vodu s koloidným striebrom, už počas roka sme vyskúšali veci ako prenosný bazénik s ľadovou vodou, výškovú prípravu a podobne. Rovnako plánujeme aj zaujímavé personálne zmeny a samozrejme počítame znovu so zaradením dvoch pretekárov prestupujúcich z kategórie juniorov a zabezpečenie ďalšej kontinuity.  Čakajú nás ďalšie zaujímavé novinky, o ktorých budeme priebežne informovať po sezóne. Stále nás čakajú ešte viaceré preteky záverom tejto sezóny,“ povedal plány do blízkej budúcnosti Martin Fraňo.

Foto: Jaroslav Maliňák, www.cycling-info.sk