NA MSR ELITE KUBIŠ BRONZOVÝ

K striebornej medaile z národného šampionátu v individuálnej časovke pridáva Lukáš Kubiš aj bronz v pretekoch s hromadným štartom. V horúcich 35 stupňoch po 227 kilometroch zdolal v špurte skvelého šprintéra Erika Bašku (Bora-Hansgrohe), a tým si z Bánoviec nad Bebravou odnáša titul druhého vicemajstra SR a do medzinárodného rankingu UCI pripisuje ďalších 90 bodov.

Po štvrtkovej časovke pokračoval domáci šampionát pretekmi s hromadným štartom. Na rozdiel od časovky, ktorej sa profi jazdci dlhodobo „vyhýbajú,“ nechýbali na štarte pretekov. Aj keď oklieštení o obhajcu titulu Juraja Sagana, ktorý vo štvrtok pred MSR nešťastne spadol na tréningu a zlomil si kľúčnu kosť.
Organizátori pripravili pre adeptov na domáci titul trať v celkovej dĺžke 227 kilometrov. Okruh bol rovnaký ako minuloročné boje U23 jazdcov, rozšírený o vjazd do Bánoviec. V horúcom dni predstavoval slušnú previerku výkonnosti, ale ako na tlačovej konferencii vyjadril Zdeněk Štybar, podmienky považoval za štandardné pre toto ročné obdobie.
Dukla nastúpila v plnej zostave jazdcov. Od začiatku sa v mnoho početnom pelotóne jazdilo nervózne, čo vyvolalo hromadný pád hneď v polovici prvého kola. A práve vtedy sa ukázala dôležitosť pozičnej jazdy. Kým čelo pretekov okamžite pokračovalo ďalej, zvyšná časť balíka sa na nohy stavala pomalšie. Z našich chalanov zostali vpredu len nováčikovia Tobias Vančo a Adam Foltán. Okrem nich boli v predu zo Slovákov len Peter Sagan a Matúš Štoček. Partia cca 14 jazdcov si postupne zvyšovala náskok. Zvyšujúce tempo nezachytili naši dvaja mladíci a z čelnej skupiny vypadli.
Veľmi rýchlo sa na unikajúcu partiu snažili zareagovať zvyšní naši jazdci a znížiť ich náskok, ale neúspešne. V závere sa teda museli sústrediť na boj o bronzovú priečku. A práve tú si v špurte veľkého balíka vybojoval Lukáš Kubiš, keď zdolal aj skvelého šprintéra Erika Bašku. V bodovanej 15 finišovali aj Patrik Tybor na 6., Juraj Bellan na 7., Pavol Rovder na 8., Marek Čanecký na 10. a Martin Chren na 11. mieste. Celkovo si tak Dukla za uplynulé dni pripisuje 196 bodov UCI.
Vývoj včerajšieho dňa nám Lukáš opísal takto:
„Štyby tam nakopol dosť vysoké tempo a išlo sa od úplného začiatku toho kopca. Bol som vpredu, len práve pád ma zabrzdil a stratil som množstvo pozícií. Bol to zlomový okamih, keď sa to celé rozdelilo. Odišlo 40 ľudí. Chalani sa hneď zložili a začali balík ťahať. Podarilo sa im niečo stiahnuť, ale už bolo vybavené. Vpredu bol Peter, Matúš a Tobias, no neskôr doplatil na prvoročársku nevyjazdenosť a nakoniec sme tam nemali nikoho. Som rád, že mi to vyšlo v šprinte v cieli, takže máme aspoň to tretie miesto. V závere sa neustále nastupovalo, hlavne v kopci v lesíku. Tam bol asi jediný zlomový bod, kde sa dal vyrobiť si nejaký náskok. Skúšal tam Štybar viackrát nastúpiť, zakaždým som ho vyhákoval, lebo to bola moja jediná šanca ako sa dostať dopredu. Na záver sme potom šprintovali. Jediného, koho som si strážil bol Erik, ten ma vedel najviac ohroziť. Jeho koleso som mal pred očami skoro celý deň. Do šprintu som išiel tiež za ním. Vedel som, že on pôjde vonkajšou stopou, tak som si vybral vnútornú, a vyšlo to. Prešiel som niekoľko ľudí a vyšlo to až na pásku. Verím, že na Avenire budem mať ešte lepšiu formu, pretože to budú veľmi dôležité preteky pre mňa a celú reprezentáciu. Teraz ideme na Okolo Bulharska, kde budeme celý týždeň pretekať a dúfam, že sa tam dobre rozjazdím.“
Foto: Ján Melicher