NA SAZKA TOUR DALA DUKLA PRIESTOR MLADÝM JAZDCOM

V mladej, a o trainee rozšírenej zostave sa Dukla Banská Bystrica predstavila od 4.-8.8.2022 na kopcovitom etapovom podujatí Sazka Tour kategórie UCI 2.1. Na sedmičku jazdcov v zložení Lukáš Kubiš, Patrik Tybor, Pavol Rovder, Samuel Tuka, nováčik Dávid Kaško a dvaja trainee Samuel Kováč a Lukáš Sokolík čakala okrem konkurencie WT aj „bohatá“ nádielka kilometrov a výškových metrov. Počas 4 dní jazdci absolvovali  11 134 nastúpaných výškových metrov a 714 kilometrov.

Hneď prvý deň sa niesol v znamení vysokých teplôt cez 36 stupňov celzia, čo v takmer 200 km dlhej zvlnenej etape vyvolalo u niektorých nevoľnosti z tepla. To však bola len príprava na nasledujúce 3 ťažšie etapy. Ani druhý deň nebolo počasie k jazdcom milosrdnejšie, a teploty v horách sa šplhali podobne ako prvý deň. Pri takmer 3 tisícoch nastúpaných metroch sa v balíku narobili veľké selekcie. Technické problémy v tejto etape vyradili z hry Dávida Kaška, čo bola veľká škoda najmä kvôli jeho príprave na majstrovstvá Európy elite, kde sa predstaví v reprezentačnom drese. „Dávidov prestup sa podaril doslova na poslednú chvíľu. Doteraz používal úplne iné komponenty, ako my, a do prvého štartu sme nestihli jeho vybavenie všetkým materiálom. Absolvovanie celých pretekov by mu veľmi pomohlo,“ priblížil Martin Fraňo.

Počas tretieho dňa sa do úniku snažil dostať Lukáš Kubiš. Zachytil však skupiny, ktoré nevytvorili rozhodujúci únik dňa. Až do štvrtého dňa sa zvyšok chalanov udržal v balíku týchto veľmi selektívnych pretekov. Počas záverečnej etapy začali mať problémy Lukáš Sokolík a Samuel Kováč, neskôr aj Pavol Rovder a Patrik Tybor.

Samo Tuka, ktorý už má viaceré podobné štarty za sebou, to spolu s Lukášom Kubišom dotiahli až do konca. V cieli chýbalo veľa jazdcov, a problémy zvlášť so záverom mali viacerí, napr. i minuloročný celkový víťaz. Lukáš Kubiš tu štartoval po 5 dňoch voľna a 10 nociach v hypoxickej komore, smerujúcej k príprave na jeho posledné Avenir.
„Včerajšia etapa bola síce kráľovská, ale záverečná bola určite ťažšia. Hneď od štartu do kopcov, kde sa išlo pekelné tempo. Ľudia si vystupovali jeden za druhým. Na sedemdesiatom sa vytvorila celkom početná skupina, v ktorej som to došiel až do cieľa. Dnes to bol extrémne ťažký deň v kopcoch, respektíve celé tieto preteky. Po voľne a hypoxickej kúre myslím, že skvelý tréning na blížiaci sa Tour de l’Avenir,“ povedal k účasti Lukáš Kubiš.
„Som veľmi vďačný za ďalšiu obrovskú skúsenosť s jazdcami z tých najlepších tímov sveta. Počas všetkých štyroch etáp boli pripravené náročné etapy v kopcoch. Snažil som sa dať do toho všetko a som rád, že som preteky dokončil. Sám cítim, že sa potrebujem toho ešte veľa naučiť a zlepšiť, ale myslím, že každým štartom sa posúvam vpred. Verím, že mi tieto preteky pomôžu k nadchádzajúcemu vrcholu – Tour de I’Avenir,“ vyjadril sa po pretekoch Samuel Tuka.
Svoju novú skúsenosť priblížil aj Lukáš Sokolík: „Chcel by som poďakovať za príležitosť štartovať na takýchto pretekoch, bola to pre mňa obrovská skúsenosť a som za to veľmi vďačný.“
A jeho slová doplnil aj Samuel Kováč: „Som veľmi rád za možnosť hosťovať za duklu na najväčších pretekoch v Česku. Pre mňa to boli najťažšie preteky, na akých som štartoval. Prvé tri etapy som prežil, ale už dnes ráno pred poslednou etapou som vedel, že to bude veľmi náročné. A tak aj bolo, nedokázal som vôbec držať krok s najlepšími cyklistami. Celkovo to ale berem pozitívne pretože to bola perfektná príprava na posledné ciele tejto sezóny a určite mi to veľa dalo.“
„Máme za sebou extrémne ťažké preteky. Dali sme šancu prevažne mladým jazdcom, ktorí budú tvoriť i základ slovenskej „posádky“ na najvýznamnejších dvadsaťtrojkárskych pretekoch – Tour de l’Avenir. Aj preto sme dali priestor novým trainee jazdcom, pre ktorých boli tieto preteky doslova akýmsi otvorením očí, čo ich na Avenir, ale aj na ďalších podujatiach, ako napr. Okolo Slovenska, čaká. Vzhľadom na terén a obsadenie tímu, sme nemali veľké výsledkové ambície. Bolo fajn, že aj tí mladí chalani vydržali až do poslednej etapy, škoda tých Kaškových problémov. Kubiš sa do sedla dostal rovno z hypoxie, smerujúcej k Aveniru a po pár dňoch voľna. Ďakujeme organizátorom za pozvanie, vždy nás teší, ak môžeme štartovať v skoro domácich podmienkach.“ povedal k pretekom Martin Fraňo, športový riaditeľ.