OKOLO RHODOSU: V POSLEDNEJ ETAPE ATAKOVAL PÓDIUM ADAM FOLTÁN

Sedmička cyklistov Dukly Banská Bystrica má za sebou kopcovité etapové preteky Okolo Rhodosu (UCI 2.2). Na gréckom ostrove sa stretla konkurencia vyše 160 jazdcov z 26 zoskupení. V drese Dukly sa predstavili Juraj Bellan, Marek Čanecký, Adam Foltán, Lukáš Kubiš, Martin Haring, Patrik Tybor a Pavol Rovder. Najviac sa zviditeľnili dvaja mladíci Lukáš Kubiš a Adam Foltán, jeden v poslednej etape bojoval v úniku dňa, druhý siahal na pódium, nakoniec v špurte obsadil nepopulárne 4. miesto.

Kopcovité etapové preteky v celkovej dĺžke 443,9 km predstavovali náročnú previerku na úvod sezóny. Okrem súperov po celý čas cyklisti bojovali i so silným nárazovým vetrom. Začínali prológom na 1,9 kilometra na úplne jednoduchej rovnej trase s jedinou otočkou. Na krátkej trati zvládli boj proti chronometru a vetru z našich najlepšie Patrik Tybor, Lukáš Kubiš a Adam Foltán, ktorí sa zmestili do + 10 sekúnd na víťaza. V tímovej klasifikácii sme odštartovali 9.miestom medzi dvadsaťpäťkou na štarte.

Druhá etapa sa od začiatku niesla v znamení atakov. Vzhľadom na veľký balík jazdcov sa jazdilo nervózne a veľa padalo. Už v úvodných kilometroch sa jednému pádu nestihol vyhnúť Pavol Rovder. Kým mechanické auto riešilo vzadu výmenu jeho bicykla, vo vysielačke hlásili defekt Lukáša Kubiša a neskôr i Martina Haringa v prednej skupine. Obaja nakopili zdržanie a potom ich veľa síl stálo dobiehanie balíka. Lukáš to nakoniec zvládol aj so zapojením do záveru, v ktorom finišoval na 13.mieste.  Problémy sa nevyhli ani Patrikovi Tyborovi, ktorému ukončili preteky. Víťazstvo si pripísal Christian Koch (Lotto), do žltého dresu obliekol Louis Bendixen (Coop).

Aj tretia, kráľovská etapa bola sprevádzaná silným vetrom. Od začiatku sa jazdilo na terezíny. V prvom kopci bolo relatívne konštantné tempo. V druhom kopci sa balík rozdelil na malé skupiny. Naši cyklisti boli v druhej, spolu so žltým dresom. Zozačiatku tam bol relatívny pokoj, no keď náskok narastal, začalo sa intenzívne šliapať do pedálov. Tempo vtedy ťahali spolu s tímom Coop naši chalani Adam Foltán, Marek Čanecký. Ich aktivita však začala neskoro a náskok sa už nepodarilo úplne stiahnuť, keďže stále tvrdo úradoval vietor. Víťazstvo zopakoval Christian Koch (Lotto), rovnako získal i žltý dres lídra.

Oproti prvým trom dňom sa v záverečnej etape podarilo Duklákom prelomiť nezdarný priebeh pretekov. Hneď od prvých kilometrov vyrazil do úniku Lukáš Kubiš a za ním nórsky pretekár Eirik Lunder. Dvojica si vytvorila náskok takmer dvoch minút a zbierala body na rýchlostnej prémii. Táto aktivita sa však nepáčila nemeckým pretekárom, ktorí začali tvrdú stíhaciu jazdu. Únik dostihli približne v polovici pretekov, tesne pod horskou prémiou. Do cieľa prišiel väčší balík a o víťazstvo sa špurtovalo. Najrýchlejšie nohy mal Patrick Karl Lauk. Nováčik v Dukle Adam Foltán atakoval prvé pódium v novom drese, nakoniec však z toho bolo tesné 4. miesto. Celkovým víťazom sa stal Nór Fredrik Dversnes.

 

„Dnes super deň, chýbalo málo k pódiovému umiestneniu. Nohy som mal lepšie každou etapou a dnes som už ráno cítil, že dnes sa mi pôjde dobre. Prvý najťažší kopec som prežil bez väčších problémov a na jeho vrche sme došli Lukáša, ktorý bol od štartu v úniku. Boli sme roztrhaní, ale v zjazde sa veľa toho zlepilo. Čakal som na správny moment a chcel som ísť do úniku, ale nakoniec bolo fajn, že som šetril do posledného kopca, kde sme ušli skupinka, ktorá došla až do cieľa, hoci nás na páske už došiel balík. Cieľ bol proti vetru, čakal som do posledného momentu a 200 metrov do cieľa sa mi otvorila cesta, už nebolo na čo čakať. Ďakujem veľmi chalanom za pomoc, spravili mi perfektnú pozíciu do záverečného kopčeka do cieľa,“ povedal po štvrej etape Adam Foltán.

„Vzhľadom na náročné pandemické pomienky, najmä v Slovenskej republike, je veľmi ťažké sa pripravovať. Spolu s počasím to predstavuje mnoho obmedzení, až vo februári sa nám podarilo dostať do Turecka. Z tohto pohľadu som veľmi rád, že sa nám podarilo vycestovať na Okolo Rhodosu. Tento grécky ostrov je „covid free,“ zelená zóna, takže o štart prejavila záujem osemdesiatka tímov, pozvanie dostalo len 20 tímov zo zahraničia, medzi nimi aj my. Takže som veľmi rád, že sme tu mohli pretekať, že sme dostali príležitosť. Je to v podstate jediný dvojkový etapák v mesiaci apríl v dostupnom regióne. Tento náročný etapák v kopcoch mal slúžiť ako záverečná preteková príprava po tom úvode v Turecku. Nemali sme veľké očakávania, neboli sme rozjazdení a bolo to vidieť. Hoci to však boli len prípravne preteky, očakával som od mnohých podstatne lepšie vystúpenie, najmä aktívnejšie,“ zhodnotil vystúpenie zverencov Martin Fraňo, športový riaditeľ Dukly Banská Bystrica. „Vzhľadom na to, že v dvojkových podujatiach je teraz na viac ako mesiac pauza, som veľmi rád, že sa nám podarilo vybaviť jednotkové podujatie Belehrad-Banja Luka a predovšetkým preteky v Belgicku, tretie kolo belgického pohára – Circuit de Vallonie, kde budeme pretekať so zvučnými menami aj z WT tímov. Plus, dráharov čaká dráhové sústredenie,“ dodal Fraňo.

„Ak by som mal niekoho vyzdvihnúť v úvode sezóny, tak je to dvojica mladíkov Lukáš Kubiš a Adam Foltán. Kubiš v podstate pokračuje v tom dobrom trende, na ktorý nabehol minulý rok, je veľmi aktívny, veľmi veľmi chce. Pre mňa nie je veľkým prekvapením, že sa k nemu hneď zaradil Adam Foltán. Zlepšuje sa zo dňa na deň, mal dobrú zimnú prípravu, je to inteligentný chalan, ktorý stagnoval, no veľmi veľmi chce a robí pre to všetko. Obaja naši mladíci sú najlepšia dvojička v rámci reprezentácie do 23 rokov. Aj keď robia množstvo chýb, učia sa, ich chcenie je obrovské,“ vyzdvihol na záver dvojicu mladých pretekárov športový riaditeľ.

Výsledky: https://www.procyclingstats.com/race/tour-of-rhodes/2021/stage-3/stages